Nisan ayında ne ekmeli: ayın nakil takvimi

Nisan: ayın nakilleri

Ekim Dikim Çalışma Ay Hasat

Nisan ayı, İtalya'nın büyük bölümünde sebze bahçelerinde ekim işlerini ciddiye almaya başladığımız aydır: Günler geçtikçe bahar mevsimine daha fazla giriyoruz ve sıcaklıklar dengeleniyor. Mayıs ayına yaklaşırken geceleri geç donların görülme olasılığı da gittikçe azalıyor.

Güney ve adalar gibi sıcak bölgelerde yetiştiricilik yapanlar, genellikle yaz aylarında meyve verecek sebze bitkilerinin çoğunu Mart ayı gibi erken bir tarihte ekmeye başlayabilir ve ekimleri birkaç hafta öncesinden bekleyebilirler. Buna karşılık, daha soğuk yerlerde, belki de dağlarda yaşayanlar veya güneşe çok az maruz kalan bir sebze bahçesine sahip olanlar, Mayıs ayına kadar beklemek zorunda kalacaklardır.

Nisan ayında ne ekmeli

Nisan ayında ekilebilecek birçok sebze vardır. Sadece gece sıcaklıklarına dikkat etmek gerekir, henüz genç olan ve yeni ekilen bitkilerin çok soğumasından kaçınmak gerekir, bu da onların acı çekmesine ve hatta büyümeyi kalıcı olarak durdurmasına neden olabilir.

Bu ayda, ekim takvimi bize bol miktarda salata (roka, hindiba, marul, kuzu marulu, escarole), pırasa, maydanoz, pazı (kaburga, pazı, pancar), ıspanak ve bahar lahanası ekebileceğimizi gösteriyor. Bunların hepsi soğuğa oldukça dayanıklı sebzelerdir. Nisan ayı ayrıca bahçede değerli olan bazı baklagillerin ekimi için de iyi bir zamandır, çünkü bunlarAzot, özellikle fasulye, taze fasulye, nohut ekebiliriz. Solanaceous bitkileri (domates, patlıcan, biber), fesleğen, kereviz ve kabakgilleri (kabak, kabak, salatalık, kavun, karpuz) ekerken daha dikkatli olunmalıdır, çünkü bunlar geç donlardan korkan yaz sebzeleridir ve ay sonuna kadar beklemek iyi bir fikir olabilir.

İçindekiler

Nisan ayında hangi sebzeler ekilmeli

Fasulye

Kapak

Patates

Soğan

Marul

Balkabağı

Salatalık

Biberler

Yeşil fasulye

Kereviz

Grumolo salatası

Hindiba kesimi

Soncino

Ispanak

Pancar

Patlıcan

Kabak

Biber

Domates

İsviçre pazı

Pırasa

Devedikenleri

Ceci

Kavun

Karpuz

Otlar

Yer fıstığı

Nasıl nakledilir

Ekim, toprağın iyi bir şekilde hazırlanmasından sonra, tercihen birkaç hafta önceden, toprağın 'ılıman' olduğu, yani tipik Nisan yağmurları nedeniyle çok ıslak olmadığı, ancak kuru da olmadığı bir zamanda yapılmalıdır. İyi bir drenaj sağlamak ve kesekleri kırmak için derin kazarak başlayın. Gübreleme, türüne göre karar vermek üzere eklenebilirOrganik bir sebze bahçesi için, iyi olgunlaşmış oldukları sürece kompost veya gübre uygundur. Bu noktada, tohum yatağı çapalanmalı ve ardından tırmıkla düzeltilerek iyice düzleştirilmelidir. Daha sonra, genç fidelerin aralarındaki doğru mesafelere uyarak toprak yığınına dikileceği delikleri açmaya hazırız.

Geç donlara dikkat edin

Nisan ayında, genç fidelerin geri dönüşü olmayan bir şekilde tehlikeye atabilecek soğuk hava dalgalarına maruz kaldığı görülür.

Küçük polikarbonat seralar veya dokumasız örtüler kullanarak fideleri geç donlardan koruyabiliriz.

Başa dön