Nisan ayında ne ekilir: ekim takvimi

Nisan: ayın ekimleri

Ekim Dikim Çalışma Ay Hasat

Nisan, sıcaklıkların genellikle ılık ve ılıman olmaya başladığı bir geç bahar ayıdır. Bu dönemde geç don riski azalır ve soğuktan korkan ürünler bile İtalya'nın çoğu yerinde doğrudan açık alana ekilebilir. Bu nedenle tarlaya ekebileceğimiz çok çeşitli sebzeler vardır.

Dış sıcaklık arttıkça, özellikle de gece düşük sıcaklıklar arttıkça, Nisan ayında fideliklerde ekim işi azalır ve soğuk tünel de daha az kullanılır: doğrudan sebze bahçesinde tam güçte ekime başlayabiliriz. Dış mekan fidelikleri de yapılabilir, bu da geniş alanları sulamak zorunda kalmamak ve sebze bahçesinde yer israfını önlemek için yararlıdır.

Nisan aynı zamanda nakillerle dolu bir aydır: saksıda fide hazırladıysanız veya bir fidanlıktan satın aldıysanız, şimdi onları sebze bahçesine nakletmek için ideal zamandır, bu bağlamda Nisan nakillerine göz atabilirsiniz.

Ekim takviminde yolunuzu bulmanıza yardımcı olmak için, Orto Da Coltivare'nin otomatik hesaplayıcısını bulacaksınız, bu da bu zamanda ne ekebileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Hesaplayıcı ayı, koşulları ve ayrıca daha önce ne ektiğinizi dikkate alır, böylece doğru bir ürün rotasyonunu dikkate alır. En klasik sebzelerden ne ekmek istediğinizi seçebilirsinizve hangi çeşitlerin tavsiye edildiğine bakın.

Nisan ayında hangi ürünler ekilir?

Nisan ayında birçok sebze doğrudan açık alana ekilebilir, pancar, havuç, enginar, kakule, hindiba, bodur ve tırmanıcı fasulye, taze fasulye, soğan, şalgam, turp, ıspanak, kediotu, marul, çilek, balkabağı, kabak, domates, biber, patlıcan. Soğan ve patates soğanları da bu ayda ekilir. Ekin arıyorsanızTanıdık olmayan veya orijinal fikirleri denemek için yer fıstığı, lif kabağı veya alchechengi ekebilirsiniz, aromatik bitkiler dikmek istiyorsanız Nisan fesleğen ve maydanoz için doğru aydır. Nisan ayında ayrıca lahana fideleri, pırasa, soğan ve kuşkonmaz kökleri ekebiliriz, sıcaklık biraz ısınırsa biber, domates ve patlıcan da ekebiliriz.

Elbette, ekim takvimimizdeki göstergelerin tamamen gösterge niteliğinde olduğu unutulmamalıdır; ne ekebileceğiniz, belirli bir yılın hava koşullarına, sebze bahçenizin bulunduğu alana, bahçenin maruziyetine ve konumuna bağlıdır. Bununla birlikte, bu sayfada sunulan sebze listesi, neleri ekebileceğinizi anlamak için yararlı bir referans olabilirNisan'da ekin.

Organik tohum satın alın

Patlıcan

Kabak

Biber

Domates

Fesleğen

Maydanoz

Kapak

Balkabağı

Kereviz

Salatalık

Kavun

Karpuz

Kereviz

Savoy lahanası

Kapak

Patates

Soğan

Marul

Havuçlar

Fasulye

İsviçre pazı

Soncino

Ispanak

Roka

Ravanelli

Agretti

Ceci

Kudüs enginarları

Grumolo salatası

Pancar

Hindiba kesimi

Ekimler ve ay

Ayın evrelerine bakarak ekim yapanlar var; bu yüzyıllardır kullanılan bir tarım geleneği. Ayın etkisi, bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, çiftçilerin çoğunluğu tarafından geçerli kabul ediliyor. Bu konuda daha fazla bilgiyi tarımda ay makalesinde okuyabilirsiniz.

Başa dön