Narenciye yetiştiriciliği: organik yetiştiriciliğin sırları

Turunçgiller, orta güney İtalya'ya özgü meyve veren bitkilerdir, Ancak kuzeyde saksılar ve örtüler yardımıyla hobi olarak da yetiştirilir. Limon, portakalın yanı sıra ağaç kavunu ve bergamot gibi daha az yaygın türler de bu aileye aittir.

Çeşitli türler arasında da önemli farklılıklar vardır, ancak turunçgiller yine de birçok temel ortak özelliğe sahiptir Böylece bu bitkilerin nasıl yetiştirileceği hakkında genel bir fikir edinebiliriz. organik tarım yöntemleri Birden fazla bitki yetiştirenler için konuyu basitleştirmek faydalı olabilir.

Buna ek olarak, bildiğimiz narenciyelerin çoğu gerçek türler bile değildir, ancak birkaç tür arasındaki melezlerdir, bu da onları birlikte ele almak için daha fazla nedendir. Ayrıca bitki bazında özel sayfalar da bulacaksınız.

İçindekiler

Yetiştirilen turunçgiller

Burada, yetiştirilen başlıca narenciye meyvelerinin nasıl yönetileceğine dair bitki bitki özel sayfalar bulunmaktadır.

Turuncu

Limon

Sedir

Mandarin

Greyfurt

Bergamot

Kumkuat

Rutaceous bitkiler: turunçgiller familyası

Turunçgiller şu familyaya aittir Rutaceae, yaprak dökmeyen bitkilerdir Sıcaklıklar düştüğünde, sadece uyku haline geçerler, yani büyümelerini durma noktasına kadar yavaşlatırlar, ancak hala 'uyanıktırlar' ve tüm yapraklarını kaybetmezler. Bunun nedeni, turunçgillerin tropikal kökenli olması, oysa uyku halinin ılıman iklimlerden gelen türlerin tipik bir özelliği olmasıdır.

Bitkinin parçaları:

 • Yapraklar: Turunçgillerin yaprakları mızrak şeklinde veya eliptiktir, kenarları düzdür, kalın ve koyu yeşil renklidir.
 • Fişler Yabani narenciye bitkilerinin dikenleri vardır, kültür çeşitleri ise bu dikenleri kaybeder ve tuzlanma durumunda yeniden gelişmeye başlar.
 • Çiçekler Turunçgil çiçekleri hermafrodittir ve portakal çiçeği olarak da adlandırılır, beyazdır ve çok hoş bir kokuya sahiptir.
 • Meyveler Turunçgillerin meyvesi hesperidium adı verilen, kalın, renkli bir kabuğa ve uçucu yağlar üreten birçok salgı bezine sahip bir meyvedir.

Turunçgillerde fruktifikasyon gerçekleşir bir önceki yılın şubelerine göre ve dalların büyümesi esas olarak üç dönemde yoğunlaşır: ilkbahar, erken yaz ve sonbahar. Yazın yüksekliğinde, özellikle yoğun sıcaklık ve kuraklık durumunda, büyüme durur, ancak yaz sonunda soğuduğunda devam eder ve ilk kış soğuğu geldiğinde tekrar durur.

Narenciye nerede yetiştirilir

Turunçgiller asidofilik bitkiler Hafif asidik toprakları tercih ederler. En uygun alanlarını sıcak ve nemli iklimin hakim olduğu tropikal, subtropikal ve yarı tropikal bölgelerde bulurlar. İtalya'da en iyi bilindiği gibi güneyde ve aynı zamanda orta İtalya'da bulunurlar. Meyveler farklı iklimlere sahip bölgelerde bulunduklarında farklı renk ve boyutlarda olabilirler.

Kış soğuğuna karşı çok hassastırlar Ancak hassasiyet herkes için aynı olmayıp, türlere ve çeşitlere göre değişmektedir.

Ancak aşırı sıcak da turunçgiller için iyi değildir: meyve gelişiminin durmasına, dalların ve yaprakların kurumasına kadar varan dehidrasyona neden olabilir. Hassas bir an olan meyve tutumu, aşırı yüksek sıcaklıklar nedeniyle tehlikeye girebilir.

Turunçgiller şiddetli rüzgarlara karşı da hassastır özellikle mandalina, klementin ve Tarocco portakalları, limonlar ise daha dayanıklıdır.

Narenciye bahçesi dikimi

Narenciye bitkilerini dikmeden önce, nereye dikileceği dikkatlice belirlenmeli ve aşağıdakiler göz önünde bulundurulmalıdır bitkiler arasında doğru mesafe .

Bahçedeki tek bir bitki için, diğer ağaçlardan veya binalardan doğru mesafede olmasına dikkat edilmeli, ağaç yeterince güneş almalı ve ayrıca soğuk kış rüzgarlarından biraz korunmalıdır. Gerçek bir narenciye bahçesi oluşturacaksak, şunları kurmalıyız satırların seyri .

Dikim

La delik Bir limon veya diğer narenciye fidanının dikileceği yer, bitkinin ilk kök gelişimini gerçekleştirebileceği gevşek bir toprak tabakası sağlayacak kadar hacimli olmalıdır. Arka plan gübrelemesi olarak Olgun kompost veya gübreyi çukurun kazılan toprağına karıştırmak ve sadece dibe dökmemek iyi olur.

İklim değişikliğine bağlı kuraklık ışığında da bitkilerin kök gelişimini iyileştirmek için bir fikir, ekim sırasında dağıtılacak mikoriza aşıları gibi biyostimülanların kullanılması olabilir.

Düz bitkiyi yerleştirdikten ve deliği kapattıktan sonra şunları yapmalısınız köklenmeyi teşvik etmek için sulayın .

Dikim düzenleri

Turunçgillerin dikiminde dikkat edilmesi gereken dikim mesafeleri türden türe değişiklik gösterir .

En küçükleri kumkuat, mandalina ve clementine iken, en hızlı büyüyen bitkiler greyfurt, portakal ve limon en yaygın olanlarıdır.

Bir gösterge olarak, 3 x 3,5 metre bitki aralıklarından 5 x 5 veya daha fazlasına kadar değişir.

Yetiştirme teknikleri

Hadi keşfedelim turunçgiller organik olarak nasıl yetiştirilir: Sulama ve gübreleme ile ilgili bazı göstergeler genel olarak geçerlidir, daha sonra saksı yetiştiriciliği, budama ve zararlılara ve hastalıklara karşı savunmaya da bakacağız.

Turunçgiller ne zaman sulanmalı

Narenciye için sulama gereklidir özellikle tipik yetiştirme alanlarında, yağış genellikle bitkilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yetersiz olduğundan.

İdeal olan, mümkün olan her yerde bir mikro sulama sistemi kurmak ya da en azından bol yağış dönemlerinde yağmur suyunun depolanmasını sağlamaktır.

Malçlama

Malçlama, sebze bahçesi ve meyve bahçesinde tüm organik yetiştiricilerin aşina olduğu bir uygulamadır ve narenciye yetiştiriciliği için de şüphesiz tavsiye edilir.

Turunçgiller için, saman, kuru ot, yaprak ve hatta koyun yünü bazlı iyi bir organik malç tabakası Sadece yabani otlarla rekabeti azaltmaya ve kurak dönemlerde toprak nemini korumaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kışın kök sistemini dondan koruma işlevini de yerine getirir.

Turunçgillerin gübrelenmesi: nasıl ve ne zaman

Organik narenciye yetiştiriciliği için aşağıdakilerden biri seçilmelidir doğal kaynaklı ürünlerle gübreleme Yani organik ve doğal mineraller... Eğer olgun kompost varsa, bunu her yıl gölgelik projeksiyonunun altına ekleyebiliriz ve bu genellikle tüm besin maddelerini oldukça dengeli bir şekilde sağlar.

Çok alkali veya kireçli topraklarda, ferrik kloroz nedeniyle yaprak sararması meydana gelebilir ve bu durumda ph'ı düşürmek için sülfür ekleyin e demir getir .

Genellikle narenciye için kullanılan çok iyi bir gübre, narenciye gibi biraz asidofilik bitkiler için uygun olan acı bakla küspesidir. Dozaj konusunda, ambalaj üzerinde belirtilene sadık kalmak en iyisidir, örneğin 10 metrekare başına 1 kg.

Kompost, gübre, acı bakla küspesi veya diğer organik gübrelerin dağıtımı gerçekleştirilebilir sonbaharda veya kış sonunda Ancak sıvı organik gübreler sezon boyunca dağıtılabilir, satın alınanlar arasından seçim yapılabilir, sulama suyunda seyreltilebilir ya da ısırgan otu veya diğer bitkilerin kendi hazırladıkları maseratlar kullanılabilir.

Turunçgillerin budanması

Turunçgiller genellikle küre şeklinde yönetilen bitkilerdir. dikkatli budama ve bazı durumlarda, yapraklar çok yoğun olmadığı ve çok fazla gelişmediği sürece müdahale etmeniz bile gerekmez enayiler Yani dikey ve üretken olmayan dallar.

Mandalina biraz değişken bir türdür ve onun durumunda şarj yıllarında biraz budamak daha iyidir, meyve veren dalları inceltmek için.

Şuna gelince dönem seçimi Şubat ve Mart aylarından kesinlikle kaçınılmalıdır, çünkü bu dönemler turunçgillerin yapraklarında ve dallarında yoğun bir rezerv madde birikiminin yaşandığı dönemlerdir. Yaz ortası ve kış aylarından da kaçınılmalıdır, diğer dönemlerde sorun olmayabilir.

Belirli içgörüler:

 • Limon budama
 • Portakal ağacı budama
 • Online kurs Kolay Budama

Saksıda narenciye yetiştiriciliği

Turunçgiller, şu özelliklere sahip tipik bitkilerdir genellikle saksıda da yetiştirilir Bu tahsisi bulanlar çoğunlukla limonlardır, bu da onların kolayca kış barınağı Bu nedenle özellikle Kuzey İtalya'da insanlar limon ve portakalları saksılarda saklamayı tercih ediyor.

Her durumda, saksıda yetiştirirken daha sık sulamayı, toprağı doldurmayı ve en azından her üç yılda bir bitkiyi biraz daha büyük bir kapta saklamayı düşünmek gerekir, bu da ilkbaharda yapılmalıdır.

Derinleştirme: turunçgillerin saksı değişimi.

Böceklere ve hastalıklara karşı koruma

Narenciye meyveleri aşağıdakilere maruz kalabilir çeşitli ortak olumsuzluklar mantar, bakteriyel ve viral hastalıklar ve çeşitli böcek zararlıları.

Neyse ki, tüm bu avantajlardan faydalanabiliriz önleyi̇ci̇ tedbi̇rler ve bitkileri her zaman çevre dostu ve biyolojik olarak parçalanabilen ürünlerle tedavi edin, en agresif ve kalıcı pestisitlerden kaçının.

Bazı ana zararlılara ve bunlarla nasıl başa çıkılacağına bir göz atalım. Bu konuda limon hastalıkları ve limon zararlıları ile ilgili özel makaleleri de okuyabilirsiniz.

Tipik turunçgil meyve hastalıkları

 • Üzüntü Virüsü. Bu çok ciddi bir viral hastalıktır ve şiddetli bir şekilde yakalandığı birçok bitkinin hızla ölmesine ve tamamen kurumasına neden olabilir. Tristeza'dan etkilenen bir narenciye meyvesi mümkün olan en kısa sürede uzaklaştırılmalı ve diğer sağlıklı bitkilere uygun şekilde dezenfekte edilmeden önce aynı aletlerle dokunulmamalıdır.
 • Sarı HLB Asya'da bilinen ve son zamanlarda Florida gibi diğer narenciye yetiştirilen bölgelerde de görülen bir hastalıktır. Yapraklarda sararma, buruşuk kalan meyve ve son olarak genel bir çürüme ve kuruma ile kloroza benzer semptomlara yol açtığı için 'sarı dal hastalığı' olarak da adlandırılır. Şimdilik İtalya'da ciddi bir tehdit değildir, ancak üzerinde çalışılmaktadır vemümkün olduğunca etkili bir şekilde engelleneceğini umuyoruz.
 • Mal dry. Kuru çürüklük, bitkinin iç damarlarında görülen bir mantar hastalığıdır ve dışarıdan yaprak sararması ve yaprak kaybı olarak görülebilir. Bir dalı keserek iç dokuların kahverengileşmesini fark edebiliriz. Bakır tedavileri ile hastalığı durdurabiliriz.
 • Gommosi Bu, özellikle limonlara saldıran bir hastalıktır ve başlangıçta yakadan ve daha sonra gövdeden sakızlı eksüdaların sızmasıyla kendini gösterir. Hastalık bu nedenle bitkinin içini mahveder, hatta bazı durumlarda ölümüne bile yol açar. Bunu önlemek için, su durgunluğundan ve aşırı sulamadan her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Gummosis hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Duman Fumaggus, yaprak bitleri ve diğer böcekler tarafından üretilen bal özü sayesinde gelişen saprofitik bir mantardır, bu nedenle önce bunlarla mücadele edilmelidir. Fumaggus'tan etkilenen yapraklar koyu duman benzeri bir filmle kaplanır. Fumaggus hakkında daha fazla bilgi edinin.

Turunçgillere saldıran böcekler

 • Mealybugs Pullu böcekler özellikle turunçgillerin sinsi zararlılarıdır, özellikle de ünlü ' cotonello ', yani unlu beyaz cochineal ( Planococcus citri ) ve ayrıca Icerya purchasi Yıllardır uğur böceği spreyleri aracılığıyla biyolojik mücadele ile kolayca mücadele edilen Rodolia cardinalis Ayrıca gri et böceği ve diğer türler de vardır. Et böcekleri koloniler halinde yapraklara, meyve saplarına ve genç dallara yapışır ve bunlardan özsu çıkarır, bazen bitkinin genel çürümesine yol açar. Bitkilere erkek eğrelti otu maseratlarının püskürtülmesi bu böcekleri uzak tutmaya yardımcı olur, aksi takdirde yumuşak potasyum sabunu veyabeyaz yağ, her ikisine de organik tarımda izin verilir. Cochineal hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Yaprak bitleri Yaprak bitleri her zaman var olan zararlılardır ve narenciyeleri de etkilerler, yapıştıkları organlardan özsuyu emerler ve geride fumaggina mantarını çeken bal özü bırakırlar. Ayrıca Tristeza gibi virüslerin potansiyel vektörleridirler, bu yüzden çoğalmalarına izin verilmemelidir. Yumuşak potasyum sabunu uygulamaları ile kolayca yok edilirler. Yaprak bitleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Yılanlı madenci. Bu, yaz mevsiminde yaprak dokusunda ince tüneller kazan, sararmış kıvrımlı çizgiler olarak tanınabilen bir lepidopterandır. Bu zararlıya karşı azadirachtin veya tuzaklarla tedavi uygulanabilir.
 • Meyve sineği. Meyve sineği, turunçgiller de dahil olmak üzere çeşitli meyve türlerini etkiler. Larvalar, artık yenilebilir olmayan meyve eti pahasına gelişir. Tap Traps gibi kromotropik ve gıda tuzakları bu böceğe karşı başarıyla kurulabilir. Meyve sineği hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Tripsler Tripsler yaprakların alt kısımlarını, ayrıca çiçekleri ve meyveleri istila eder, iğneleri nedeniyle üzerinde birçok renksiz nokta görebilirsiniz. Tripslerle azadirachtin bazlı tedavilerle de mücadele edilebilir. Tripsler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön