Daha fazla cevap okuyun

Günaydın, nar ağacım bu yıl da çok fazla çiçek üretti. Ne yazık ki hepsi neredeyse meyve vermeden döküldü. Çiçeklerin neden meyve vermeden döküldüğünü açıklayabilir misiniz?

(James)

Merhaba Giacomo

Nar, tüm bitkiler gibi üremeyi ve dolayısıyla düzenli olarak meyve vermeyi ve sonuç olarak türün devamını sağlayacak tohumları üretmeyi amaçlar. Bu nedenle, çiçeklerin dökülmesi, acı çekmeyi veya bitkinin yaşamındaki belirli bir anı (örneğin gençlik) gösteren bir anormalliktir.

Çiçek dökülmesinin nedenleri

Çiçek dökümü meydana gelirse, bunun nedeni genellikle bitkinin çiçeklenme aşamasında acı çekmesine neden olan bir sorun olması veya çiçeklerin tozlanmadığında meyve vermeden dökülmesidir. tozlaşma ilk doğrulama gerçekleşir.

Bunun için narınızın üzerindeki yeri de kontrol etmelisiniz iklim koşulları Sıcaklıklar ılıman olmalı, aşırı olmamalı, güneşe iyi maruz kalmalı ve toprak çok kuru olmamalı, ancak her şeyden önce su durgunluğu olmamalıdır. Birçok meyve bahçesi bitkisi için çiçek dökülmesinin en sık nedeni geç dondur; ancak narlar genellikle hiç olmaması gereken zamanlarda çiçek açar.

Yapılması gereken bir diğer kontrol de, herhangi bir hastalıklar veya zararlılar bitkiye saldırmak için: ağaç zayıflarsa, enerji eksikliği nedeniyle meyve üretmekten vazgeçmeye karar verebilir ve böylece çiçekler düşer.

Son bir şey: eğer nar çok genç çiçeklerini kaybedebilir çünkü henüz üretmek için yeterince büyümemiştir: bitki yaşamının ilk yıllarında büyümeye odaklanır ve genellikle meyve vermeden çiçeği bırakır.

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Önceki cevap Soru sor Sonraki cevap
Başa dön