Nane likörü: nasıl yapılır

Gerçek bir klasik olan nane likörü, yemekten sonra ikram etmek veya özel bir günde hediye etmek için hazırlayabileceğiniz, narin ve çok aromatik bir tada sahip basit ve hoş kokulu bir sindirim ürünüdür.

Nane çok yoğun bir tada sahip aromatik bir bitkidir ve aşırıya kaçıp tiksindirici hale gelmesini önlemek için dikkatli bir şekilde dozlanması gerekir. Tarifimizdeki dozlarla, ağzınızda hoş bir nane tadı bırakacak hoş kokulu, narin bir likör elde edeceksiniz. Elbette, daha güçlü tada sahip alkollü bir içecek arıyorsanız dozları artırabilirsiniz.

Hazırlanma süresi: 10 dakika + 21 gün dinlenme

500 ml likör için malzemeler

  • 160 ml 96° alkol
  • 340 ml su
  • 150 g şeker
  • 20-25 nane yaprağı

Mevsimsellik : ilkbahar tarifleri, yaz tarifleri, sonbahar tarifleri

Çanak : likör

Evde bitkilerle şaşırtıcı likörler yapılabilir, fesleğen likörünün nasıl yapıldığını zaten gördük ve ayrıca muhteşem defne likörü, klasik nane likörü bunların yanında eksik olamaz.

Nane likörü nasıl yapılır

Bu likörü hazırlamak için nane yapraklarını iyice yıkayıp kuruladıktan sonra ışıktan uzak bir cam kavanozda alkol içinde demleyin. Ara sıra sallayarak yaklaşık bir hafta bekletin.

İnfüzyon süresi geçtikten sonra, suyu şekerle birlikte kaynatarak ve şurup berrak ve şeffaf hale gelene kadar kaynamaya bırakarak şurubu hazırlayın. Tamamen soğumasını bekleyin ve ardından daha önce nane yapraklarından süzülmüş alkole ekleyin.

Ağzı sıkıca kapatılmış bir cam şişeye aktarın ve likörün tadını çıkarmadan önce 15-20 gün daha dinlendirin.

Klasik likör çeşitleri

Nane, hem alkollü hem de alkolsüz içecekleri tatlandırmak için ideal olan güçlü tada sahip bir bitkidir. Bu aromatik bitki, birçok malzemeyle kolayca birleştirilerek çok özel tatlar ve kokular elde edilebilir. İşte size birkaç fikir, daha sonra başka varyasyonlar bulmak için hayal gücünüzü serbest bırakabilirsiniz.

  • Sage Daha da aromatik ve farklı bir lezzet için birkaç adaçayı yaprağı eklemeyi deneyin.
  • Limon. Daha da taze ve hoş kokulu bir likör istiyorsanız, tarife yarım işlenmemiş limon kabuğu rendesi (sadece sarı kısmı) ekleyebilirsiniz.

Fabio ve Claudia (Stagioni nel piatto) tarafından gönderilen tarif

Orto Da Coltivare'den sebzeli tüm tarifleri okuyun.

Başa dön