Motorlu testere zincirinin bilenmesi: nasıl yapılır

Budama, ağaç kesme, barbekü, soba ve şömine için odun... Güvenilir (hatta bazen suistimal edilen veya hakaret edilen) motorlu testeremizi her zaman öne çıkaracak pek çok iş.

Profesyonelinden en ekonomik olanına, benzinle çalışan güçlü motorlu testereden hafif ve kıvamlı budama aletine kadar tüm modellerin her zaman ortak bir unsuru vardır: kesme zinciri.

Ve bu makalede tartışacağımız tam olarak motorlu testere zinciridir, çünkü mükemmel bileme, işin kalitesi ve makinenin performansı üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Motorlu testere bileme kalitesi, özellikle hobiler ve profesyonel olmayan kullanıcılar arasında genellikle hafife alınır.Elimizde ünlü bir markanın en üst düzey modeli olabilir, ancak zincir iyi durumda değilse yine de kötü, daha yorgun, daha yavaş ve dolaylı olarak kendimizi daha büyük risklere maruz bırakarak çalışacağız.

Bu nedenle, bileme zamanının geldiğini nasıl anlayacağımızı, bunu yapmak için hangi aletlere ihtiyaç duyulduğunu ve bir tamircinin hizmetlerine başvurmak zorunda kalmadan bunu nasıl etkili bir şekilde yapacağımızı ana hatlarıyla göreceğiz.

İçindekiler

Zincirin ne zaman bilenmesi gerektiğini anlama

Motorlu testeremiz, bir çubuğun kılavuzları üzerinde çalışan ve minyatür bir planya prensibine göre ahşabı kaldırarak kesen dişli bir zinciri harekete geçirerek çalışır. Kesme derinliğini sınırlamak için, her dişin önünde derinlik sınırlayıcı adı verilen keskinleştirilmemiş bir yüzgeç vardır.

Kesimin temiz bir şekilde, motoru zorlamadan ve kesme aparatını aşırı ısıtmadan yapılmasını sağlamak için üç faktör gereklidir:

 • Kesme aparatının iyi yağlanması.
 • Doğru zincir gerginliği
 • Dişlerin iyi bilenmesi.

İlk iki faktör için, iyi bir zincir yağlamasının nasıl sağlanacağını ve zincir gerginliğinin nasıl ayarlanacağını açıklayacak olan motorlu testere bakımı makalesini tekrar okumanızı tavsiye ederim. Bileme için ise, müdahale etmek için doğru anı bilmek çok önemlidir.

Aslında, dişlerin düzensiz aşınmasını veya zincir ve çubuğun hasar görmesini önlemek için, hafif ama daha sık bileme ile müdahale etmek iyi bir fikir olacaktır. Bileme ihtiyacı olan bir zincirin fark edilebileceği işaretler bu faktörlerdir:

 • Tozlu talaşlar Üretilen talaş incelmiş ve/veya kesme sırasında çok fazla toz oluşmuştur.
 • Yorucu bir kesim. Motorlu testerenin kesimde ilerleyebilmesi için kollara basınç uygulanması gerekir.
 • Artan sigara kullanımı. Yağlama mükemmel olmasına rağmen, uzun süreli kesimler sırasında bir miktar duman görülebilir.
 • Kesim sırasında sapmalar Kesim bir tarafa doğru sapma eğilimindedir.

Bu faktörler, motorlu testereyi kullanan operatörün eline, kesilen öze ve takılan motorlu testere ve zincirin türüne bağlı olarak farklı frekanslarda ve yoğunluklarda ortaya çıkabilir.

Bu nedenlerden dolayı, şu hediyeleri vermenizi öneririm her üç dolguda bir hafif eğe darbesi Böylece kesme kenarı yeniden canlanacak ve kapsamlı bir inceleme ve gerekirse ustaca bir restorasyon yapmak için zaman buluncaya kadar tatmin edici bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

Bileme için hangi aletler gereklidir

İyi bileme öncelikle minimum el becerisi, doğru teknik ve doğru aletler gerektirir.

Bileme işlemini yapmak için motorlu testere çubuğunu sıkıca kelepçelememiz gerekecek, bu nedenle bir ormandaysanız ve işi kendiniz yapmak istiyorsanız bir tezgah mengenesi veya bir kütüğe sabitlenebilenler.

Daha sonra bileme için gerçek aletlere ihtiyacınız vardır: takılan zincire göre doğru çapta yuvarlak bir eğe, kullanılan zincire özel bir mastar ve bir keçeli kalem. Zincirin dişleri arasında çok düzensiz dişler varsa gerekirse bir mastar.

Hangi eğenin gerekli olduğunu bulmak için, testereyi satın aldığınızda bilmeniz gereken, ancak zincir baklalarında (derinlik sınırlayıcıda veya çubuk yüzgecinde) yazılı olan takılı zincirin adımına bakmanız gerekir. Örneğin, STIHL derinlik sınırlayıcıda 1'den 5'e kadar bir sayıya sahiptir ve her biri birzincir aralığı ve ardından bir dosya.

Asla yapmamanız gereken bir şey, aletleri daha iyi kullanmak için eldivenlerinizi çıkarmaktır. Bunun yerine, bileme yaparken kullanmak için ikinci bir çift daha ince, mekanik eldiven getirin: zincirin ahşap üzerinde etkisiz görünen oyuk dişleri, dikkatsizlik sonucu üzerlerinden geçerseniz cildi ve eti yaralamaya yetecek kadar keskinleşmiştirel.

Bileme

Şimdi bir zincirin nasıl bileneceğine dair bazı yararlı ipuçlarıyla yapılacak işin ayrıntılarına girelim. Açıkçası, işi düzgün bir şekilde yapmak, yalnızca pratikle kazanılabilecek el becerisi gerektirir, ancak küçük bir teori, işlemi doğru bir şekilde ayarlamak için yararlı olabilir.

Zincirin hazırlanması

İlk olarak zincir, bütünlüğünün ve aşınma durumunun kontrol edilebilmesi için zincir yağı ile karıştırılmış odunsu kalıntılardan, reçineden ve talaştan temizlenir.

İlk analizde herhangi bir anormallik tespit edilmezse ve dişlerin hepsi eşit derecede aşınmış görünüyorsa, içlerinden birini referans olarak keçeli kalemle işaretlemeyi seçebilirsiniz.

Öte yandan, dişler birbirinden çok farklıysa, hangisinin en aşınmış olduğunu kontrol etmek için bir mastar kullanmak ve bunu referans olarak işaretlemek iyi bir fikirdir, diğer tüm dişler bilendiğinde bu dişle aynı boyuta getirilmelidir.

Bileme işlemine nasıl devam edilir

Artık dişleri bilemeye başlamaya hazırız: bu noktada zinciri çalışma sırasında gerdiğimizden daha fazla gereriz ve çubuğu mengeneye sabitleriz, böylece bilemeye çalışırken dengesiz bir zincirle karşılaşmadan rahatça çalışabiliriz.

Bir zinciri keskinleştirirken, önce aynı taraftaki kesici kenara sahip dişleri (örneğin, zincire yukarıdan bakıldığında solda) ve ardından karşı taraftaki kesici kenara sahip olanları (yani sağda) çalışın. Bunun nedeni, eğenin dişin içinden dışına doğru hareketlerle kullanılması gerektiğinden ve bu nedenle sürekli konum değiştirmek uygun olmayacağından; tüm zincir için tutmak ve daha sonratestereyi diğer tarafa döndürmek veya fiziksel olarak hareket ettirmek için.

Bu noktada, aşağıdaki noktaları takip ederek bileme işlemine başlayabiliriz:

 • Kesici kenarın içinden dışına doğru yumuşak hareketlerle keskinleştirir, bastırmaya gerek yoktur.
 • Eğeyi zaman zaman döndürerek eşit şekilde aşınmasını sağlayın.
 • Eğe çubuğa dik olarak hareket ettirilmelidir, eğe sapı ile çubuk arasında 90°'lik bir açı olduğunu hayal etmelisiniz.

 • Aksi belirtilmedikçe, diş bileme açısı 30°'de tutulmalıdır.

 • Eğeyi diş yuvasının altına bastırmayın, dişin üzerinde çapının yaklaşık ¼'ü kadar çıkıntı yapacak şekilde hafifçe yukarıda tutun: işe yarayan kesme parçası ağdan en uzak olandır, en içte olan değil!

 • Tüm dişler keskinleştirildikten sonra, jig'i bunlardan birinin üzerine yerleştirin ve derinlik ölçerin dışına taşan kısmını düz eğe ile törpüleyin.

Doğru çalışıp çalışmadığınızı anlamanın bir püf noktası, dişlerin kesici kenarını keçeli kalemle boyamak ve metal çıkarmanın düzgün olup olmadığını gözlemlemektir; bu, bir kontrol olarak ve kendinizi doğru hareketlere alıştırmak için yararlı olabilir.

Daha iyi bileme için faydalı aksesuarlar

Hayatınızı kolaylaştırmak veya bileme işlemlerini hızlandırmak için piyasada çok sayıda araç bulunmaktadır; bunlardan bazıları eğeyi hareket halindeyken sabitleyen ve 90°'lik açısını kaybetmesini önleyen iki makaralı bir düzenekten oluşur (eğe tutucu kılavuzu). Diğerleri ise eğe tutucu sapında eğenin dişe göre doğru yükseklikte konumlandırılmasını sağlayan vurucular içerir,Hatta bazıları sınırlayıcı için düz eğe kullanır, böylece tek bir işlemle ayarlanabilir ve kesici kenar keskinleştirilebilir.

Çift eğe ile bileme

Motorlu testere hakkında her şey

Luca Gagliani tarafından yazılan makale

Başa dön