Motorlu testere nasıl seçilir

Motorlu testere, ağaç keserken veya yakacak odun keserken neredeyse vazgeçilmez bir motorlu alettir; ayrıca büyük dalların kesilmesi gereken rutin olmayan budama işlerinde de son derece kullanışlıdır. Keresteciler, oduncular ve bahçıvanlar için günlük bir alettir, ancak çiftçiler ve hobi çiftçileri de kullanabilir.çeşitli kesme işlerini bağımsız olarak gerçekleştirmek için bir motorlu testere satın alma ihtiyacı vardır.

Piyasada çok sayıda model ve farklı tipte motorlu testere bulabiliriz. Bir seçim yaparken, satın alma işlemini alıcının ihtiyaçlarına en uygun modele doğru yönlendirebilecek bazı yol gösterici kriterlere sahip olmak yararlı olabilir.

Profesyonel olarak motorlu testere kullananlar güçlü ve güvenilir bir alet ararken, yeni başlayanların kullanımı kolay, belki de zorlu işler için daha az uygun ve bu nedenle kendilerini incitmeden aleti kavramaya daha uygun bir motorlu testere seçmeye özellikle dikkat etmeleri gerekecektir. Motorlu testere fiyatları da motorlu testere türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişir.makinenin özellikleri ve motorunun gücü.

İçindekiler

Motorlu testere tipini seçme

Motorlu testere tipinin seçimi, öncelikle aletin kullanım amacına bağlıdır. Motorlu testere ağaçlardaki küçük dalları kesmek için kullanılıyorsa, belki de bir merdiven üzerinde çalışıyorsa, önceden kesilmiş ağaçları budamak için de yararlı olan küçük bir budama motorlu testeresi alınmalıdır. Öte yandan, iyi çaplı gövdelere sahip odunları istiflemek için orta büyüklükte bir model alınmalıdır.büyük ağaçları kesmek için uzun bir çubuğa sahip güçlü bir motorlu testere gerekir.

Motorlu testere çeşitleri

Tasarlandıkları kullanım türüne bağlı olarak farklı motorlu testere türlerini tanımlayabiliriz.

 • Profesyonel motorlu testere Bu aletler profesyoneller için tasarlanmıştır: saatlerce ardışık çalışmaya uygun motorlu testerelerdir, dayanıklılık ve güvenilirliğin yanı sıra yüksek performansı garanti ederler. Son derece ergonomiktirler, seçilen makinenin gücüne bağlı olarak her türlü kullanıma uygundurlar.
 • Orta seviye motorlu testere. Motorlu testere, profesyonel olması gerekmeyen zorlu bir kullanıcı için tasarlandığında, orta tipten söz ederiz. Bunlar, uzun süreli kullanım için de iyi olan, ancak yine de profesyonel olanlardan daha az iyi performans gösteren motorlu testerelerdir.
 • Ev kullanımı için motorlu testere Ev ve bahçe çevresindeki küçük işler için ara sıra motorlu testere kullananlar çok fazla performansa ihtiyaç duymazlar. Daha ziyade, ucuz ve kullanımı kolay bir makine arayacaklardır. Profesyonel aletlerle karşılaştırıldığında, bu tür motorlu testereler daha az dayanıklıdır ve büyük kütükleri kesmek veya uzun süre kullanmak için uygun değildir.çok daha düşük, hobiciler için uygun fiyatlı.
 • Budama testeresi. Tek elle çalışmak için tasarlanmış küçük ve hafif motorlu testerelerdir. Kesilen ağaçların budanması veya bitki içi çalışmalarla ağaçların bakımı için idealdirler (motorlu testere ile budama hakkında derinlemesine tartışmaya bakın)

Hangi güç veya motor kapasitesi gereklidir

Motorlu testere motorunun sahip olması gereken güç kütüklerin çapına bağlıdır yüzleşecek ve ahşap türüne göre Aslında, yumuşak ağaçlar ve daha sert ve kesilmesi daha zor olan ağaçlar vardır. Motorlu testereyi aşırı zorlamaktan kaçınmak önemlidir, bu da motora yük bindirir ve hızlı bir şekilde aşınmasına neden olur. Zorlu işler için bir motorlu testere satın alınıyorsa, yeterli güce sahip olmalıdır. Bu nedenle, aşağıdakilere dikkat etmek önemlidir çok az güce sahip bir motorlu testere satın almaktan kaçınma Bununla birlikte, büyük boyutlu bir alet satın almak da gereksiz bir masraf olacaktır, çünkü aynı kalitede bir motorlu testere ne kadar güçlü olursa, o kadar pahalı olacak, ayrıca daha büyük bir ayak izine ve daha fazla ağırlığa sahip olacaktır.

La motorlu testerenin gücü beygir gücü (hp) veya kilowatt (kW) cinsinden ölçülür, seçim yaparken dikkate alınması gereken güçle ilgili bir başka teknik özellik de yer değiştirme Santimetre küp (cc) cinsinden ölçülen motor hacmi. Satın alırken bu ölçütlere dikkatle bakılmalıdır; en iyisi önce istenen boyut hakkında bir fikir edinmek, ardından benzer güce sahip farklı modelleri karşılaştırmak ve her birinin kalitesini ve fiyatını değerlendirmektir. Bu şekilde en iyi seçimi yapmaya çalışabilirsiniz.

Çubuk ne kadar uzun olmalı

Çubuk, zincire kılavuzluk eden metal parçadır; aletin çentikli zincirle birlikte ağaç gövdesine giren elemanıdır. Zincire kılavuzluk eden kesici çubuğun uzunluğu yapılacak iş ile orantılı olmalıdır ve motor gücü.

Kısa çubuk kullanışlıdır çünkü kullanımı kolaydır, uzun çubuk büyük çaplı kütüklerin üstesinden gelmenizi sağlar, ancak güçlü bir motor gerektirir. Motorlu testereyi sık kullanıyorsanız, yapılacak işe en uygun çubuğu monte edebilmeniz için farklı uzunluklarda iki çubuk bulundurmaya değer.

Bir budama motorlu testeresi genellikle 20-30 cm'lik bir çubuk monte ederken, diğer kullanımlar için 40-50 cm'lik bir motorlu testere tercih etmek daha iyidir.

Kalite ve ergonominin değerlendirilmesi

Boyutu seçtikten sonra, kişi piyasadaki birçok teklife yönelmelidir: mevcut birçok marka ve model motorlu testere arasından, uygun maliyetli, aynı zamanda iyi tasarlanmış ve dayanıklı olanı seçmeye çalışmalıdır.

En iyisi araçları canlı olarak görmek ve deneyebilmektir, ancak bu her zaman mümkün olmayabilir.

Marka ve bayi güvenilirliği

Ünlü markanın her zaman en iyi aleti sunması gerekmez, ancak bir marka satın almanın tanınmış bir markanın motorlu testeresi geçerli bir garantidir, genellikle bariz soygunlardan kaçınmanıza ve eve kısa ömürlü motorlar getirmenize izin verir. Motorlu testere tasarımında uzmanlaşmış ve dayanıklı ve güvenilir bir ürün ortaya çıkaran şirketler var, bunlardan en iyi bilineni kesinlikle STIHL 1929'da içten yanmalı motora sahip ilk 'taşınabilir' motorlu testerenin patentini alan Andreas Stihl tarafından kurulmuştur.

Markanın itibarının yanı sıra, markanın faaliyet gösterdiği sektörün de değerlendirilmesinde fayda vardır. bayi̇ güveni̇li̇rli̇ği̇ Sadece birkaç tıklamayla internetten motorlu testere satın almak mümkündür, ancak satışın yanı sıra hizmet de sağlayanlara yönelmenin akıllıca olabileceğini akılda tutmak gerekir. Satın aldıktan sonra satıcıya dönebilmek, makinenin ömrü boyunca müşteriyi takip edebilecek güvenilir bir bakıcıya sahip olmak anlamına gelir.

Güvenli bir motorlu testere seçimi

Hangi motorlu testereyi satın alacağınızı seçerken, potansiyel olarak çok tehlikeli bir alet satın aldığınızı aklınızda bulundurmanız önemlidir, bu nedenle güvenli, hafif ve kullanımı rahat bir model seçmek çok önemlidir.

En iyi seçimi yapmak için yapılacak en iyi şey, istenen motorlu testere modelini görmek ve denemek için bir bayiye bizzat gitmektir. Tüm motorlu testerelerin bir bıçak kilidi Bıçağın, kolların kontrolünden kaçarak kullanıcının yüzüne doğru sallanması durumunda kilitlenecek şekilde yerleştirilmiştir. Bu kesinlikle temel bir güvenlik faktörüdür ve bıçak kilidinin gerektiğinde gerçekten kolayca etkinleştirilebildiğinin kontrol edilmesinde fayda vardır.

Ayrıca kavrama ergonomi̇si̇ yaralanmaların önlenmesinde belirleyicidir: doğru bir çalışma pozisyonu ve sağlam bir tutuş kazara kesilmeleri önleyecektir. hafif motorlu testere benzer güçte ancak daha ağır bir modele tercih edilir: daha az kol yorgunluğu aleti yönlendirmeyi kolaylaştıracaktır.

Konforlu bir motorlu testere seçimi

Bir motorlu testerenin konforu sadece sapın ergonomisinde ve makinenin ağırlığında değildir, fark yaratabilecek birçok küçük ayrıntı vardır. Özellikle, kişinin kendisini oldukça sık yapmak zorunda bulduğu bir işlem zincir çekişinin ayarlanması kesme iyi bir motorlu testerenin basit sistem ve zinciri çekmek veya gevşetmek için hızlı. demontaj özellikle sık sık çubuk uzunluğunu değiştirmeyi planlıyorsanız, zincir ve çubuğun kolay olması gerekir. Ayrıca kolaylık sağlamak için mum ve hava fi̇ltresi̇ periyodik bakıma tabi iki unsur olarak kolaylıkla erişilebilir olmalıdır.

Akılda tutulması gereken özelliklerin bir listesi

Özetlemek gerekirse, seçiminizi doğru yönlendirmek için satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler şunlardır.

 • Motor gücü ve hacmi.
 • Çubuk uzunluğu.
 • Aracın teknik kalitesi.
 • Üreticinin güvenilirliği.
 • Bayinin güvenilirliği ve satış sonrası hizmet kabiliyeti.
 • Sapın ergonomisi.
 • Aletin toplam ağırlığı.
 • Kullanışlı ve kolayca etkinleştirilen bıçak kilidi.
 • Kullanışlı zincir sökme ve çekme sistemleri.
 • Hava filtresine ve bujiye kolay erişim
 • Fiyat.
Motorlu testere hakkında her şey

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön