Motorlu testere nasıl güvenli kullanılır

Motorlu testerenin kırsalda yaşam için vazgeçilmez bir çalışma aracı olduğu yadsınamaz: Bu vazgeçilmez araç sayesinde, ağaç kesimi çok az çabayla tamamlanabilir, büyük budama işleri artık sizi o kadar yorgun kollarla görmeyecek ve soba için odun kesmek hızlı bir şekilde yapılacak bir iş olacaktır.

Bununla birlikte, her durum için motorlu testereyi tanımak, doğru tekniklerle kullanmak ve her zaman dikkatli olmak, aktif tekniklerle (yani doğru şekilde kullanmak ve uygun teknikleri kullanmak) ve pasif tekniklerle (yani uygun KKD'yi giymek) kendini korumak gerekir.

Motorlu testerenin nasıl seçileceğinden ve bu alete rutin bakımın nasıl yapılacağından zaten bahsettik, güvenli kullanımına odaklanmak da önemlidir.

İçindekiler

Motorlu testere ile kesim yaparken hangi KKD'ler kullanılmalı

KKD, 'kişisel koruyucu ekipman' anlamına gelen bir kısaltmadır, yani iş sırasında kullanıcıyı korumaya yarayan tüm giysi ve aksesuarlardır. Bir kişi motorlu testere kullanmayı planlıyorsa, bağlam ne olursa olsun, KKD vazgeçilmezdir. Ne yazık ki, birçok insan bunu hafife alma eğilimindedir, ancak bunun yerine bir kaza durumunda şunları göz önünde bulundurmak gerekirTüm farkı yaratan önlemler. Güvenli bir şekilde çalışmak için hangi KKD'lerin gerekli olduğunu görelim.

  • Siperlikli ve kulaklıklı veya kulak tıkaçlı kask Gözlük takmak gözlerinizi korur ancak başınızın diğer kısımlarını tamamen açıkta bırakır. Bir geri tepme durumunda (yani motorlu testere çubuğu size doğru geri sıçrarsa), motorlu testerenin hareketini durdurmak için bir zincir freni olacaktır, ancak yine de gövdenize ve yüzünüze doğru güçlü bir şekilde fırlatılan keskin bir nesne olacaktır. En kötüsünü önlemek için çok az şey gerekir ve bu nedenle aşağıdaki özelliklere sahip bir kask takmak önemlidirAyrıca kask, ormanda çalışırken kesim veya budama sırasında düşen dallara karşı koruma sağlar. Motorlu testere çok gürültülü bir alettir ve kullanırken işitme duyusu korunmalıdır; yüksek sese maruz kalmak işitme duyusuna zarar verir, bu nedenle kaska kulaklık takılmalı veya kulak tıkacı kullanılmalıdır.
  • Eldivenler İyi yapılmış bir çift iş eldiveni, koruma ve pratiklik arasında iyi bir uzlaşmadır. Daha fazla korunmayı tercih ediyorsanız, zincirin atlaması durumunda korumak için sol elin arkasında kesilmeye karşı dayanıklı bir takviye bulunan eldivenler de vardır. Motorlu testere ile saatlerce çalışıyorsanız, titreşimlerin iletimini azaltmak için avuç içi kaplamalı varyantlar da vardır.
  • Kesilmeye dayanıklı botlar veya çizmeler Bir çift yürüyüş botu veya lastik çizme, hareket eden bir zincire karşı çok az işe yarayacaktır. Kesilmeye dayanıklı ayakkabıların maliyeti kayda değer olabilir, ancak sizi küçük kazaların bile yol açabileceği çok ciddi sonuçlardan korur. Motorlu testereyi kullanırken kaymak, hareket halindeki zincirin ayağınıza takılmasına neden olmak için yeterlidir.
  • Kesilmeye dayanıklı pantolon veya tulum Ayakkabılarda olduğu gibi, dişleri deriyi yırtmadan önce yakalayarak zinciri durdurabilen liflerle vücudu korumak için özel olarak tasarlanmış giysiler de vardır. Temel modellerin maliyeti kabul edilebilirden daha fazladır, sınıfının en iyisi modeller güvenli olmayan benzerlerinden biraz daha ağırdır, ancak sizi gerçekten korurlar. İçgörü testere kesiğine dayanıklı giysiler.

Motorlu testere ile güvenli çalışma

Kıyafetlerimizi ayarladıktan ve uygun KKD'yi giydikten sonra işe koyulmaya hazırız. Motorlu testereyi güvenli bir şekilde kullanmak için bu noktada davranışlarımız çok önemli olacaktır.

Bir bitkiyi keserken

Kesim işlemleri sırasında, çalışma alanının çevresinin ve bizimle birlikte çalışan veya bu alandan geçen kişilerin çok iyi farkında olmak önemlidir. Kesim işlemlerine başlamadan önce, içinden elektrik veya telefon kabloları geçmediğinden ve tehlikeli dallar olmadığından emin olmak için yeşillik incelenmelidir.Seçilen yönde uzanan bitkinin yukarıda belirtilen kablolara müdahale etmemesi, diğer bitkileri de beraberinde sürüklememesi veya istenmeyen bir alana düşme riski taşımaması.

Bu noktada kişi ağacın dibinin etrafındaki alanı temizleyerek ilerler, böylece nerede kesim yapıldığını ve zemindeki engelleri net bir şekilde görebilir. Gövde temizlendikten sonra, ağacın sağlam olup olmadığı ve kesim sırasında yarılma tehlikesi bulunup bulunmadığı değerlendirilir. Ancak bu noktada kişi kesimi hangi yöne yönlendireceğine ve ne tür bir kesim yapacağına karar verir.

Kesim yapmak için motorlu testereyi çalıştırmadan önce, alanın ıssız olduğunu ve yoldan geçenlerden şüphelenilmeyeceğini kontrol edin ve gerekirse kesim sırasında gelen kişileri durdurması için birini görevlendirin.

Kesilmiş bir bitkiyi ayıklarken

Bir ağaç kesildikten sonra, motorlu testere onu budamak ve taşınabilecek ve düzgün bir şekilde istiflenebilecek uygun kütük parçaları halinde dilimlemek için kullanılmalıdır.

Ağaçların hepsi dalları bir hale şeklinde dizilmiş düz çam ağaçları değildir ve çoğumuz oduncu olimpiyatlarına katılmayız, bu nedenle şu anda yerde olan bitkiyi budamak üzereyken acele etmemelisiniz.

Her kesimden önce, çubuğun sıkışmasını veya daha da kötüsü tehlikeli sıçramaları önlemek için gövdeyi büken veya tutan dallar üzerinde çalışmadığınızdan emin olun. Kesim ilerledikçe, her zaman sabit bir zeminde hareket ettiğinizden emin olun, yerdeki dallara ve dallara dikkat edin ve en iyi şey zincir frenini uygulamak olacaktır.Her harekette bir bilek hareketiyle.

Budama yaparken

İnsan kendini genellikle motorlu testere ile budama yaparken bulur. Merdivenlerden, sepetlerden çalışabilir veya ağaca tırmanma tekniğini kullanarak kendimizi ağaca asabiliriz. Bu durumlarda, kesim için olanlara benzer kurallara uyulmalıdır.

Çalışanların nerede olduğunun farkında olunmalı, kesilen dalların düşerken kablolara veya diğer engellere takılmadığından ve kesilen malzemenin düştüğü alanın nesnelerden veya insanlardan uzak olduğundan emin olunmalıdır.

Açıkçası, bu tür bir çalışma için her şeyden önce doğaçlama yapamazsınız: deneyime ve doğru ekipmana ihtiyacınız var. Yerde çalışmak için yararlı ekipmanlar arasında, gövdeyi ve kolları koruyan kesilmeye karşı korumalı ceketler vardır: bu işlemler sırasında yerde çalışmaktan daha fazla maruz kalırlar. Budama testeresi daha hafiftir ve daha kısa bir çubuğa sahiptir, ancak tam olarak keserdaha büyük bir model kadar.

Yığın içinde çalışırken

Klasik odun yığını kesimi sırasında altın kural tektir: kesmeden önce her zaman kütüğün diğer odunları desteklemediğinden emin olun.

Önemsiz bir tavsiye gibi görünebilir, ancak hızlı çalışmanın sıcağında bir hata yapabilir ve bir felakete neden olabiliriz. Burada da, çok sabit olması gereken çalışma pozisyonuna azami dikkat gösterilmelidir: motorlu testere kullanıyoruz.

Tripod kullanırken

Burada işler neyse ki daha basittir: Bir sehpa kullanarak motorlu testere kesimi, oyundaki unsurların en çok kontrolümüz altında olduğu durumdur. Bununla birlikte, bu tür bir çalışmada bile dikkatli olunmalıdır, çünkü motorlu testere potansiyel olarak çok tehlikeli bir araç olmaya devam etmektedir.

Kesim sırasında mengeneden kurtulmamaları veya devrilmemeleri için kütükleri her zaman dikkatli bir şekilde sıkıştırın, desteklere çok yakın kesimler yapmamaya çalışın ve hepsinden önemlisi: kütüğü sabitlemek için kesme alanının yakınında ellerinizi veya ayaklarınızı kullanmayın.

Son kesime kadar kütüğü yerinde tutmayı başaran basit ve etkili bir sıkıştırma sistemine sahip sehpalar vardır, ancak daha basit olanlardan hoşlanıyorsanız, kendinize karabinalı bir kayış veya zincir alın: çok daha değerli olan uzuvlarınıza düşkün olmak daha iyidir.

Motorlu testere hakkında her şey

Luca Gagliani tarafından yazılan makale

Başa dön