Mısır kurdu: önleme stratejileri ve organik savunma

Mısır kurdu, buğdaygiller familyasına ait bir böcektir. Lepidoptera mısıra, dolayısıyla ismine ve aynı zamanda diğer bazı sebzelere de zarar verebilir.

Mısır kurdunu kontrol altında tutmak için, öncelikle aşağıdakilerin nasıl yapılacağını öğrenmek önemlidir semptomları tanıma Ayrıca parazitin varlığı hakkında da bir şeyler bilmeniz gerekir. biyolojik döngü doğru şekilde karşı koymak için.

Aşağıda göreceğiz Organik tarımda izin verilen önleme teknikleri ve uygulamaları kullanılarak Avrupa mısır kurdunun tanınması ve kontrolü agresif böcek ilaçlarına gerek kalmadan.

İçindekiler

Avrupa mısır kurdunun biyolojik döngüsü

Mısır kurdunun bilimsel adı Ostrinia nubilalis ve beklendiği gibi, bir lepidoptera Bir kelebek. Bu tür böceklerde sıkça görüldüğü gibi, bu piralid larva evresindeyken zarar verir Yaklaşık 2 cm uzunluğunda olan larva, bitki dokusuyla beslenerek onu aşındırır.

Kök kurdu larvası kışlar mısır tarlalarında koçanın içinde, yani başağın 'iskeletinde', yaygın olarak koçan dediğimiz şeyde (mısırın gerçek koçanı bunun yerine 'tüy' olarak adlandırılan şeydir, yani bitkinin tepesindeki erkek çiçek salkımı) ve tarlada kalan sapların taban kısımlarında.

Bu şekilde, bir sonraki ilkbaharda incrisalid olur, yani genç ve yetişkin arasındaki ara aşamaya geçer ve daha sonra Mayıs ayının sonuna doğru gerçek bir kelebek olur. açık kahverengi renkte ve 2,5-3 cm kanat açıklığındadır. Bu şekilde gelişmiş olan ergin, yumurtalarını yaprakların alt tarafına ve sapların üzerine bırakır. yılda iki nesil gerçekleştirir .

Hangi ürünlere zarar verir

Mısır kurdunun en çok saldırdığı türler şunlardır:

  • Mısır Avrupa mısır kurdunun tercih ettiği konukçudur ve henüz genç yapraklara ve culm'a, yani erozyon nedeniyle içten zayıflayan ve bu nedenle rüzgarda kolayca kırılabilen bitkinin gövdesine saldırabilir. İkinci neslin larvaları ise başaklara ve karyopslara saldırarak üretimde doğrudan bir düşüşe yol açar.
  • Biber: Biber ve acı biber meyvelerine saldırılar çoğunlukla Eylül ayında gerçekleşir. İkinci nesil larvalar meyvelere nüfuz ederek en azından bir kısmının çürümesine neden olur.
  • Fasulye ve çalı fasulyesi Kök kurdunun larvaları baklalarda tüneller kazar ve yapraklara bırakılan yumurtalardan çıkar. Hasar oldukça büyük olabilir.
  • Kuşkonmaz: Kuşkonmaz kurdu zaman zaman bu türü de vurabilir, genellikle Ağustos ve Eylül ayları arasında, özellikle kuşkonmaz tarlası o dönemde hasat edilen mısır tarlalarına yakınsa. Larvalar tünellerini kuşkonmaz bitkilerinin gövdelerine kazarlar, ancak bu üründeki hasar genellikle hafiftir ve tedavi gerektirmez. Kuşkonmaz tarlasını temiz tutmaya değeryabani otlar, böcek hareketi için olası araçlar.
  • Thistle ve enginar Bu iki ürün de zaman zaman mısır kurdu larvalarının saldırısına uğrar ve bu durumlarda bile ürünler, sapları kuruyan mısır tarlalarına yakınsa, böceklerin başka yerlere taşınmasına ve başka konakçı bitkiler aramasına neden olur.

Borer saldırılarının önlenmesi

Sebze bahçesinde mısır kurdu saldırılarını önlemek, yakınlarda mısır mahsulü yoksa nispeten basittir. Bununla birlikte, etrafınız bu mahsulle ekili tarlalarla çevriliyse, dikkatinizin çok yüksek olması gerekecektir yaz boyunca Özellikle biber gibi zarar görmeye meyilli sebzelerde.

Bu, şunları gerektirecektir sürekli denetimler ve sık ve büyük saldırılar olması durumunda, bu sebzelerin yataklarını örtmek için zamanında düşünün böcek dışlama ağları.

Amatör mısır yetiştiriciliği söz konusu olduğunda, bu böceğe karşı korunmak için iyi bilinen iki önleyici tedbir şarttır:

  • Kapsamlı ürün rotasyonları Aynı arazide, mısırın üç yıl boyunca geri dönmemesi ve biber veya fasulye ile değil, duyarlı olmayan diğer türlerle dönüşümlü olarak ekilmesi iyi olur.
  • Ürün artıklarının imhası ve bertarafı Aslında yukarıda görüldüğü gibi larvaların kışlama alanları olabilirler, bu nedenle bunları topraktan dikkatlice çıkarmak ve diğer birçok bitkisel atıkla birlikte iyice kompostlamak iyi bir fikirdir. Larvaların daha sonra kompostta kışlayacağından şüphe duyuyorsanız, bu kompostu saldırıya uğrayabilecek bir sonraki mısır veya sebze mahsulü için kullanmamak daha iyidir.
  • Dayanıklı mısır çeşitlerinin seçilmesi Böcek saldırılarına karşı.

Avrupa mısır kurduna karşı organik uygulamalar

Mısır kurduna karşı, aşağıdakilere dayalı ürünler Bacillus thuringiensis kurstaki Avrupa mısır kurdu gibi birçok lepidopteran zararlıya karşı savunma için uygundur ve organik tarımda izin verilir. Bu ürünler özellikle seçi̇ci̇ Zararsız böcekleri ayıran ve bu nedenle şüphesiz tercih edilmesi gereken ürünlerdir. Tedavinin etkili olması için, ticari ürünün etiketindeki tüm göstergeler dikkatlice okunmalı ve bunlara uyulmalıdır.

Trichogrammabrassicae ile biyolojik mücadele

Mısır kurduyla mücadele etmek için faydalı böcekler de kullanılabilir, özellikle Trichogrammabrassicae Hymenoptera takımından bir böcek Avrupa mısır kurdunun biyolojik kontrolünde başarıyla kullanılmaktadır.

Son zamanlarda, parazitoid böceğin yumurtalarını içeren dik apsüllerin uçan dronlar aracılığıyla mısır tarlalarına fırlatılması denemeleri yapılmıştır. Sadece 0,5 mm uzunluğundaki böcek, bir piralid parazitoididir. Ergin, yumurtalarını delicinin yumurtalarının içine bırakır Böylece parazitlenir ve öldürülürler. Drone fırlatılması sayesinde, hektar başına yaklaşık iki dakika içinde mısır mahsullerinin, zaten uzun olan mahsule zarar verebilecek aletlerle tarlaya girmeye gerek kalmadan yumurta kapsüllerini yukarıdan eşit bir şekilde aldığı tahmin edilmektedir.

Açıkça görüldüğü gibi, gerçek biyolojik mücadele, sadece çiftlik genişletmeleri için mantıklıdır, küçük bir özel ekim için değil Parazitoitin, korumasını istediğimiz mahsulün ötesine kolayca dağılabileceği yerlerde, ancak bu olasılığı bilmek kesinlikle ilginçtir.

Daha fazlasını okuyun: bacillus thuringiensis

Sara Petrucci'nin makalesi, Marina Fusari'nin çizimleri.

Başa dön