Meyve bitkileri nasıl budanır?

Amatör meyve yetiştiricileri için şu soru ortaya çıkabilir: " Bitkileri budamaya ne gerek var? Doğada kendilerini nasıl düzenleyeceklerini bilirler. "Bu düşünce doğru olsa bile, insanoğlunun meyve bitkilerini doğanın amaçladığından çok farklı amaçlar için yetiştirdiğini asla unutmamalıyız.

Doğada meyvecilik, herhangi bir verim hedefi olmaksızın sadece türün devamı içindir. Bizim için ise Bitkilerin tutarlı ve kaliteli bir şekilde iyi miktarda meyve üretmesine dikkat edin Meyve bahçesi rehberinde açıklandığı gibi, budama bu noktada yardımımıza koşar.

Bununla birlikte, yine de bitkinin doğal gelişim ifadelerini sınırlar dahilinde destekleyen sürdürülebilir budama teknikleri tercih edilmelidir. Aslında organik meyve yetiştiriciliği, bitkileri doğru şekilde yönlendirerek doğal yatma ve büyüme eğilimlerine saygı duymayı amaçlar.

Bu makalede budamanın ne olduğunu öğrenecek ve bu iş için bazı yararlı genel yönergeleri özetleyeceğiz, Orto Da Coltivare'de ayrıca her ağaç için özel talimatlar içeren her meyve bitkisini budama kılavuzlarını bulacaksınız.

İçindekiler

Budama nedir

Budama Bitkinin gelişimine rehberlik etmeyi, boyutunu sınırlamayı, meyvenin yükünü düzenlemeyi ve yaprakların güneş ışığını yakalamasını desteklemeyi amaçlayan işlemler bütünü Bunlar esas olarak kesme işlemleridir, ancak tomurcukların çıkarılmasını, dalların inceltilmesini ve bükülmesini de içerir.

Budama yapmak için birden fazla neden vardır:

 • Bitki verimliliğini teşvik eder.
 • Üretimi yıldan yıla sabit olacak şekilde ayarlayın.
 • Meyve büyüklüğünün ve kalitesinin artırılması.
 • Bitkiyi sağlıklı tutun.
 • Yeşilliklerin disipline edilmesi.
 • Bir bitki şekli ve boyutu belirleyin ve koruyun (estetik için önemlidir, aynı zamanda kullanım kolaylığı için de önemlidir).
İçgörü: Sağlıklı bitkiler için budama

Farklı budama türleri

Temel olarak, budamadan söz ettiğimizde aşağıdaki türleri birbirinden ayırmamız gerekir:

 • Damızlık budama Her tür için, üretim amaçlarına uygun olduğu düşünülen ve genellikle yerden hasadı kolaylaştırarak merdivenleri gereksiz kılan belirli yetiştirme biçimleri vardır. Yetiştirme budaması, uyumlu bir iskelet oluşumunu destekler ve bitkinin toprağa girişini teşvik eder.bitkinin üretimi;
 • Üretim budaması Bu tür budamanın temel amacı vejetatif ve reprodüktif gelişimi dengelemek ve dönüşümlü üretim (meyve dolu yılların akıntı yıllarıyla dönüşümlü olması) gibi dezavantajları önlemektir;
 • Reform budaması Bu, gerekli olduğunda, örneğin bir bitkinin yeniden şekillendirilmesi gerektiğinde veya budama yapılmayan 'vahşi' büyüme yıllarından sonra yeni bir şekil verilmesi gerektiğinde yapılmalıdır.

Bitkiyi tanımak

Bir meyve bitkisini budamadan önce, doğası ve fizyolojisi hakkında temel bilgilere sahip olmak çok önemlidir. Her bir türün budanması ile ilgili makalelerde daha fazla ayrıntıya gireceğiz, ancak şimdi özet olarak şunları belirtebiliriz

 • Bu armut Çeşitliliğe bağlı olarak, lamburds adı verilen kısa pedinküller ve brindles üzerinde, terminal çiçek tomurcuğu ile en fazla 15-30 cm'lik küçük dallar üretme eğilimindedir.
 • Bu elma Meyvelerini 1 yaşındaki brindle'larda, 2 yaşındaki lamburds'larda ve odun tomurcukları ile bir terminal çiçek tomurcuğundan oluşan karışık dallarda verir (ve bu nedenle kısaltılmamalıdır, aksi takdirde üretmezler).
 • Le çekirdekli meyve (şeftali, erik, kayısı, kiraz ve badem ağaçları) çoğunlukla sert çekirdeklilerde, karışık dallarda (yumuşak çekirdekli meyvelerden farklı olarak çok sayıda çiçeğe sahip olan ve odunsu bir tomurcukla sonlanan ve bu nedenle kısaltma kesimlerine tabi tutulabilen) ve Mayıs salkımı adı verilen ve uzun yıllar boyunca verimli olan güdük dallarda meyve verir.
 • Bu incir sürgünlerde ve 1 yıllık dallarda, zeytin ağacı sürgünlerde, narenciye 2 yıllık dallarda ve sürgünlerde, aktinidya 1 yıllık dallarda, kaki brindle ve 1 yıllık dallarda, asma 1 yıllık dallarda, ceviz ve fındık sürgünlerde meyve verir.

Bununla birlikte, tek tek türler arasında ve bir türün farklı çeşitleri arasında farklılıklar vardır.

Budama yapılacak dönem

Yıl içinde budama yapmak için iki farklı zaman vardır: kış ve yaz budaması .

Kış budaması

Kış üretimi budaması sonbahardan çiçeklenme öncesine kadar, yani yaprak döken, dinlenen bitkilerde yapılabilir. Budamayı çiçeklenmeden hemen öncesine kadar ertelemenin avantajı, odunsu olanlardan daha şişmiş oldukları için çiçek tomurcuklarının iyi tanınmasıdır ve bu, bırakılacak çiçek yüküne karar vermenizi sağlar. Bu nedenle budamanın genellikle yapıldığı aylar Ekim'dir,Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart.

Yaz veya yeşil budama

Yeşil budama, büyüme mevsimi boyunca çeşitli zamanlarda yapılabilir ve ne zaman yapıldığına bağlı olarak farklı sonuçlar elde edilebilir. Örneğin, Ağustos ortasındaki geç kesimler, gelecekte kısıtlı ve düzenli bitki büyümesi ile sonuçlanırken, Temmuz ayında onları öne çıkarmak belirli bir miktar vejetatif emisyon anlamına gelir.

İçgörü: ne zaman budama yapmalı

Budama İşlemleri

Teknik olarak konuşursak Kaldırma Bir dal ya da dalcık tabandan kesildiğinde, eğer kötü konumlandırılmışsa ya da fazlaysa veya çok güçlüyse. Önemli olan kesimi doğru yapmaktır. Unutulmamalıdır ki, bir kesim her zaman bitkide bir yara oluşturur ve bu yara tepki vermeli ve iyileşebilmelidir. Dalın tabanında şişmiş kabuk denilen bir alan vardır yaka ve bitkinin savunma ve iyileştirme mekanizmalarının merkezidir, buradan kesik yarasını kapatacak bir kallus oluşur. Bunun gerçekleşmesi için kesik aynı hizada olmamalı, küçük bir odun parçası bırakmalıdır. Dal kısaltma kesimleri şu şekilde ayrılır kırpma tepe noktasının birkaç santimetre yakınında meydana gelirlerse kısaltma dalın ortasındalarsa uygun; ve çarpma Eğer tabana yakın keserseniz, sadece birkaç tomurcuk bırakırsınız. Bu kesimler bitki örtüsünü üretime zarar verecek şekilde uyarır ve bitkinin bazı kısımlarını gençleştirmek için faydalıdır.

Bu konuda bir konuşma var. dönüş kesimi 'Dönüş' terimi, yaprakların çevresini merkeze yaklaştırmak anlamına gelir. Kısaltma kesimleri de, bir sonraki yıl sonuçları olması kaçınılmaz olan bitkiye zarar vermekten kaçınarak dikkatle yapılmalıdır. Kesim yapılırBir tomurcuğun üzerinde, ancak ona çok yakın olmamalı ve onunla aynı yönde eğimli olmalıdır. Güçlü bir lenf çekimi uygulayan tomurcuk, kesiğin iyi iyileşmesini sağlar.

Dalların bükülmesi ve eğilmesi, kesmeye alternatif bir müdahaledir ve bitki özsuyunun dolaşımını etkiler. Aşağı doğru bükülen güçlü dallar genellikle zayıflama eğilimindedir. Dallar ayrıca kavisli bir şekilde bükülmek yerine eğilebilir veya birbirinden ayrılabilir ve bu genellikle bitkisel faaliyete kıyasla üretken faaliyetlerini artırır.

Yukarıda açıklanan işlemler esas olarak kış budaması ile ilgilidir, yeşil tarafta ise fazla veya uygun olmayan sürgünlerin kesilmesi, sürgünlerin tepelenmesi ve meyve seyreltme gibi başka olasılıklar da vardır, bu da bitkiyi hafifletmek ve dönüşümlü üretim olgusundan kaçınmak için yararlıdır. Aslında, bir bitki çok fazla meyve ürettiğindeAncak meyve seyreltmesi dikkatli bir şekilde ve doğru zamanda yapılmalıdır; ne önce ne de sonra, genellikle sert çekirdekli meyveler için taş sertleşmesinden hemen önce ve yumuşak çekirdekli meyveler için taş meyve aşamasında.

Her zaman yap

Gerektiğinde yapılması gereken bazı genel budama işlemleri vardır. Bunlardan biri, genellikle anaç tarafından oluşturulan emeçlerin, yani bitkinin dibindeki dalların ortadan kaldırılması veya emeçlerin, yani ilkinden farklı olarak bir dal üzerinde oluşan ve dikey olarak büyüyen diğer dalların ortadan kaldırılmasıdır.Dal tipleri bitkiden besin maddesi eksiltir ve hiçbir üretken değeri yoktur.

Kuru veya hastalıklı dallar da düzenli olarak çıkarılmalı ve çok sıkı bir şekilde iç içe geçmiş olanlar, bitkinin havalanması ve doğru miktarda güneş ışığı alması için seyreltilmelidir. Çok sarkık dallar ve hatta gövdeye çok dar bir açıyla yerleştirilmiş dallar kesilmelidir, çünkü gevşeyerek gövdede büyük bir yaraya neden olma riski taşırlar.bitki.

Budama aletleri

Doğru budama için doğru ekipman gerekir.

Le makaslar Çapı 2 cm'ye kadar olan dalları kesmek için kullanılırlar. Sağlam ve kaliteli olmaları çok önemlidir, aksi takdirde kolayca kırılırlar. Budama makası ile dalı yıpratmadan temiz kesimler yapmalısınız.

Bu makaslar İki elle kullanılabilen, yaklaşık 80 cm uzunluğunda sapları olan, 3-5 cm çapında dalları kesmeye yarayan bir makastır. Önemli olan sağlam ve aynı zamanda hafif olmasıdır.

Lo svettatoio yaylı veya zincirli bir mekanizma ile çalıştırılabilen bıçaklı uzun sabit veya teleskopik bir direğe sahiptir: merdivenden kaçınarak 5 metre yüksekliğe kadar ağaçları budamak için kullanışlıdır.

Bu Jigsaw daha büyük dalları kesmek için kullanılır ve hızlı ve hassas kesimlere izin vermelidir.

Son olarak Testere Motorlu kesme makinesi, ölü bir bitkinin dibinde budama veya kesme yapılması gereken nadir durumlarda büyük dalları kesmek için kullanılabilir. Yalnızca güvenlik ekipmanı (kask, tulum, eldiven, bot) giyerken kullanmayı unutmayın.

Kendi kendini budama

Bitkiler gerçekten de dal yüklerini düzenlemek için doğal bir eğilime sahiptir. Bir dal çok elverişsiz ve özellikle gölgeli bir konumda, genellikle dipte olduğunda, bitki kuruyana ve doğal olarak düşene kadar özsu kaynağını keserek onu dışlama eğilimindedir.

Budama kalıntılarının yönetimi

Bir meyve bahçesinin budanmasından sonra, genellikle bir dal birikimi olur. Bunlar, açık olduğu gibi, herkesin sahip olmadığı soba veya şömineleri besleyebilir. Uygun bir alternatif, bir biyo-öğütücü ile parçalama işleminden sonra toprağa geri döndürmek ve ardından kompost yapmaktır. Bununla birlikte, bu parçalanmış kalıntıların düzgün bir şekilde ayrışması için, bunları diğerleriyle karıştırmak daha iyidirKompost olgunlaştığında, meyve bahçesine geri dağıtılabilir ve bu şekilde, tek yenileme kaynağı olması gerekmese de, tüketilen organik maddenin bir kısmı toprağa geri döner.

Başa dön