Mayıs ayında sebze bahçesine ne ekilir?

Mayıs ayında sebze bahçesinde ekim

Ekim Dikim Çalışma Ay Hasat

Mayıs ayı artık baharın sonlarına geldiğimiz, yaza doğru giderken sıcaklıkların arttığı ve ekim olanaklarıyla dolu bir aydır. Çoğu doğrudan sebze bahçesine olmak üzere ekebileceğimiz birçok sebze vardır.

Havaların ısınmasıyla birlikte ısıtılmış fidelikleri terk edebilir ve tohumları doğrudan toprağa ekebiliriz; dağlık bölgeler dışında artık geç donları beklememize gerek yok. Mayıs ayında ekilebilecek çok çeşitli yaz sebzelerimiz var.

Ayrıca, Mart ve Nisan ayları arasında tohum yatağında iyi çalıştıysak, şimdi ortaya çıkan fideleri nakletme zamanı olacaktır, bunun için Mayıs nakil takvimine başvurabilirsiniz.

Bu ay ayrıca Temmuz veya Ağustos aylarında sebze bahçesine girecek fideleri hazırlamak için dışarıda küçük fidelikler kurabiliriz, örneğin sonbahar ve kış aylarında yiyeceğimiz lahanayı ekebiliriz. Mayıs sıcağı sera gerektirmediği için fide yapmak için toprak dolu basit bir kutu yeterlidir.

Mayıs ayında açık alanda ekim yapabiliriz : Karpuz ve kavun, pancar, pazı, kakule, havuç, salatalık, fasulye ve taze fasulye, salatalar (marul, marul, hindiba, roka, escarole), domates, patlıcan, biber ve acı biber, kabak ve balkabağı.

Bunlar arasında aromatik bitkiler fesleğen, kereviz ve maydanoz ekmeye başlayabiliriz. Tohum yatağında lahanalar var brokoli, Savoy lahanası, karnabahar, Brüksel lahanası ve pırasa da ekebiliriz.

Organik tohum satın alın

Tüm Mayıs ekimleri

Patlıcan

Kabak

Biber

Domates

Fesleğen

Maydanoz

Balkabağı

Kereviz

Salatalık

Kavun

Karpuz

Kereviz

Kereviz

Savoy lahanası

Kapak

Marul

Havuçlar

Fasulye

İsviçre pazı

Soncino

Ispanak

Biberler

Yeşil fasulye

Roka

Mısır

Ravanelli

Agretti

Otlar

Karnabahar

Brokoli

Grumolo salatası

Pancar

Hindiba kesimi

Katalonya

Yaban havucu

Yer fıstığı

Bamya

Kapari

Mayıs ayında ne ekeceğinizi hızlıca görmek istiyorsanız tohumlama hesaplayici Açılır menüden ayı seçmeniz yeterlidir; ürün rotasyonunu hesaplayarak bahçeye şimdi ne ekebileceğinizi ve saksılara ne ekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Aya bakarak ekim yapmak

Ayın evrelerini göz önünde bulundurarak ekim yapmak istiyorsanız, meyve, meyve veya çiçekli sebzelerin tercihen ağda evresinde ekilmesi gerektiğini, küçülen ayın ise toprak altında yetişen tüm sebzeler için uygun olduğunu unutmamalısınız. Yapraklı sebzelerin küçülen ayda fayda sağladığı söylenir, çünkü bitki örtüsü itilse bile tohum oluşumunu geciktirirBu köylü teorilerinin bilimsel bir kanıtı olmadığından, onları takip edip etmemeye siz karar verebilirsiniz.

Başa dön