Mandalina likörü: mandarinetto nasıl yapılır

Turunçgiller mutfakta mükemmel müttefiklerdir: başlangıçlardan tatlılara kadar tüm yemeklere lezzet katabilen değerli malzemeler. Geleneksel olarak, kabuklarıyla yapılan likörlerin eksikliği yoktur: en ünlü limoncello'ya ek olarak, genellikle mandarinetto olarak adlandırılan mandalina kullanılarak yapılan bir tane de vardır. Yoğun turuncu bir renge, çok hoş kokulu bir tada ve tatlı bir tada sahip bir likör; hazırlayınev çok basit, sadece sabırlı olun ve birkaç hafta bekleyin.

Kendi bitkilerimizden elde ettiğimiz mandalinaları işlenmeden kullanarak, kendi ellerimizle yaptığımız mandalina likörü şişelerini her açtığımızda kendimize hoş bir kış anısı vereceğiz.

Tarif gerçekten çok basit: alkol ve mandalina kabuklarının infüzyonu, beyaz kısım olmadan sadece portakal kabuğu. Daha sonra doğru miktarda dinlenme süresi, su ve şekerden oluşan bir şurup eklenmesi, ikinci bir dinlenme süresi ve işte: masada paylaşılmaya veya arkadaşlara ve aileye hediye olarak verilmeye hazır likör şişeleri.

Hazırlanma süresi: yaklaşık 2 hafta dinlenme

500 ml likör için malzemeler (yaklaşık)

  • 250 ml alkol
  • 4 işlenmemiş mandalina
  • 250 ml su
  • 200 g pudra şekeri

Mevsimsellik : kış tarifleri

Çanak : likör

Mandalina likörü nasıl yapılır

Mandalinaların kabuklarını soyun, içteki beyaz kısmı bıçakla çıkarın. Likör klementinin portakal kabuğuyla yapılmalıdır, çünkü beyaz kısım acı ve nahoştur, bu yüzden aromayı bozar. Kabuklar kazındıktan sonra, alkolde demleyin ve kabı zaman zaman sallayarak yaklaşık bir hafta karanlıkta bekletin.

Zaman geçtikten sonra alkolü süzün ve bir huni ve temiz bir bez veya gazlı bez kullanarak cam bir şişeye dökün. Soğutulmuş su ve şeker şurubunu ekleyin: su ve şekeri kaynayana kadar hafif ateşte ısıtarak ve iyice karıştırarak hazırlayın. Şişeyi çalkalayın ve likörü bir hafta kadar bekletin.Bu noktada tarif bitmiştir, okuyacağınız gibi her şey çok basittir.

Klasik likör tarifinin varyantları

Ev yapımı mandalina likörümüze ekleyebileceğimiz çok sayıda malzeme ve aroma vardır. İşte birkaç örnek, daha sonra farklı içkiler yaparak ve yeni tatlar deneyerek yaratıcılığınızı serbest bırakabilirsiniz.

  • Tarçın Bir çubuk tarçını mandalina kabukları ile birlikte yumuşatarak tatlı ve baharatlı bir lezzet elde edin.
  • Tatlım. Şekerin bir kısmını akasya veya karışık çiçek balı ile değiştirmeyi deneyin.

Fabio ve Claudia (Stagioni nel piatto) tarafından gönderilen tarif

Orto Da Coltivare'den sebzeli tüm tarifleri okuyun.

Başa dön