Limon zararlıları: onları tanımak ve ortadan kaldırmak

Cömert limon bitkileri, zaman içinde sağlıklı ve üretken kalmalarını sağlamak için bazı dikkatlere ihtiyaç duyar, bunların arasında kesinlikle Bazı zararlı böceklerin saldırılarının önlenmesi ve tedavisi.

Bol limon hasadı için başlangıç noktası, bitkiyi ve ihtiyaçlarını tanımak, ana zararlı böceklerin hangileri olduğunu bilmek ve mümkün olduğunca ekolojik, etkili ve aynı zamanda çevreye zararsız bir savunma oluşturmaktır. Bitkiler genel olarak iyi yönetilmeli, her yıl doğal gübreleme sağlanmalı, gerektiğinde sulanmalı ve hafif budama yapılmalıdır.Her müdahale aynı zamanda sağlık durumlarını gözlemlemek ve hem hastalık hem de böcek saldırıları açısından herhangi bir sorunu zamanında tespit etmek için bir fırsattır.

Bu nedenle şunları görüyoruz Limon ve diğer turunçgillerin başlıca zararlıları nelerdir çünkü pek çok istenmeyen böcek bu kategoride yaygındır ve organik yöntemlerle zamana nasıl müdahale edilir .

İçindekiler

Mealybugs

Kokineal, narenciye bitkilerine saldıran en sık ve can sıkıcı zararlılardan biridir. Limonlara zarar veren kokineal türleri az değildir, daha önce bir makale ayırdığımız yarı karabiber kokineali de vardır. En yaygın olanlardan biri Mealybug ' olarak da bilinir cotonello " ( Planococcus citri Gerçekte turunçgillerin yanı sıra diğer bitkilere de saldırabilir. Özellikle yaz aylarında, büyüyen meyvenin üzerinde fark ederiz. Mumsu bir salgı ile kaplı olan yetişkinler, esas olarak meyvenin yaprak sapı bölgesinde bulunur, buradan bitkiden özsu alırlar, üzerinde çok fazla bal özü yayarlar. fumaggine Yan etki olarak lezyonlara ve sararmaya da neden olurlar. Saldırılar çoğunlukla yaz aylarında meydana gelir, ancak istila diğer zamanlarda da meydana gelir ve böcekler kabuk altında veya yaka bölgesinde yeraltında neanid olarak kışı geçirirler.

İyi bilinen bir diğer cochineal ise Icerya purchasi Yaprakların ve dalların alt tarafına saldırmayı tercih eden turunçgil unlubiti, özellikle güçlü bir istila durumunda yaprak çürümesine ve kurumasına neden olur.

Onunki uzun zamandır biliniyor doğal antagonist gerçek biyolojik kontrol için kullanılabilen, ancak bu gibi durumlarda ortaya çıkan dağılma etkisi nedeniyle birkaç bitkiyi savunmak için etkili olmayan uğur böceği Rodolia cardinalis.

Turunçgillerde unlu böceklerle mücadele. Turunçgilleri istila eden bu ve diğer unlu böceklere karşı şunları yapmakta fayda vardır mineral yağlar ile yapılan tedaviler Organik tarımda izin verilen ve ilaçlama öncesinde eğrelti otu maceraları koruyucu eylem. Marsilya sabunu Bunun yerine, olası bir ev ilacıdır. Saldırıya uğramış bir bitki, etkilenen kısımları tel kıllı bir fırça ile temizleyerek mekanik olarak da savunulabilir.

Yaprak bitleri

L' kahverengi yaprak biti , Toxoptera aurantii Polifag olmasına rağmen, özellikle limonlara saldırır, genç sürgünleri, yaprakçıkları ve çiçek tomurcuklarını vurarak klasik buruşma ve bal özü varlığı. Oluşan ikincil hasara ek olarak fumaggine Ağır vakalarda, çiçekler ve yeni oluşan meyveler dökülür ve üretim azalır.

Yaprak bitlerine karşı test edilen önleyici ilaçlar, tüm mahsul türleri için önerilenlerle aynıdır: sprey ısırgan otu, sarımsak veya acı biber özleri, saldırı zaten mevcutsa ortadan kaldırmak için Marsilya sabunu kullanın ve seçici olmayan böcek ilaçlarından kaçının Bu da yaprak bitlerinin doğal avcılarını (uğur böcekleri, hoverflies, chrysops) öldürür.

Yılanlı madenci

Lepidoptera (kelebekler) takımından olan bu böcek, 1990'ların ortalarından bu yana turunçgiller için büyük bir sorun haline gelmiştir Son evrede 3 mm uzunluğunda olan serpantin yaprak madencisinin sarımsı larvaları, yapraklara epidermisin altında tüneller kazarak zarar verir Yapraklar üzerindeki klasik kıvrımlı gümüşi çizgiler görülebilir, bu da yaprakların deforme olmasına, kıvrılmasına ve sonunda kurumasına neden olur.

En büyük istila, sıcaklıkların, yumurtalarını geceleri yapraklara bırakan böcek için en uygun olduğu yaz aylarında meydana gelir. Bu istilayı azadirachtin veya neem yağı ile tedavi edebiliriz.

İçgörü: serpantin madencisi

Tripsler

Bu minik böcekler ( Heliothrips ) Thysanoptera takımından, turunçgil yapraklarının alt kısımlarını istila eder Bu organları sokarak renksiz ve nekrotik lekeler oluştururlar ve bunun sonucunda özellikle sürgünler kuruyabilir. fümigantları çeken yapışkan bal özü üretirler Meyveler gümüşi bir renk alır ve turunçgiller arasında limon bu belirtiye karşı en hassas olanıdır.

Thrips saldırıları, hava durumuna bağlı olarak değişen yoğunlukta Nisan'dan Kasım'a kadar gerçekleşir. Bitkileri aşağıdakilerle tedavi edebiliriz Suda seyreltilmiş Marsilya sabunu ve uygun budama yoluyla yaprakları havadar tutarak, asla çok yoğun ve karışık olmayarak önleyici tedbirler alın.

Turunçgil beyazsineği

Bunlar arasında aleurodidi veya beyaz sinekler gibi turunçgillere saldıran türler vardır, yapraklar ve dallar üzerinde mumsu beyaz bir keçe oluşmasına neden olur Bu nedenle turunçgil sineği olarak adlandırılır ve diğer böceklerde olduğu gibi özsuyu alır, bu da dumana neden olur ve meyvenin kirlenmesi. Yukarıda belirtilen böceklere karşı yararlı olan Marsilya sabunu veya mineral yağlarla yapılan aynı uygulama beyaz sineklere karşı da etkilidir .

Kırmızı örümcek

Turunçgiller arasında limon özellikle iki tür kırmızı örümcek akarına karşı hassastır (İyi bilinen Tetranychus urticae ve ayrıca Panonychus citri ), neden olan kaynama ve yaprakların ve yeni oluşan meyvelerin önemli ölçüde dökülmesi Bitkinin özsu emdiği ve yapraklarını kaybettiği, bunun sonucunda da bodurlaştığı görülür. Her iki akar türü de sıcak, nemli iklimler ve oldukça yoğun yapraklar tarafından tercih edilir.

Bu nedenle en iyi önlemlerden biri yaprakları yeterince havalandırın Yırtıcı akarlar genellikle zararlıları uzak tutmak için işlerini yaparlar ve bu nedenle seçici olmayan insektisitlerden kaçınarak ve çevrenin biyolojik çeşitliliğine dikkat ederek tercih edilmelidirler. Şiddetli istila durumunda şunları da yapabiliriz Marsilya sabunu kullanarak ya da bir sülfür arıtımı Bununla birlikte, satın aldığınız ürünün etiketini iyi okuyarak, doğru kullanım şekli ve dozajına ne zaman

Daha fazla bilgi edinmek isteyenler için kırmızı örümcek akarına karşı mücadeleyi özel bir makalede daha ayrıntılı olarak ele aldık.

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön