Limon ağacının budanması: nasıl ve ne zaman budanmalı

Limon ağacının diğer meyve ağaçlarına kıyasla oldukça özel bir döngüsü vardır, çünkü çoğu meyve ağacının aksine, yılda birkaç kez çiçek açar ve meyve verir ve aynı zamanda dikkat çekici bir yaprak dökmeyen bitkidir süs değeri .

Bu kadar yaygın olmasına rağmen böylesine özel niteliklere sahip olan bu türün en azından bir örneğini yetiştirmek istememiz için pek çok neden vardır. yüksek sıcaklık gereksinimleri Limon, narenciye bahçelerinde ve ayrıca amatör yetiştiricilikte, hem açık havada hem de kış için bir seraya taşınmasına izin veren büyük saksılarda yer bulur.

Bu makale, diğer meyve ağaçlarına göre daha az kısıtlayıcı olan, ancak yine de dikkate alınması gereken bir husus olan limonların budanmasına adanmıştır. Çeşitli meyve bitkilerinin aksine, diğer turunçgiller gibi limonun da fazla budanması gerekmez. 15'i görelim önemli kesme müdahaleleri hangileridir Bu güzel türün düzenli olarak üretim yapmasını, sağlıklı ve uyumlu bir şekilde büyümesini sağlamak için.

İçindekiler

Limon ne zaman budanmalı

Kesim için, soğuk hava nedeniyle kış ortasından ve aynı zamanda aşırı yüksek sıcaklıklarla karakterize edilen yaz aylarından kaçınılmalıdır, ancak geri kalan dönemler için müdahale etmek için özel bir kontrendikasyon yoktur.

Genellikle en iyisi, bitki çiçek açarken ya da limon oluşumu devam ederken dalları kesmekten kaçınmaktır, budama için mükemmel bir zaman kıştan hemen sonra, genellikle Mart ayı Geç donlardan kaçınmaya dikkat ederek.

Dal büyümesi ve fruktifikasyon

Limon, diğer turunçgiller gibi Rutaceae familyasına aittir ve yaprak dökmeyen bir bitki olarak doğası gerçek bir kış dinlenme yerine getirmez ancak ısı kaybının en fazla olduğu dönemlerde büyümede durgunluğa neden olur.

Kesintileri ayarlamak için şunu hatırlamalıyız narenciye meyveleri bir önceki yıl oluşan dallarda meyve verir ve dal büyümesi yılın üç döneminde gerçekleşir: ilkbahar, yaz başı ve sonbahar. Yaz ortasında, çok yüksek sıcaklıklar genellikle kuraklıkla birleştiğinde, büyüme durma noktasına gelir. Aynı fenomen kışın en soğuk dönemlerinde de meydana gelir.

Damızlık budama

Yetiştirme aşaması, fidelerin dikimini takip eden ve onları tam üretime götüren aşamadır. Bu nedenle aşağıdakileri içerir bitkinin şeklini belirlemesi gereken bir ilk budama Çoğu durumda, bir limon bitkisi satın alındığında, ona zaten bir küre adresi̇ genellikle turunçgiller için benimsenen tarım şeklidir.

Bu nedenle bitkiler yerden 50-70 cm yüksekliğinde tek bir gövdeye sahiptir ve bu gövdeden en iyi ve en iyi aralıklı sürgünler seçilerek elde edilen 3 veya 4 ana dal dallanır. Gövde hala uzunsa, 60-70 cm'ye kısaltılmalı ve sürgünlerin ana dalları oluşturacak şekilde gelişmesi beklenmelidir.

Yetiştirme aşamasında, az sayıda kesim işlemi gereklidir ve bunlar esas olarak çok karışık ve kötü konumlanmış emici ve dalları ortadan kaldırmayı amaçlar. Kesintiler çok şiddetli olursa, üretime giriş buna bağlı olarak gecikecektir .

The Globe Lemon

Limon, diğer turunçgiller gibi küre şeklinde şımartılan doğal bir gelişim Klasik saksının daha düzensiz bir çeşididir. Küre şeklinde yetiştirilen bitkilerin habitusu gür ve aynı zamanda temiz .

Aslında, sert çekirdekli meyveler ve diğer meyve ağaçları için benimsenen saksının aksine yaprakların orta bölgesinde de ikincil dallar bu da sonuç olarak kalın Aslında narenciye bitkileri için, yaprakları hafifletmek ve dalları aşırı kalabalıklaştırmaktan kaçınmak önemli olsa da meyveyi olası güneş yanıklarından korumak sıcak mevsimde.

Üretim budaması

Dikimden sonraki ilk birkaç yıldan sonra, aşağıdakileri yapmak yararlıdır hafifçe budayın En fazla 2-3 yılda bir, aşağıdaki uygulamalarla müdahale edilir:

  • Arka emicilerin inceltilmesi turunçgillerde dik dallar aşağıya doğru eğilerek meyve verebilir. Emiciler çok karışık ve birbirine yakınsa, bazıları çıkarılmalıdır.
  • Orta kuvvette emicilerin kesilmesi Böylece dallanıp budaklanabilir ve meyve verebilirler.
  • Genç dalların çıkarılması gövdede doğarlar.
  • Kuru veya hastalıklı dalların çıkarılması ve ayrıca unlu böcekler gibi zararlı böceklerin yoğun istilasına uğramış olanların.

Budama Kriterleri

Bitkileri budarken, tüm türler için geçerli olan bazı temel kurallara ve özellikle limon veya turunçgiller için geçerli olan diğer kurallara dikkatle uyulmalıdır. Bunlar, bitkiye zarar vermekten veya verimliliği kaybetmekten kaçınmak için kesim sırasında her zaman akılda tutulması gereken ipuçlarıdır.

  • Hafif budama. Asla çok fazla kesim yapılmamalıdır, çünkü limon ağacında çiçeklenme ve dolayısıyla meyve üretimi de iyi bir yaprak varlığına bağlıdır; ayrıca, büyük kesimler meyve verme pahasına vejetatif sürgünleri destekler.
  • Aşırı yüklü dallara dikkat edin. Dallar, aşırı miktarda meyvenin ağırlığı altında kırılabilir: ürün yükünü dengeli tutmakta fayda vardır.
  • Dengeli saçlar Tüm meyve ağaçlarında yapraklar oldukça iyi aydınlatılmalı ve birbirine dolanmamalıdır, ancak aynı zamanda narenciye ağaçlarında güneş yanığından kaçınmak önemlidir, bu nedenle içi dolu olan küre şekli idealdir.
  • Kalite araçları Kesme aletleri olarak makas, demir testeresi ve budama makasının kalitesi çok önemlidir. Sağlam olmalı, bıçakların çeliği iyi olmalı ve sapı rahat olmalıdır. Çok ucuz aletler kolayca kırılır ve bizi yeniden satın almaya zorlar, bu nedenle bunlardan kaçınmak en iyisidir.
  • Temiz bıçaklar Kullanımdan sonra ve özellikle hastalık belirtileri görüldüğünde makas bıçaklarının dezenfekte edilmesi iyi bir uygulamadır.
Budama: genel kriterler Limon yetiştiriciliği

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön