Kuron grefti: nasıl ve ne zaman greftleme yapılmalı

Terim altında greft amaçlanmıştır bir bitki çoğaltma sistemi aşağıdakilerden oluşur parçaların birleşimi Aşılama sonucu oluşan birey, kök sisteminin türediği bir anaç ve toprak üstü kısmının kaynaklandığı bir filizden oluştuğu için bimembre olarak adlandırılır.

Orto Da Coltivare'de aşılamanın genel bir açıklamasını bulabilirsiniz, burada özel bir tekniği inceleyeceğiz: aşılama tekniği. kron grefti .

Taç aşılaması, bölünmüş aşılama gibi filiz greftleri 'Filiz' terimi ile bir dalın tomurcuklu bir kısmını kastediyoruz. Bu, en deneyimsiz aşıcıların bile ulaşabileceği çok basit bir aşılama tekniğidir, bu nedenle adım adım nasıl ilerleneceğini görmeye değer.

İçindekiler

Kuron greftlemesinin özellikleri

Kuron grefti aşağıdakilerden oluşur anaç içine bir veya daha fazla filiz yerleştirmek filiz tabanını yerleştirerek kabuk ve ahşap arasında Filizler hala vejetatif dinlenme halindeyken yapılır. Bir teknik olarak, iyi bir gövde çapına sahip eski anaçlar üzerine aşılama için de çok uygundur.

Bu nedenle genellikle mevcut tesislerin yenilenmesi . Bölünmüş aşılama kesimde büyük hassasiyet gerektirirken, taç aşılama kesinlikle daha basit Ancak, canlı bitki maddesiyle çalıştığımızı unutmayalım ve bu nedenle hassas olmaya çalışalım.

Hangi bitkiler üzerinde gerçekleştiriliyor

Tipik olarak, kron grefti aşağıdakiler üzerinde gerçekleştirilir çekirdekli meyve erik, kiraz, kayısı gibi, çünkü kauçuk sızıntısını sınırlar Bu teknik özellikle, bu bitkilerin sıklıkla eğilimli olduğu zeytin ağacında da tohumla çoğalması pek mümkün olmayan bir ağaçtır.

Taç tekniği inciri aşılamak için de kullanılabilir, ancak genellikle kesimlerle çoğaltılan bir ağaçtır, bu nedenle çeşit değiştirmek istiyorsanız aşılama kullanılır. Farklı bitkiler için hangi tekniklerin en uygun olduğunu öğrenmek için hazırladığımız aşılama tablosunu indirin.

Bu tekniği aşağıdakiler için kullanabiliriz bitkileri canlandırmak modası geçmiş, üretkenliklerini artırmak veya yeniden dikmek için, bir çeşidin değiştirilmesi farklı bir çeşitle.

Bu durumda yeni kurulumlar bunun yerine r adaptasyonu teşvik etmek olumsuz toprak ve iklim koşulları altında özellikle verimli olan bazı çeşitlerin yetiştirilmesi.

Kuron grefti nasıl yapılır

Kuron grefti şu durumlarda yapılır birkaç basit adım Filizleri almalı, hazırlamalı, anacı hazırlamalı, birbirine kenetlemeli ve sonra bağlamalıyız. Her şeyi doğru ve doğru zamanda yaparsak, filizleri anaç üzerinde köklendirmek zor olmayacaktır.

Bu videoda bir örnek görebiliriz (kiraz ağacında taç aşılama):

Filizlerin alınması ve hazırlanması

Scionlar gider yaklaşık bir hafta önce çekilmiş vejetatif dinlenme halindeyken aşılayalım. yaklaşık 10 cm uzunluğunda en azından üç veya dört mücevher Bunları serin bir yerde, hatta varsa buzdolabında saklamalıyız.

Fiş hazırlamak için şunlar yapılmalıdır debark alt uçlarını ve anaç içine yerleştirmeyi kolaylaştıracak şekilde kesin. Bunun için kalem kesme (eğik) veya klarnet gagası Bu sırada filiz ucunun bir kısmını çıkarır.

Anacın hazırlanması

Bu anaç ile tamamen anlaşılması gerekir. yatay kesim greft noktasının hemen üzerinde yapıyoruz ve gerekirse düzeltiyoruz. kabukta eğimli kesikler Bu kesikler, aşılanacak dalları yerleştirmek için kabukların arasını yeterince açmaya yarar.

Birlik ve bağlayıcılık

Bu noktada yapmamız gereken filizleri anacın içine kaydırın Gerekirse, filizin ucunun girebilmesi için kabuğu uzaklaştırmak için bir bıçak veya spatula ile kendimize yardımcı olabiliriz. İki biontun dokuları aynı seviyede olmalıdır yakın temas Filizin kabuğu soyulmuş kısmının anaç değişim alanına yapışması ile. Bu meydana geldiğinde rafya veya kurdele ile sıkıca bağlayın o zaman mastik kullanmaya karar verebiliriz.

Hangi araçlara ihtiyaç var

Scionlar genellikle şu aletlerin yardımıyla kesilir Bıçaklar Çeşitli boyutlarda, ahşap için uygun bir testere daha büyük dalları kesmek için kullanılabilir. Önemli olan, temiz, yıpranmayan kesimler üretebilen keskin bıçakları seçmektir.

Daha sonra bağlamak için malzemeye ihtiyacınız var: bağcıklar, basit yalıtım bandı veya rafya İkincisi, hasara neden olmamak için gerekli esnekliğe de sahip olan çok dayanıklı bir malzeme olduğu için mükemmel bir seçimdir.

Parazit saldırılardan kaçınmak için aşağıdakileri yapmak iyi olacaktır yaraları korumak kesilmesi, elementlere maruz kalmalarının önlenmesi, bu amaçla kullanılması uygun olabilir MASTİK Sıcak veya soğuk aşılama için uygundur.

Kuron grefti ne zaman yapılmalı

Neredeyse tüm tarımsal çalışmalarda olduğu gibi, aşılamanın da başarılı olması için doğru şekilde yapılması gerekir. doğru zaman İklim koşullarının köklenme için uygun olduğu ve bitkinin iki biyonun birleşmesi için belirtilen aşamada olduğu mevsimi seçmek.

Genel olarak, kron greftleme yapmak iyidir vejetatif uyanıştan önce Kesin dönem, hava durumuna ve çeşitli türlerin çiçeklenme dönemlerine göre belirlenir.

Zaman çizelgesi hakkında bir fikir vermek için birkaç örnek verelim: kron grefti yapmak için en uygun zaman zeytin ağaçlarında Nisan'dan Mayıs'a kadar ise çekirdekli meyve kayisi ve ki̇raz ağaçlari nasil aşilanir? Şubat - Mart Bu dönemler aslında çiçeklenmeden önce gelir. Bu kriter tüm filiz aşıları için geçerlidir, bu nedenle bölünmüş aşılar da aynı dönemde gerçekleştirilebilir.

Buna ek olarak, parazit saldırılarından ve hastalık sorunlarından kaçınmak için aşırı yağış dönemlerinde aşılamadan kaçınmaya çalışıyoruz.

Aşılama ve ay evresi

Birçok çiftçi ne zaman aşı yapacağına karar vermek için aya bakar, işin yapılması gerektiğine inanılır azalan ayda ve her durumda filizin ana ağaçtan alındığı aynı ay evresinde. Bunun bilimsel bir kanıtı yoktur, bu yüzden herkes ayı takip edip etmemeyi seçebilir.

Greft tablosunu indirin

Grazia Ceglia'nın makalesi.

Başa dön