Kızılcık ağacı: Bu kadim meyve nasıl ekilir ve yetiştirilir

Kızılcık ağacı, küçük meyveler arasında sayılan bir bitkidir, Yine de bahçede veya karışık meyve bahçesi bağlamında, gıda ormanına kadar dikmek için çok ilginç olabilir.

Daha iyi bilinen meyve ağaçlarından daha az yaygın olan bir meyve ve süs bitkisidir, ancak meyve bahçesi biyoçeşitliliğini artırmada çok olumlu . olmak Avrupa kökenli türler Aslında hemen hemen her yerde bulabileceğimiz ülkemizde çok iyi iklimlendirilmiştir, bu nedenle büyük bir zorluk olmadan yetiştiriciliğe uygundur.

Bu nedenle, bunlardan biri hakkında konuşuyoruz antik meyveler dut, hünnap, çilek ağacı ve Avrupa muşmulası gibi yeniden keşfedilmeyi hak eden türler.

İçindekiler

Bitki cornus mas

Kızılcık ağacı ( Cornus mas ) çok uzun ömürlü, yaprak döken bir türdür Cornaceae botanik ailesine ait, ilkbaharda çok erken filizlendiğini gördüğümüz, maksimum 8 metre yüksekliğe ulaşan küçük, alçak bir ağaçtır. küçük sarı çiçek salkımları bol ve göze hoş geliyor.

Çiçeklenmeden sonra yapraklar Oval şekilli, tepesi sivri ve parlak yeşil renklidir.

Meyveleri 2 cm uzunluğunda kırmızı sert çekirdeklidir, bir iç çekirdeği vardır ve cornelian ki̇razlari Ağustos ayında olgunlaşmaya başlarlar ancak olgunlaşma skalerdir ve Ekim ayına kadar sürebilir.

Ahşap çok sert ve dayanıklıdır ve marangozlukta kullanılır: bir zamanlar çiftçiler tarafından alet sapı yapımında kullanılırdı.

Bitkinin dikkat çekici bir enayi tavrı, Doğada kolayca çoğalmasını sağlayan bir özelliktir. Ancak genellikle satın alınan çeşitler aşılıdır ve bu eğilimi daha az gösterir.

Kızılcık ağacı nereye dikilir

Kızılcık ağacı, belirtildiği gibi, ülkemizde sorunsuz yetişir ve İklim ve toprak açısından oldukça uyumludur. İskelet bakımından zengin topraklarda da bulabiliriz, özellikle kireçtaşı içeren topraklarda iyi sonuç verir ve deniz seviyesinden yaklaşık 1400 metre yüksekliğe kadar olan dağlarda da yetişebilir.

Maruziyet söz konusu olduğunda, ya tam güneş ya da yarı gölge yeterli olacaktır.

Kızılcık ağacı dikimi

Bir kızılcık ağacı örneğini yetiştirmek için genellikle 2 ila 3 yaşındaki bir fidenin nakledilmesi Bahçede, meyve bahçesinde ve aynı zamanda sebze bahçesinin kenarında seçilen yerde, köklerin büyümelerine izin veren gevşek toprak bulması için yeterince derin bir çukur kazılmalıdır.

Nakil aşamasında, aşağıdakileri uygulamak iyidir arka plan döllenmesi, Bol miktarda olgun kompost veya gübreye dayalı olarak, çukurun toprağının yüzey katmanlarına karıştırılmalıdır. Aslında bu toprak iyileştiricileri doğrudan çukurun dibine atmak yararlı değildir, çünkü kökler esas olarak üst katmanlarda bulunacak ve sonuç olarak bu gübrelemeden yararlanamayacaktır.

Bitki şu şekilde olmalıdır deliğe iyice düz yerleştirilmiş ve muhtemelen bir kazık olarak bir direğe bağlanmalıdır; bu kazık en azından ilk yıl boyunca bitkiyi kökünden sökebilecek güçlü rüzgarlara karşı koruma olarak muhafaza edilmelidir. Daha sonra bitkinin tabanındaki toprak hafifçe bastırılmalı ve köklenmeyi teşvik etmek için ilk doz su verilmelidir.

Dikim için en uygun zaman sonbahar veya erken ilkbahardır. Bitkiyi bir parça toprakla birlikte satın alırsak, ilkbaharda şimdiden dikmeyi de düşünebiliriz.

Yetiştirme tekniği

Kızılcık ağacı bitkisi çok rustik ve yetiştirmesi kolay Bu antik meyve sadece birkaç önlem gerektirir.

Ne zaman gübreleme yapılmalı

Çok yıllık bir meyve bitkisi olan kızılcık ağacını periyodik olarak gübrelemek iyidir. Her yıl ilkbaharda Gübreyi yaprakların tüm izdüşümünün altına dağıtabiliriz. Peletlenmiş gübre kullanılıyorsa, dozlar kompost için önerilenden çok daha küçük olmalıdır ve bu nedenle metrekare başına 3-4 litre olmalıdır.

Sulama

Bu küçük meyvenin tek bir bitkisi için, diğer benzer veya diğer meyve ağaçlarıyla birlikte bir sırada olmadığı sürece, bir damlama tesisi kurmaya değmez.

Her durumda d Özellikle bitkinin yaşamının ilk yıllarında sulama yapılmalıdır ve sıcak mevsimde, kuraklığın eşlik ettiği durumlarda daha da fazla. Arada bir, sadece su ile sulama yapmak yerine, aşağıdakileri yapmak daha iyidir ısırgan otu veya at kuyruğu maseratı ile sulayın ek besinler de sağlamak için.

Malçlama

Gönüllü çimlerin ortaya çıkmasını sınırlamak için malçlama her zaman faydalı bir uygulamadır. Kızılcık bitkisinin etrafını doğal malzeme ile yapabiliriz, örneğin saman veya mevcut değilse bahçeden kesilen çim parçaları.

Bu gibi durumlarda, katman şu şekilde olmalıdır en az 10 cm kalınlığında, Aksi takdirde alttan zaten çim filizlenecektir. Aksi takdirde branda, hatta jüt çuval veya karton kutu gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

Kızılcık ağacının budanması

Bu türün budanması zor değildir ve aşağıdakilerle sınırlı olabilir tutumlu kesi̇mler Her şeyden önce kuru, hasarlı dalları ortadan kaldırmayı, çok karışık olanları inceltmeyi ve uyumlu bir bitki şeklini korumayı amaçlamaktadır.

Daha önce de bahsetmiştik kızılcık ağacının emme yeteneği Uygun kesintilerle tesisi bu açıdan disiplinli tutmak önemlidir.

Saksıda kızılcık ağacı yetiştirme

Saksıda yetiştirme için aşağıdakiler tercih edilir daha az kuvvetli bir kızılcık ağacı çeşidi için tavsiye alın, Neredeyse tüm meyve bitkileri gibi, balkon yetiştiriciliği de optimal değildir, ancak mümkündür.

İyi bir toprak seçilmeli, kompost veya gübre ile gübrelenmeli ve daha sık sulayın Her yıl toprağın doldurulması ve daha büyük kaplarda periyodik olarak saksı değiştirilmesi gerekecektir.

Böceklere ve hastalıklara karşı biyolojik savunma

Kızılcık ağacına şu böcekler saldırabilir kızılcık ağacı cochineal ( Eulecanium boynuzları ), çoğunlukla yaprakların alt kısımlarında, meyve saplarında ve kışın dallarda bulunur. Bu cochineal'in varlığının bir işareti yapışkan bal özü varlığı Et böceklerine karşı klasik biyolojik ilaçlar, eğrelti otu maseratları kullanarak ya da sadece bir bitkiniz varsa, etkilenen yaprakları alkole batırılmış pamukla temizleyerek bu zararlıdan korunmaya çalışılabilir.

Mantar hastalıkları şunları içerir Neden olduğu yaprak lekeleri Phyllostica corniola Bitki örtüsüne atkuyruğu veya propolis maseratları püskürterek hastalığı önlemeye çalışabiliriz, örn. Bitkilere genel bir güçlendirme ve koruma etkisi veren canlandırıcı ürünler.

Carnelian hasadı

Kızılcık kirazları Ağustos'tan Ekim'e kadar hasat edilir, Geçmişte, hem gıda hem de tedavi amaçlı olarak yaygın bir şekilde kullanılmışlardır. Bir kızılcık ağacı yetiştirmek, manavda veya süpermarkette zorlukla bulabileceğimiz ve akrabalarımız ve arkadaşlarımız tarafından tadına bakılacak bir merak olacak bu eski meyveyi yeniden keşfetmenin bir yoludur.

Kızılcık meyveleri nasıl kullanılır

Bu şekilde yenen kızılcık kirazları ekşi bir tat çok olgun olmadıkları sürece, ancak diğer yandan C vitamini açısından zengin Bu da çoğunlukla çiğ tüketildiğinde korunur.

Cornelian kirazları Reçel, jöle, meyve şekerlemesi ve hatta salamura konservesi olarak işlenmeye uygundur Ayrıca, zeytin gibi ürünlerin hazırlanmasında da kullanılırlar. likörler ya da schnapps tatlandırmak için.

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön