Kabak, biber ve patlıcanlı basmati pirinç salatası

Yaz mevsimi sebze bahçelerinde en verimli, en çok tatmin veren mevsimdir; aynı zamanda soğuk yemeklerin mevsimidir, piknikler ve açık havada gezintiler, deniz kenarında hızlı öğle yemekleri veya bir dağ çayırında oturmak için idealdir. Öyleyse neden yaz sebzelerimizi evimizin dışına taşımayı denemiyoruz?

Yaz tarifleri çeşitlidir ve bugün tam bize göre kabak, biber ve patlıcanlı bir pirinç salatası öneriyoruz. Sebze bahçesinin bu zamanda bize verdiği tüm lezzetleri basit, hızlı ve sağlıklı bir hazırlık ile kapsayan bir yemektir. Doğru pişirme gücüne sahip kokulu bir çeşit olan basmati pirinci ile yapabiliriz, yapmak için çok uygunBu tarifte anlatılanlar gibi soğuk yemekler.

Hazırlanma süresi: 40 dakika

4 kişilik malzemeler:

  • 240 g basmati pirinç
  • 2 adet kabak
  • 2 Biber
  • 1 patlıcan
  • 1 kırmızı soğan
  • sızma zeytinyağı, tadına göre tuz

Mevsimsellik : yaz tarifleri

Çanak : vejetaryen ve vegan tek yemek

Bu pirinç salatası nasıl hazırlanır

Bu tarifi yapmak için sebzeleri yıkayıp temizleyerek başlayın: kabak, patlıcan ve biber başlıca üç yaz sebzesidir ve bu yemeğin kalbini oluştururlar.

Kırmızı soğanı ince ince dilimleyin ve büyük bir tavada sızma zeytinyağı ile kavurun. Kahverengileşmeye başlar başlamaz ince şeritler halinde kesilmiş biberleri ekleyin. 3-4 dakika kadar kavurun ve ince doğranmış patlıcanı ekleyin. Birkaç dakika sonra yine doğranmış kabakları sebzelere ekleyin ve birkaç dakika daha pişirmeye devam edin.Sebzeler hazır olana kadar orta ateşte, tuzlayarak pişirin: yumuşak olmalılar ama fazla pişmemeliler.

Basmati pirincini bol tuzlu suda yaklaşık 10 dakika haşlayın; süzün ve pirincin pişmesini önlemek için soğuk sudan geçirin. Sotelenmiş sebzeler ve biraz sızma zeytinyağı ile süsleyin. Pirinç salatasını soğuk olarak servis edebilirsiniz.

Tarif varyasyonları

Tüm pirinç salataları gibi, yaz sebzeli versiyonumuz da biraz hayal gücü ve kişisel zevke göre farklı şekillerde zenginleştirilebilir. İşte bazı öneriler.

  • Safran. Ekstra bir renk ve lezzet dokunuşu için pişirmenin sonunda basmati pirincine safran eklemeyi deneyin.
  • Mayonez. Kabak, biber ve patlıcanlı pirinç salatasını daha da lezzetli hale getirmek için yemeğin tadını çıkarırken biraz mayonez ekleyin.
  • Ton balığı. Zeytinyağlı ton balığı filetosu ilavesi yemeği daha da lezzetli hale getirecektir.

Fabio ve Claudia (Stagioni nel piatto) tarafından gönderilen tarif

Orto Da Coltivare'den sebzeli tüm tarifleri okuyun.

Başa dön