Isırgan otu maseratı: hazırlanması ve kullanımı

Doğal böcek öldürücüler arasında, aile bahçesi için en önemlilerinden biri ısırgan otu maseratı yanı sıra tamamen biyolojik olabilir kendi̇ üreti̇mi̇ Çok basit bir şekilde, piyasadaki bitki koruma ürünlerine kıyasla büyük maliyet tasarrufu sağlar.

Isırgan otu çok yaygın bir yabani bitkidir ve tanınması çok kolaydır, bu nedenle ısırgan otu yapmak için kolayca bulunabilen bir malzemedir. ucuz, biyolojik bir pestisit Isırgan otu yaprakları, kullanım için patent gerektirmeyen formik asit e salisilik asit Haşerelere karşı kullandığımız özellikler.

Maseratın özel bir toksisitesi yoktur; bir böcek ilacından ziyade, bir kovucu rolü oynar. Anti-parazitik kullanımına ek olarak, masere edilmiş ısırgan otundan şunları yapabiliriz gübre elde etmek Tarif çok basit: yaprakları uzun süre bekleterek bitkideki birçok yararlı maddeyi çıkarın ve yaprak gübresi olarak bitkilerin kullanımına sunun.

Tahmin edebileceğiniz gibi, ısırgan otu gerçekten Doğal yetiştiricilik için önemli bir bitki özü Aşağıda nereden toplanacağını, maseratlarının nasıl hazırlanacağını, dozajları ve kullanım talimatlarını görelim.

İçindekiler

Isırgan otu maseratı nasıl hazırlanır

La ısırgan otu maseratının tarifi gerçekten çok basit Aşağıdakiler benim kullandığım tarifler ve periyotlardır, ancak farklı miktarlarda bitki kullanmak da mümkündür, bu da az ya da çok seyreltilmiş bir ürünle sonuçlanır. Hazırlarken, aşağıdakileri elde etmek isteyip istemediğimizi tanımlamak önemlidir bir pestisit veya gübre çünkü infüzyonun zamanlaması buna bağlıdır.

Bazı genel önlemleri ima ederek bırakıyorum, ancak daha deneyimsiz olanlar bunları bahçede kullanmak için doğal maseratların nasıl hazırlanacağına dair genel makalede bulabilirler.

Böcek öldürücü ısırgan maseratı

Anti-parazitik maseratın hazırlanması kısa maserat gerçekten çok basit: ihtiyacınız olan yaklaşık bir kilo ısırgan otu bitkisi dibinden kesilmiş (kökler hazırlık için gerekli değildir), maserasyona bırakmamız gereken 10 litre su içinde .

Yağmur suyu en iyisidir; şebeke suyu kullanıyorsanız, musluktan çıkardıktan sonra birkaç saat süzülmesine izin verin, böylece bazı uçucu dezenfektan maddeleri (özellikle klor) kaybeder. Taze bitki kullanımı tercih edilir, ancak bu mümkün değilse ayrıca kurutulmuş yaprakları maserat Bu durumda oran 10 litre başına 100 gram olur.

Böcek öldürücü maserat elde etmek için infüzyon süresi bir veya iki gündür Daha sonra karışım süzülmeli ve bitkilerin üzerine püskürtülerek kullanıma hazır hale getirilmelidir seyreltme olmadan .

Bu preparatın yan etkileri arasında kesinlikle zararlı pis koku Böcekler için olduğu kadar insanlar için de istenmeyen bir durumdur. Isırgan otu maseratının organik bahçe için ne kadar yararlı olduğu düşünüldüğünde, katlanmaya değer.

Isırgan otu maserat gübresi

Isırgan otundan ayrıca bir gübre Böcek ilacı için düşündüğümüz iki günden daha uzun süre maserasyona bırakılır. Isırgan otu yaprakları aşağıdaki gibi yararlı maddeler içerir azot, magnezyum ve demir Böylece değerli bir sıvı organik gübre elde ediyoruz.

Bu dozaj kısa maserat ile aynıdır Yani taze bir bitkide litre başına 100 gram veya kurutulmuş yapraklarda 10 gram. Değişen şey infüzyon süresidir, aslında gübre için 10 ila 15 gün yumuşamaya bırakın.

Isırgan otlarını bulma ve tanıma

Maseratı ücretsiz olarak hazırlamak istiyorsak, ısırgan otu bitkilerini doğada toplayarak bulabilmeli ve tanıyabilmeliyiz. Her şeyden önce, bunu yapmak için en iyi zamanın şu olduğunu bilmek en iyisidir bitkiler çiçek açmadan önce Çünkü çiçeklenme, bitkinin özelliklerini fakirleştiren bir enerji ve besin harcamasını içerir. Bununla birlikte, kişinin bulduğu şeye uyum sağlaması gerekir ve maserat, çiçekte ısırgan otu topluyor olsa bile etkilidir.

Isırgan otu yabani bir bitkidir, kolayca tanınabilir görünüm için: tırtıklı kenarları olan zümrüt yeşili yapraklar karakteristiktir. Herhangi bir şüpheyi ortadan kaldırmak için, hoş olmasa bile, şunları yapabiliriz bir yaprağa dokunmaya çalışırken Eğer klasik iğneyi hissedersek, neredeyse kesinlikle doğru bitkiyi bulmuşuz demektir.

Isırgan otu tespit edildikten sonra toplama için eldiven kullanın Böylece ellerinizi tahriş içinde bulmazsınız.

Isırgan otu bitkisi, nemi tutabilen, organik madde ve azot bakımından çok zengin toprakları tercih eder. Nerede bulacağımızı bilmek istiyorsak şunları yapabiliriz orta gölgedeki ekilmemiş alanlarda arayın Belki de dışkıları bu yabani otun sevdiği elementleri sağlayan hayvanların uğrak yeridir.

Böcek ilacının korunması

Kısa ısırgan otu maseratı çok uzun süre saklanmaz ve birkaç gün sonra etkinliğini kaybeder, bu nedenle en iyi kullanım anında hazırlanır.

Anti-parazitik maserat kullanımı

Isırgan otu infüzyonu özellikle bitki bitlerine karşı iyidir ( yaprak bitleri e cochineal ) bir ürün olmasının yanı sıra anti-mite kırmızı örümcek akarına karşı çok mükemmeldir. Diğer birçok hayvan zararlısına karşı, örneğin bazı lepidoptera güveler gibi veya karşı Meyve bahçesine musallat olan diptera itici bir etkiye sahipken lahanaya karşı çalışmaz Her halükarda, önemli bir haşere oluşumuna karşı etkili bir şekilde mücadele etmek için mücadele ettiği için, istilaların başlangıcında kullanılırsa yararlıdır.

Kullanımı çok basittir, hareket edersiniz preparatın püskürtülmesi Zararlıları daha iyi ortadan kaldırmak için 4 veya 5 gün sonra uygulamayı tekrarlayabiliriz. En sıcak ve güneşli saatlerde uygulama yapmaktan kaçınırız.

Yapabiliriz her iki önleyici tedavi bizi kurtarmak için halihazırda devam eden bir istila İkinci durumda, bitkilerden daha fazla zararlıyı ortadan kaldırmak için tedaviyi 4 veya 5 gün sonra ikinci bir geçişle tekrarlamak daha iyidir.

Önlemler ve Eksiklik Süresi

Tamamen organik olan bu uygulamayı kullanırken almanızı önerdiğimiz iki önlem vardır: Birincisi, maseratın bulunduğu kutuyu nereye bıraktığınıza dikkat etmenizdir, çünkü özellikle uzun süre maserasyon yaparsanız koku komşularınızı rahatsız edebilir.

İkincisi ise Kendine iyi bak. neden ısırgan maseratı tüm böcekleri rahatsız eder Hatta arılar gibi bahçeye faydalı olanları bile. Çevre üzerinde hiçbir etkisi yoktur ve doğal olarak bozunur.

Dölleyici ısırgan otu

Uzun ısırgan maseratı şu şekilde kullanılır değerli gübre zengin varlığı sayesinde azot ve ayrıca yeniden entegre etmek Demir e magnezyum Hazırladıktan sonra bire on oranında sulandırıp sebze bahçesi için sulama suyu olarak kullanabiliriz.

Özellikle saksı yetiştiriciliğinde iyi bir kullanımdır, çünkü sınırlı toprak mahsuller için daha az besin sağlar ve daha sık gübreleme gerektirir.

Diğer Kullanımlar

Maseratın ayrıca bir bitkilerin doğal savunmasını güçlendirir Isırgan otunun dokularındaki salisilik asit nedeniyle bazı patojenlere karşı: külleme, şeftali kabarcıkları, domates ve patateslerin tüylü küfü. Kesin bir tedavi değildir, ancak önlemeye yardımcı olur. Bu kullanım için maserat gübresi daha iyidir.

Bazıları fideler üzerinde uzun ısırgan otu maseratı da kullanır transplantasyon sırasında kökleri sulamak ve ısırgan otunun iyi bir ilaç olduğunu düşünenler kompostlama kültivatörü .

Isırgan otu özü satın almak

Eğer çok tembelseniz ya da bölgenizde ısırgan otu bulamıyorsanız ısırgan otu özünden yapılmış ürünler satın alın Gerçek şu ki, kendi üretebileceğiniz bir şey için az da olsa para ödemek üzücüdür. Ancak zaman kısıtlı olduğunda, hazır ekstraktın kestirme yolunu kullanmaya değer olabilir ve yine de böcek ilacı veya zehirli gübre satın almak için harcama yapmaktan daha iyidir.

Piyasada hem böcek ilacı hem de gübre özleri buluyoruz .

Isırgan otu böcek ilacı özü satın alın Isırgan otu gübre maseratı satın alın

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön