İncir ağacı: Böcek ve haşere zararlıları ve savunma yöntemleri

İncir en dayanıklı ve rustik meyve türlerinden biridir ve bu nedenle organik yetiştiriciliğe çok uygundur, çok az gübreleme ve sadece ihtiyaç duyulduğunda ara sıra bakım gerektirir.

Bir incir ağacının hastalıklı hale gelmesi veya zararlılar tarafından tehlikeye atılması nadir olsa da, böyle bir durum meydana geldiğinde, her zaman organik bir meyve bahçesi söylemi içinde, çevreye zararsız yöntem ve araçlarla müdahale edebiliriz.

Meyvenin şekerli yapısı, incir ağacı bahçedeyse özellikle rahatsız edici olan kuşlar veya eşekarısı ve eşek arısı gibi böcekler gibi yırtıcıları çeker. Bu nedenle aşağıda ana zararlıların ve böceklerin neler olduğunu ve incir ağacını savunmak için hangi çözümlerin seçileceğini görelim.

İçindekiler

Kuşlar

İncirler olgunlaşırken karatavuk ve sığırcık gibi kuşlar için çok çekicidirler ve onları gagalayarak yerler.

Kuşları doğal yöntemlerle uzak tutmak kolay değildir çünkü korkuluklar, korkutucu balonlar, CD-ROM'lar veya dallara sarılmış folyo şeritler gibi görsel caydırıcıların etkisi zamanla sınırlıdır. Kuşlar kısa sürede bunların zararsız tehditler olduğunu anlar ve incirlerle beslenmeye devam eder.

Bazı durumlarda, kuşlar meyveleri açlıktan çok susuzluktan yerler ve bu nedenle, özellikle kurak bir dönemse, bahçeye veya meyve bahçesine su yalakları kurulması tavsiye edilir. Bu şekilde, kuşlar en azından alternatif bir sulama kaynağı bulacak ve belki de daha az incire saldıracaklardır.

Böcekler

Kuşlara ek olarak, incir yetiştiriciliğine zarar verebilecek bir dizi böcek vardır, özellikle eşek arıları ve eşek arıları meyveye çekilirken, bitki kara kurt ve cochineal tarafından istilaya maruz kalır.

Yaban arıları ve eşek arıları

Yaban arıları ve eşek arıları oldukça saldırgan böceklerdir; incir ağacı tatlı meyvesini ürettiğinde, bu böceklerin çoğunu kendine çeker. Getirdikleri zarar, meyveye saldırmaktan çok, bahçede yaşayanlar veya meyve bahçesinde çalışanlar için sokma riskiyle ilgilidir ve bu özellikle alerjisi olan kişiler için tehlikelidir.

Eşek arıları ve eşek arılarının varlığını organik olarak azaltmak için, kitlesel yakalama etkisi olan Musluk Tuzağı veya Vazo Tuzağı tipi yiyecek tuzakları kullanmak gerekir. Tuzakları, böceklerin kışlamadan çıkıp üremeye başladığı ilkbahar gibi erken bir zamanda kurmak önemli bir husustur. Aslında ilkbaharda kraliçeler yumurtlamaya başlar ve onları yakalamakBu tuzaklar, bu aşamadan önce varlıklarında önemli bir azalmaya yol açabilir. Bu tuzaklar, böcekleri çeken bir renk olan sarı bir kapağa sahiptir ve bu da yemin etkinliğini artırır.

Tuzaklar incirler olgunlaşana kadar ağaçlarda asılı bırakılmalıdır, böylece yaz mevsimi boyunca eşek arısı ve yaban arısı yakalamaya devam ederler. Yemi en az iki haftada bir yenilemeyi, içeriğini boşaltmayı ve her zaman çekici olması için eski haline getirmeyi unutmamak gerekir. Bu bakımın ihmal edilmesi tuzakların etkinliğine zarar verecektir çünküçok fazla ölü böcek birikecek, bu böcekler çürüyecek ve kötü bir koku yayacak, bu da canlı bombus arıları üzerinde itici bir etki yaratacaktır.

Eşek arısı ve eşek arısı yakalamak için kullanılan yemler çoğunlukla şekerli maddelerden oluşur, yem tarifleri basittir ve basit malzemelerle kendi kendine üretilebilir. Örneğin, 1/ 2 litre su, 3 yemek kaşığı şeker, bir bardak kırmızı şarap sirkesini karıştırabiliriz.

Siyah tığ

Kara kurt, birkaç yıl öncesine kadar çevremizde bulunmayan, uzak kökenli bir türdür. Bu böcek 2005 yılı civarında önce Ligurya'da sonra da Toskana'da yayılmaya başladı ve hala diğer bölgelere yayılmaya devam ediyor. Hala belirli bir antagonisti yok ve oldukça rahatsız edilmeden yayılıyor, ancak umuyoruz ki araştırmalar yavaş yavaşBiyolojik mücadeleye başlamak için en az bir tür.

Kara bitin, bitkinin tabanında, yaka bölgesinde tüneller kazdığı bir rostrumu, gaga benzeri bir ön organı vardır. Bu tünellerin içine yumurtalarını bırakır ve yumurtadan çıkan diğer örnekler ahşaba zarar vermeye devam eder. Böcek ayrıca meyveye de saldırarak çürümesine neden olur. En ciddi vakalarda, böcek bitkinin yapısını bozduğu için bitki kurur.iç damarlar ve ne yazık ki yıkılması gerekiyor.

Siyah koza bitinin varlığının tanınması Kuraklığa dayanıklı bir tür olduğu için incir ağacının kuraklıktan muzdarip olması sık değildir, bu nedenle solmuş bir incir ağacı fark ederseniz, gidip tabanına bakmalısınız çünkü nedeni koza biti olabilir. Daha az ciddi durumlarda, yaraları dezenfekte etmek ve kurtarmak için bitkinin tabanını bakır yeşili ile tedavi ederek yine de müdahale edebilirsiniz.Entomopatojenik mantar Beauveria bassiana ile yapılan tedaviler ve bu özellikle çevre dostu bir savunma yöntemidir.

Mealybugs

Seroplaste olarak da adlandırılan incir unlubiti, aslında sadece inciri değil çeşitli bitki türlerini de etkiler ve oldukça polifagtır. Vücudu dişilerde pembemsi beyaz, erkeklerde gri sert bir kalkanla korunur. Bu türün dışında diğer unlubitler (yarım karabiber veya pamuklubit gibi) incir bitkisine yerleşebilir.

Bu hasar Et böceği kolonilerinin bitkiye verdiği zarar, özsuyun emilmesinin yanı sıra mantarların veya diğer mantarların saldırısını teşvik eden yapışkan bal özü üretimidir.

Bu böceğin her bir dişisi 1.500 kadar yumurta üretebilir, ancak neyse ki yılda sadece bir nesil. Temmuz-Ağustos aylarında unlu böcekler neanid aşamasındadır, yani hala sert bir kalkanı olmayan genç formlar. dövüş için doğru zaman daha basittir ve bu nedenle çevre dostu araçlar ve ürünlerle etkili bir şekilde elde edilebilir.

Çevreye en zararsız yöntem eğrelti otu maseratlarının püskürtülmesidir ve eğer birkaç bitkiniz varsa, dalları ve gövdeyi tel fırça Diğer yandan, çok sayıda bitki varsa, mineral yağlarla işlem yapılabilir. mineral yağlar organik tarımda kullanılmasına izin verilir, ancak bunlar hala petrol türevi ürünlerdir, bazı durumlarda fitotoksiktir ve yırtıcı akarlar (kırmızı ve sarı örümcek akarlarını veya diğer zararlıları avlayanlar) için potansiyel olarak zararlıdır, bu nedenle etiketleri dikkatlice okumanız ve dikkatli kullanmanız önerilir. Ayrıca, kış tedavileri için mineral yağlar ve yağlar olduğunu bilmelisinizİlkbahar-yaz bakımları için mineraller, bu nedenle mevsime bağlı olarak doğru olanı seçmeniz gerekir.

Daha fazla okuma: İncir ağacının yetiştirilmesi

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön