Frenk üzümü: Frenk üzümü nasıl ekilir ve yetiştirilir

Frenk üzümü yetiştirilmesi en kolay küçük meyvelerden biri ve organik yetiştiricilik için çok uygundur.

Bu nedenle, bahçeye veya sebze bahçesinin kenarına koymak ya da organik bir çiftlik kurmak isteyenler için profesyonel bir ürün olarak çok ilginç olabilir. yetiştiriciliğinin Fidelerin nereye ve ne zaman dikileceğinden budama, kesme ve gübreleme tekniklerine kadar.

Kırmızı ve beyaz kuş üzümüne kıyasla, siyah kuş üzümü İtalya'da daha az yaygındır, belki de meyvelerin ekşi tadı nedeniyle taze tüketimini sınırlamaktadır. Bununla birlikte, reçel, şurup ve süper vitaminli meyve sularının hazırlanması için yetiştirilmesi ilginçtir, bunlar daha sonra yıl boyunca tüketilebilir ve ayrıca lezzetli cassis likörü.

İçindekiler

Frenk üzümü nigrum bitkisi

Frenk üzümü (Ribes nigrum), bektaşi üzümü ve frenk üzümünden daha kuvvetli bir çalıdır. Yüksekliği 2 metreye kadar ulaşabilir ve fort basitonia Yani dipte bitki örtüsü oluşma eğilimi.

Le kökleri oldukça sığdır, nadiren 35 cm derinliği aşar. Yaprakları koyu renkli ve hoş kokuludur Palmat-lobat şekline ve tırtıklı kenarlara sahiptirler ve frenk üzümlerinden daha büyüktürler.

Frenk üzümü çiçekleri Çan şeklindedirler ve salkım benzeri çiçek salkımlarında toplanırlar (her salkımda 10 ila 30 küçük çiçek olabilir). Dış kısımları yeşilimsi, iç kısımları kırmızımsı sarıdır ve bir yaşındaki dallar veya dartlar (sadece birkaç cm kısa dallar) veya brindlelar (yaklaşık 15 cm'lik küçük dallar) tarafından taşınan karışık tomurcuklardan türemişlerdir.

Tesisin tüm organlarında karakteristik bir koku yapraklar, sürgünler, çiçekler ve hatta meyveler ve bu özel koku bezlerinin varlığıyla bağlantılıdır.

Uygun iklim

Siyah frenk üzümü ve akrabaları olan kırmızı frenk üzümü, beyaz frenk üzümü ve bektaşi üzümü ılıman ve serin bölgelere özgü bitkiler Aslında, frenk üzümü esas olarak Doğu ve Kuzey Avrupa'da yetiştirilirken, frenk üzümünün (cassis) çok popüler olduğu Fransa dışında Akdeniz'de daha az yaygındır.

Bitkileri blackcurrant kışın sıcaklık düşüşlerini tolere ederken, ilkbaharda soğuk dönüşlerden korkarlar özellikle çiçeklenme döneminde, bir don meyve oluşumunu (meyve tutumu) ciddi şekilde bozabilir. düşen çiçekler Frenküzümleri, erken vejetatif uyanışları nedeniyle özellikle risk altındadır. Soğuk rüzgarlar da frenküzümleri için elverişli değildir.

Maruz kalma söz konusu olduğunda, en iyi koşullar ortalama güneş ışığıdır, ancak yaz kuraklığına ve meyvelerde güneş yanığına maruz kalmamak için çok fazla değildir.

Kuş üzümü için uygun toprak

Bitki farklı arazi türlerine uyum sağlar Ancak organik madde bakımından zengin, iyi havalandırılmış toprakları tercih eder. Verimliliği az olan topraklarda, meyveler daha aromatik olmasına rağmen üretim daha düşüktür.

Birçok frenk üzümü çeşidi kirecin varlığından memnunken, diğerleri buna duyarlıdır ve bu gibi durumlarda ferrik kloroz gelişir.

Frenk üzümü ne zaman ekilir

Frenk üzümü bitkisi dikmek için müdahale edilir sonbahardan kış sonuna kadar ve en az 40-50 cm'lik orta derinlikte çukurlar kazmak gerekir. Üst toprağa olgun gübre veya kompost karıştırmalıyız. toprak i̇yi̇leşti̇ri̇ci̇ler ve son olarak sulamak .

Sıradaki her bitki arasında, bir 1-1,5 metre mesafe Birkaç sıra yapmak istiyorsanız, her sıra arasında 2,5-3 metre bırakmalısınız.

Tozlaşma

Kuş üzümü ekerken tozlaşmaya dikkat etmek önemlidir.

Frenk üzümü ise kendi kendine verimlidir, neredeyse tüm frenk üzümü çeşitleri kendi kendine kısırdır Sonuç olarak, çiçeklerin morfolojisine, polen uyumluluğuna ve çiçeklenme zamanına bağlı olarak uygun tozlayıcılar seçilerek daha fazla frenk üzümü bitkisi dikilmelidir. Bu bilgileri bilmek zorunda değiliz, ancak kesinlikle bilmeliyiz bunları fidancılardan temin edebilir veya kataloglarında bulabilirsiniz .

Ek olarak, tozlaşma entomofildir yani bu çalının bol nektarını takdir eden arılar, bombus arıları ve diğer tozlayıcılar gibi böcekler tarafından. seçici olmayan insektisitlerden kaçının bunun yerine, polen taşıyıcıların varlığını teşvik etmek, örn. çekici çiçeklerin ekilmesi Profesyonel frenk üzümü yetiştiriciliği için hektar başına üç kovan çok faydalıdır.

Frenk üzümü çeşitleri

Frenk üzümü ekerken şunları yapmalıyız çeşitlilik seçimi Akılda tutulması gereken önemli bir husus da yetiştirme döngüsünün süresi Erken, orta ve geç kuş üzümü arasında ayrım yapmak. Bu, bitkinin meyve verdiği dönemi belirler. Aile bahçesinde, skaler bir kuş üzümü üretimine sahip olmak için farklı çeşitleri dahil etmeyi de düşünebiliriz.

  • Eski bir erkenci frenk üzümü çeşidi Noir de Bourgogne Özellikle brendi yapımında kullanılan Fransa'da yaygın olan bu tür, orta derecede kuvvetlidir ve az sayıda emeç verir.
  • Orta olgunlaşan çeşitler şunları içerir Ben Lemond İngiltere'de soğuğa dayanıklılığı ve olgunlaşma homojenliği nedeniyle yaygın olan ve Trol Kendine verimli ve küllemeye karşı dayanıklıdır.
  • Son olarak, geç olgunlaşan çeşitlerden bahsediyoruz Ben Alder Ayrıca küllemeye ve geç çiçeklenmesi sayesinde ilkbahar donlarına karşı da dayanıklıdır.

Frenk üzümü çelikleri: nasıl ve ne zaman

Frenk üzümü üretimini artırmak isteseydik, bunu ekonomik olarak şu yollarla yapabilirdik kesim uygulaması Bu şekilde, mevcut bir bitkiden alınan sürgünlerden yeni fideler elde edebiliriz.

Bu amaçla 12-15 cm'lik odunsu dallar kış boyunca kesilmelidir 'ye kadar serin tutun. bahar ne zaman yapabiliriz köklenene kadar saksılarda köklendirin .

Kuş üzümü nasıl yetiştirilir

Frenk üzümü bir bitkidir yetiştirmesi basit Kuraklığa ve hastalıklara karşı çok dayanıklıdır. Yönetimde sahip olunması gereken en önemli püf noktası budamadır.

Sulama ve malçlama

Frenk üzümü kuraklığa oldukça iyi dayanır ancak iyi verim elde etmek için ilkbahar ve yaz aylarında, özellikle yağmur yağmadığında sulanmalıdır. damla sulama sistemi sağlamak Diğer yöntemlere kıyasla su tüketimini azaltmak ve mantar hastalıklarını desteklemekten kaçınmak için.

Malçlama su tasarrufuna yardımcı olur ve yabani otların büyümesini engeller. Sıra boyunca siyah bezler yayabilir veya bitkinin tabanının etrafına kalın saman katmanları veya başka bir doğal malzeme yerleştirebiliriz.

Frenk üzümlerinin budanması

Frenk üzümlerini budayarak, her yıl 3 veya 4 eski dal kesilmeli ve yerine yeni emiciler yerleştirilmelidir .

Aslında kuş üzümü esas olarak bir yaşındaki dallarda üretilirken, daha yaşlı dallarda üretim büyük ölçüde azalır, bu yüzden bitki örtüsü sürekli yenilenmelidir .

Kuş üzümlerinin nasıl budanacağını öğrenin

Yıllık gübreleme

Her yıl bir miktar para dağıtmak önemlidir. gölgelik altında gübre ve muhtemelen sezon boyunca da biraz püskürtebilirsiniz sıvı gübre maseratları (ısırgan otu, at kuyruğu, ...).

Hastalık ve zararlılara karşı savunma

Kuş üzümü gidebilir küllemeye eğilimli Bu da toleranslı bir çeşit seçilerek önlenebilir ve ayrıca karbonatla tedavi edilerek iyileştirilebilir.

Zararlılar şunları içerir sarı örümcek ısırgan otu özleri ve sarımsak kaynatmalarıyla önleyebileceğimiz ve Frenk üzümü sesia, Bitki özsuyu ve dokusuyla beslenerek bitkide tüneller kazan lepidopteran. Bu böceği musluk tuzaklarıyla yakalayabiliriz.

Derinleştirme: Frenk üzümü hastalıkları Derinleştirme: Frenk üzümü böcekleri

Kuş üzümü hasadı

Frenk üzümü Haziran sonundan Temmuz ayının ilk yarısına kadar olgunlaşır iklim ve çeşitliliğe bağlı olarak değişir.

Berry üretimi, iyi durumda, yaklaşık Yılda bitki başına 2-3 kg Tam üretim dikimden sonraki dördüncü yılda başlar ve 10-15 yıl devam eder.

Frenk üzümü nasıl kullanılır

Diğer küçük meyveler gibi, frenk üzümü de sağlığımız için çok faydalı bir besindir. Biraz ekşi tadı nedeniyle tüketimi yaygınlaşmamıştır.

Bunun için esas olarak meyve suları, likörler ve reçellerin hazırlanmasında kullanılır. Çok zengin olduğu C vitamininin yanı sıra B vitaminleri, A, mineraller ve organik asitler de içerir.

Başa dön