Feromon tuzakları ile turunçgillerin savunulması

Narenciye bitkileri, onları zayıflatabilecek veya hasadı mahvedebilecek çeşitli zararlılara maruz kalır, bu nedenle çeşitli yetiştirme uygulamaları arasında şunları yapmak yararlıdır zararlıları önlemek, izlemek ve kontrol etmek için harekete geçmek .

Parazitlerin çoğu tüm hayvanlarda ortaktır. bitkileri rutaceae (turunçgillerin botanik adı), bu nedenle limon, portakal, mandalina, greyfurt, ağaç kavunu gibi çeşitli türlere saldırabilirler.

Limon ve diğer turunçgillerde en sık görülen böcekler arasında Akdeniz meyve sineği ve turunçgil serpantin yaprak kurdunun yanı sıra unlu böcekler ve yaprak bitleri gibi daha statik böcekler de yer almaktadır.

Bu tür zararlılara karşı biyolojik savunma, her şeyden önce aşağıdakileri gerektirir varlığını erken bir aşamada tespit etme yeteneği Bu nedenle, bu tür işlerde tuzaklar Solabiol, narenciye için özel olarak tasarlanmış ve şimdi daha ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz bir yapışkan tuzak sunmaktadır.

İzlemenin önemi

Hem narenciye madencisi ( Phyllocnistis citrella ) meyve sineğinden ( Ceratitis capitata ) şunlardır küçük uçan böcekler .

Turunçgilleri tercih ederek meyve türlerine saldırmaları dışında ortak noktaları şudur hasar, parazitin üreme aşaması tarafından meydana getirilir Yetişkin böcek yumurtlayana kadar herhangi bir soruna yol açmaz.

Yılanlı madenci larvaları yapraklarda küçük tüneller kazan bir lepidopterandır. Larvaların yapraklarda açtığı kıvrımlı yolları görsel olarak gözlemleyebiliriz: madenleri yaprak sayfasında açık renkli desenler gibi görünür. Yaprak madencisi saldırılarında, genel sıkıntı belirtilerini de fark ederiz (kıvrılma, yaprağın sararması).

Meyve sineği Bunun yerine yumurtalarını olgunlaşan meyvenin içine bırakan ve onu onarılamaz bir şekilde mahveden bir hymenoptera'dır. Limonlara, portakallara ve aynı zamanda çeşitli diğer meyve türlerine saldırır.

Meyve sineği

Her iki durumda da görünür hasar , ancak sorunu gözlemleyebildiğimiz zaman, artık çok geçtir Bitkiler etkilendiğinden ve böcek en azından ikinci neslinde olduğundan, kararlı bir eylem için. Özellikle meyve sineği hasada çok ciddi zarar verebilir.

Öte yandan, ilkbaharda başlayan ergin böceklerin ilk uçuşlarını görmek daha zordur. Her ikisi de çok küçüktür (meyve sineği 5 mm, serpantin minnow 3-4 mm). büyük sorunlardan kaçınmak istiyorsak, tuzaklar kurmalıyız Bu da onların varlığını zaman içinde tespit etmemizi sağlar.

Tuzak yakalamalarda bize yardımcı olur parazitin varlığını azaltmak için, ancak her şeyden önce izlememizi sağlar, böylece bize ne zaman müdahale etmenin uygun olabileceğini söyler Hedeflenen tedaviler ve böylece insektisit kullanımının azaltılması, kesinlikle gerekli müdahalelerle sınırlandırılması. Her durumda sadece biyolojik tedavilerin kullanılması tavsiye edilir.

Solabiol böcek tuzakları

Solabiol tarafından sunulan yapışkan kapanlar şunları bir araya getirir hedef böcekleri çekmek için üç mod : kromotropik cezbedici, gıda cezbedici ve feromon cezbedici.

Renk temelli çekicilik çok çeşitli böcekleri anımsatan parlak sarı renktir. Bu nedenle dikkatli olun ve tuzakların tozlaşan böcekler arasında da kurban almadığını kontrol edin Ekosistem için olduğu kadar meyve ağacı yetiştiriciliğimiz için de önemli olan arıları korumak için çiçeklenme döneminde tuzak kullanımını askıya almayı düşünüyoruz.

Solabiol tuzağı ayrıca hedef böcekler için özel cezbedicilere sahiptir:

  • Turunçgil serpantin madencisi için feromon Bu lepidopteranı çeken bir koku çekici.
  • Meyve sineği için yem Bu böcek için özel olarak tasarlanmış şeker ve protein bazlı bir cezbedici.

Böcek cezbedildikten sonra, yakalama yöntemi çok basittir: tuzak, onu yerinde tutan yapışkan bir yüzeydir. sarı dikdörtgeni bir bakışta gözlemlemek kolaydır Turunçgillerimizin etrafında kaç tane ve hangi böceklerin bulunduğuna dair bir fikir edinmek için Solabiol tuzağının

Tuzaklar ilkbahardan itibaren kurulmalıdır onları bitkinin bir dalına asmak.

Narenciye savunması için tuzaklar satın alın

Matteo Cereda'nın makalesi.

Başa dön