Farklı fesleğen çeşitleri: Ceneviz'den Yunan'a

Fesleğenden bahsetmişken, herkesin aklına klasik Ceneviz fesleğeni hem mutfakta hem de mahsul olarak çok popüler olan güzel yeşil yapraklı aromatik bir bitkidir, hem saksıda hem de sebze bahçesinde yetiştirildiğini görüyoruz.

Ancak türlere Ocimum basilicum çok sayıda çeşide aittir Bazıları hepimizin bildiği fesleğenlerden çok farklı. Yunan fesleğeninin yuvarlak çalılarından mor fesleğenin kendine özgü tonuna kadar. Sadece pestoya koyduğumuz klasik fesleğen aroması değil: başka fesleğenler de keşfedebiliriz. kendine özgü bir kokuya sahip fesleğen tarçınlı fesleğen ve meyan kökü fesleğeni gibi.

Fesleğenin nasıl yetiştirileceğini zaten açıklamıştık; Mart ayı hangi çeşidin ekileceğini seçmek için doğru zamandır, tarlaya ekim ise ilkbaharın sonlarında gerçekleşecektir. Şimdi, en gelenekselden daha az yaygın olana kadar, denemek için eşit derecede ilginç olan çeşitlerine daha yakından bakmaya değer. Bu fesleğen çeşitlerini fidanlıklarda bulmak her zaman kolay olmasa da, her zaman yapabilirsiniz çevrimiçi sipariş vermeyi düşünün Örneğin, Piantinedaorto.co.uk adresinde bulunabilirler.

İçindekiler

Ceneviz fesleğeni

ile başlıyoruz en iyi bilinen ve geleneksel çeşit Ceneviz fesleğeni İtalyan mutfağında bir kurumdur. Kurutulduğunda aromasının çoğunu kaybeden aromatik bir bitkidir, bu nedenle bitkiden yeni alınan taze yaprakların tüm kokularını koruyacak şekilde yetiştirilmesi çok yararlıdır.

Tam da bu nedenle çok popüler bir üründür ve bahçesi olmayanlar bile yetiştirir balkon veya pencere pervazında .

Ligurya fesleğeni için en tipik yer, batı Cenova'nın bir bölgesi olan Prà'dır, Genovese fesleğeni PDO'su Ligurya genelinde yetiştirilir .

Yunan Fesleğen Topu

Yunan fesleğeni çok özel bir görünüme sahiptir, bu da onu bir sebze bahçesi veya başka türlü süs ortamları için ideal kılar. düzgün bir küresel şekle sahip çalı yaprakları küçüktür ve gerçekten dekoratif bir topluluk içinde kompakt bir şekilde sunulur.

Bu top fesleğen, Ligurya çeşidinden biraz daha narin olan karakteristik aromatik kokusunu hala korumaktadır.

Yetiştirme açısından Ceneviz fesleğeni ile aynı talimatlar takip edilir.

Mor fesleğen

Herkes fesleğenin yeşil olduğunu bilir, ancak burada bir istisna olan bir çeşit var: mor, menekşe veya kırmızı fesleğen.

Bu fesleğenin benzersizliği tam olarak renginde yatmaktadır: bitki klasik fesleğene çok benzer, ancak tamamen parlak amaranth veya menekşe rengi .

Kokusu da Ligurya türüne çok benzer, sadece biraz daha narindir, bu nedenle yaprakları şaşırtıcı bir lal rengi pesto yapmak için kullanabilirsiniz.

Mor fesleğen bu nedenle başka bir keşiftir sebze bahçesinde deneyler yapmak Daha iyi bilinen fesleğenle aynı teknikle kolayca yetiştirilebilir.

Limonlu fesleğen

Limonlu fesleğen ( Ocimum basilicum citriodorum ) oldukça normal görünümlü bir fesleğen çeşididir, yapraklarının şekli nedeniyle Ligurya fesleğeninden biraz farklıdır ve ayrıca soğuğa karşı daha iyi bir dirence sahiptir.

Asıl özelliği aromasında yatmaktadır. tipik fesleğen kokusunu korumanın yanı sıra, limonu anımsatan notalar ekler .

Bu nedenle yaprakları balık yemeklerini tatlandırmak için mükemmeldir, aynı zamanda kendine özgü narenciye tadını ortaya çıkaran çok lezzetli ve özel bir fesleğen likörü yapmak için de kullanılır.

Kutup fesleğeni

Bu Kutup fesleğenine dağ fesleğeni de denir Adından da anlaşılacağı gibi, en ilginç özelliği soğuğa dayanıklı olmasıdır.

Bu bitki a 10-12 dereceye kadar sıcaklıklara dayanır ve bu nedenle daha uzun bir yetiştirme süresine sahip olabilir Geleneksel fesleğenlere kıyasla, korunaklı bir yerimiz varsa fesleğenlerimizin daha kolay büyümesine izin verebiliriz. hibernate Bu tür Mart ayı gibi erken bir tarihte ekilebilir, bu nedenle şimdi yetiştirmek için uygundur.

Arctic fesleğenini yeşil başparmağı olmayan yetiştiriciler için ideal kılan bir başka özellik de tüylü küfe karşı mükemmel direnç ve genel olarak hastalıklar.

Tarçınlı fesleğen, Tayland fesleğeni veya meyan kökü fesleğeni

Tarçınlı fesleğen adı altında iki farklı çeşit buluyoruz. tarçını andıran baharatlı aroma .

L tarçın veya tarçın çeşidi ( O. basilicum Tarçın ) Meksika kökenlidir ve mor çiçekleri ve her zaman mora meyilli koyu renkli gövdesi, hatta bazen yeşil kalan yaprak damarları ile karakterize edilir.

Bir başka çeşidi de genellikle 'tarçınlı fesleğen' olarak adlandırılır. Tay fesleğeni ( O. basilicum var. thyrsiflora Tayland türünün baharatlı aroması tarçından çok anason veya meyan kökünü andırdığı için meyan kökü fesleğeni veya anasonlu fesleğen .

Fesleğen nane

Tarçınlı fesleğen ve meyan kökü fesleğenine ek olarak, farklı bir aromatikten esinlenen bir başka çeşit daha vardır: naneli fesleğen. Naneli fesleğen bitkileri, özel bir özelliği olan fesleğen bitkileridir. kokuda nanenin ferahlatıcı aromasını anımsatan bir nota .

Bir merak: sadece nane gibi tadı olan bir fesleğen çeşidi değil, aynı zamanda fesleğen gibi tadı olan bir nane çeşidi de vardır ( Mentha piperita citrata 'Fesleğen' ), paradoksal görünebilir ama hem nane fesleğeni hem de nane fesleğeni ekmeyi seçebiliriz.

Derinleşme: fesleğen yetiştirme

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön