Eylül: mevsimlik meyve ve sebzeler

Eylül: mevsimlik meyve ve sebzeler

Ekim Dikim Çalışma Ay Hasat

Şunları bilmek faydalı olabilir Eylül ayında tarımın hangi sebze ve meyveleri sunduğunu. Bu bilgiler, ekimleri planlayabilecek ve doğru hasadı alabilecek yeni başlayan bahçıvanlar için olduğu kadar, sadece meyve ve sebze satın alanlar için de önemlidir.

Aslında, hangi sebzelerin bu döneme özgü olduğunu göz önünde bulundurmak her zaman iyidir, böylece mevsimlik meyve ve sebzelerin sofraya getirilmesi zorlanmadan, çevre dostu bir şekilde yetiştirilmiş ve tercihen İtalya'da üretilmiştir.

Bu aynı zamanda aşağıdakileri de sağlayan iyi bir uygulamadır Kaydet Eylül ayında da, akıllıca alışveriş yapabilmek için mevsim meyvelerinin listesini süpermarkete götürmek iyi bir fikirdir. Eylül ayında, diğer şeylerin yanı sıra, sebze bahçesi ve meyve bahçesi, mükemmel bir hasatla çiftçilerin ve yetiştirme meraklılarının yaz emeklerini telafi eden doğanın armağanlarıyla doludur. Karpuz ve domates gibi yaz meyvelerinin yanı sıra şunları da bulabiliriz üzüm, lahana ve rezene gibi sonbaharın ilk lezzetleri.

Eylül ayında mevsiminde meyve

Bu ayın en ünlü özelliği üzüm hasadı Ağustos sonu ile Eylül ayı arasında asmalar olgun üzüm salkımlarıyla dolar ve beyaz ve siyah üzümler sofralarımızın olmazsa olmazıdır. Erken sonbaharın bir diğer tipik meyvesi de tatlı incirler .

Bu mevsimde üzüm ve incirin yanı sıra şunları da unutmayalım kavun ve karpuz Ağustos güneşinden faydalandılar ve şimdi burada tatlı ve sulular. Eylül bahçesinden de geliyorlar elma, armut, şeftali, erik ve nar Ayrıca taze mevsim meyvelerinin de tadını çıkarabiliriz, özellikle böğürtlen ve ahududu Güney İtalya daha sonra lezzetli dikenli armutlar ve LİMONLAR ayın meyvesi listesine.

Eylül ayında mevsim sebzeleri

Bu yaz sebzeleri Eylül ayı boyunca bile üretmeye devam ediyor, bu yüzden bahçede hala balkabağı ve kabak, biber, domates, patlıcan ve salatalık . Bahçede de hazır mevsimin ilk rezeneleri, kereviz, kereviz ve pırasa Ayrıca bu aydan itibaren sonbahar lahanası lahana, lahana, Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, Toskana lahanası.

Turp, roka ve havuç neredeyse tüm yıl boyunca bulunabilir ve hasat için de mükemmel olan Eylül ayı da bir istisna değildir her çeşit salata (hindiba, hindiba, marul, radika, kuzu marul) ve diğer yapraklı sebzeler Pazı, kaburga, ıspanak ve şalgam yeşillikleri gibi. Baklagillerin baklalarını da bitkilerin üzerinde buluruz: fasulye, yeşil fasulye, bezelye, bakla, bakla, jack fasulye.

Eylül ayında hasat edilmemelerine rağmen, doğal olarak uzun süre saklanma özelliğine sahip olan ve bu nedenle mevsimlik sebze olarak satın alınabilen sebzeler vardır. Sarımsak, arpacık soğanı ve soğan, patates, tüm kuru bakliyat ve kuruyemişler için durum böyledir.

Mevsimsel aromatikler Neredeyse tüm bitkiler Eylül hasadı için hazırdır: adaçayı, biberiye, kekik, maydanoz, fesleğen, kekik, mercanköşk Ayrıca sebze bahçesinde acı biber iyi olgunlaşmış, yaz veya sonbahar tariflerimizi renklendirebilir.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön