Entomopatojenik nematodlar: biyolojik bitki koruma

Nematodlar küçük, solucan benzeri organizmalar. Çıplak gözle görülemezler: bir milimetreden daha küçüktürler.

Birçok nematod türü vardır Bazıları bitkiler için zararlıdır ve kökleri etkiler (safra nematodları), ancak diğerleri çiftçinin müttefiki olduklarını kanıtlar, çünkü bunlar bir dizi tehlikeli böceğin antagonistleri.

Nematodlarla ilgili birkaç örnek vermek gerekirse toprak solucanlarını, carpocapsa, tuta absoluta, popillia japonica ve diğer çeşitli zararlıları ortadan kaldırabiliriz .

Entomopatojenik nematodların kullanımı mükemmel bir biyolojik kontrol stratejisi Öyleyse hangi nematodların en yararlı olduğunu ve bunları tarlada mahsulün korunması için nasıl kullanabileceğimizi öğrenelim.

İçindekiler

Entomopatojenik nematodlar nasıl etki eder?

Nematodlar hedef böceklerin larvalarına saldırır vücutlarına giriyor ve orada simbiyotik bakteriler Etkilenen larva ölür ve nematodlar için besin görevi görür, nematodlar içinde üreyerek yeni bir nesil oluşturur ve daha sonra yeni av arayışına girer.

Eğer koşullar uygunsa, o zaman çoğalır ve biyolojik savunma eylemlerine devam eder Nematodların sadece parazitler tarafından çoğaltıldığı ve hareket ettiği dikkate alınmalıdır. nemli ortamlar .

İlginç olan şu ki tamamen doğal bir savunma yöntemidir, Ayrıca, insektisitlerin aksine, hedef böcekler nematoda dirençli nesiller geliştiremezler.

Hangi böceklere karşı kullanılır

Burada entomopatojen nematodların farklı suşları Hem bahçede hem de sebze bahçesinde çeşitli tehditlere karşı koymamıza yardımcı olabilir.

Nematodlar şunları yapabilir Çok zor problemleri bile doğal yöntemlerle durdurmak Örneğin ozirrinth larvaları (toprakta bulundukları için doğal insektisitlerle hedeflenmesi imkansızdır) veya popillia japonica (insektisitlere karşı son derece dirençlidir).

Piyasada nematod ürünleri bulmak kolay değildir, çünkü canlı organizmalar oldukları için doğrudan internet üzerinden Pefarelalbero.it adresinden sipariş edebilirsiniz.

Perfarelalbero.it'de bulduklarımız bir dizi nematod ürünü, faydalı böceklerin kullanıldığı diğer biyolojik kontrol yöntemlerinin yanı sıra.

İşte nematod türleriyle ortadan kaldırabileceğimiz bazı zararlı örnekleri:

  • Terricolous böceği ve otiorrhynchus larvaları (Ürün: Larvanem)
  • Meyve bahçesine saldıran Carpocapsa ve diğer kışlayan böcekler (Capirel)
  • Tuta absoluta (Capsanem, Entonem)
  • Altica (Sport-nem H)
  • Thrips (Entonem)
  • Popillia Japonica (Sport-nem H)
  • Soğan sineği (Capirel)
  • Agrotides ve diğer çeşitli lepidoptera (Capsanem, Entonem, Capirel)
  • Şimşir kurdu (Capsanem)
  • Kırmızı Palmiye Böceği ve Palmiye Kastnidi (Palmanem)
Nematod ve faydalı böcekler satın alın

Nematod tedavileri nasıl yapılır

Entomopatojenik nematodlar ticari olarak bulunur tedavilerde kullanılmaya hazırdır.

Bunları perfarelalbero.co.uk adresinden sipariş ederek şu zarfları alıyoruz nematodların içinde bulunduğu sulu bir jel Bu jel suda kolayca seyreltilir ve daha sonra yaprak veya toprak uygulamaları için kullanılabilir.

Yaprak tedavileri

Yaprak tedavileri yapılmalıdır günün sonunda Güneşin nematodlara zarar vermesini önlemek için. Antagonistik organizmalarımızın hareket edebilmesi için iyi bir neme sahip olmak önemlidir: yapraklara bolca püskürtülmelidir .

Uygulamayı 5-7 gün sonra tekrarlayın.

Toprak uygulamaları

Toprak böceklerini yok etmek için toprakta nematod kullanmaya karar verirsek büyük miktarda suya ihtiyaç vardır Bu da silindir solucanlarımızın faaliyetine izin verir. 100 metrekare başına yaklaşık 20-30 litreden bahsediyoruz. toprağı nemli tutun Nematod etkisi için uygun koşulları sağlamak için.

Yine 7 gün sonra tedavinin tekrarlanması iyi olur.

Yararlı böcekler satın alın

Makale Matteo Cereda tarafından Perfarelalbero ile işbirliği içinde hazırlanmıştır. Görseller Koppert Italia tarafından sağlanmıştır.

Başa dön