Domates maseratı: doğal bahçe savunması

Sebze bahçesinin doğal savunması için yararlı ürünler arasında, ücretsiz ve çok kolay bir şekilde yapılabilen bir böcek ilacı olan domates maseratı bulunmaktadır. Bu maserat, kimyasallara başvurmadan yaprak bitleri ve lahana akarları tehdidiyle mücadele etmek için yararlı olabilir. Domates, bitkinin kendisini zararlılara ve mantar sporlarına karşı savunmak için ürettiği toksik bir madde olan solanin içerir.Özellikle yeşil kısımları, özellikle de yaprakları zenginleştirir. Meyve olgunlaştıkça bu toksinin çoğunu kaybeder ve domates yenilebilir hale gelir.

Solanin insan tüketimi için uygun değildir, ancak aynı zamanda çeşitli böceklerin organizmasına zararlı olma gibi mükemmel bir özelliğe sahiptir, bu nedenle domateslerden doğal bir böcek ilacı yapmak mümkündür. Solaninin anti-parazitik özelliklerinden yararlanmak için domates yaprakları suda yumuşatılmalıdır, bu da sebze bahçesini bir yöntemle savunmak için çok yararlı olan bir sıvı üretirBiyolojik.

Maserat nasıl hazırlanır

Domates maseratının kendi kendine üretimi çok basittir, temel talimatlar sebze maseratının nasıl hazırlanacağı ile ilgili makalede açıklananlardır. Domates bitkisinin yapraklarını ve gövdesini suda, muhtemelen yağmur suyunda bekletmekten oluşur. İdeal kap seramiktir, ancak plastik bir kutu ile de yapabilirsiniz.Aksi takdirde atık olacak olan speminiellasyon.

Dozaj Etkili bir böcek ilacı elde etmek için doğru doz, litre su başına yaklaşık 250/300 gram bitkidir. Maseratta meyvelerin kullanılmasını önermiyorum çünkü daha az yararlı madde konsantrasyonuna sahipler ve bu nedenle çok etkili değiller.

Zamanlama. Bütün yapraklar ve saplar demleniyorsa, preparatın hazır olması için dört veya beş gün beklemek daha iyidir. Süreci hızlandırmak istiyorsak, bitki parçalarını doğrayabiliriz ve birkaç gün içinde böcek ilacımız kullanılabilir.

Domates maseratı kullanımı

Tedavi. Domates maseratı yaprak bitleri ve yaprak zararlılarına karşı etkilidir; seyreltilmeden doğrudan korunacak bitkilere püskürtülür. Islak yapraklar üzerindeki güneş parıltısının bitkiye zarar vermesini önlemek için doğrudan güneş ışığı saatlerinde püskürtülmemesini öneririm. Kimyasal böcek ilaçlarından daha az agresif olan doğal bir ürün olarak, önleyici olarak kullanılması önemlidir veyaBununla birlikte, istila fark edilir edilmez ilaçlama yapılmalıdır. Doğru zamanda hedefe yönelik uygulamalarla domates maseratı etkilidir.

Yaprak bitlerine karşı. Yaprak bitleri hemen hemen tüm sebzelere saldıran küçük bitki bitleridir; bu sorunu nasıl tanıyacağınızı öğrenmek için yaprak bitleriyle nasıl mücadele edileceğine dair makaleyi okumanızı tavsiye ederim. Sebze bitkilerimizde yaprak bitleri bulunursa, bitkinin en çok etkilenen kısımlarını elle çıkarmak ve ardından yapraklara domates maseratı püskürtmek en iyisidir.yaprak bitleri karıncalar tarafından taşınır, nane maseratı ile müdahale etmek de faydalıdır.

Lahanaya karşı Lahana güvesi, çoğunlukla turpgillere (roka, turp ve tüm lahana türleri) saldıran bir lepidopterandır; domates maseratı, yetişkin bireyler üzerinde kovucu bir etkiye sahip olduğu için caydırmak için uygundur. Tavsiye, onları uzak tutmak ve yumurtlamalarını önlemek için Nisan ve Ekim ayları arasında periyodik olarak tedavi etmektir. Bitkiye saldırılar aşağıdakilerden meydana geldiğindelarvaların bir kısmını öldürmek yerine, çok etkili ve her şeyden önce insanlar için toksik olmayan bir biyolojik böcek ilacı olan bacillus thuringiensis kullanmak daha iyidir.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön