Doğru ekim mesafesi ve seyreltme işlemleri

Fidelerin dikildiği mesafe önemli bir yetiştirme faktörüdür. Bitkileri birbirinden çok uzağa koyarsanız, elbette bahçe verimsiz olur ve alan israfı olur, ancak birbirine çok yakın olmaları da çok zararlıdır.

Bu nedenle, birbirine çok yakın bitkileri ekmekten veya nakletmekten kaçınıyoruz ve eğer yaparsak, fideleri seyrelterek seçiyoruz.

Burada ekinlerin birbirine çok yakın olmasının dezavantajlarına giriyoruz.

Bitkileri birbirine çok yakın yerleştirmenin kusurları

İlk belirgin olumsuz etki, bitkilerin birbirlerinden besin çalmasıdır, bu nedenle toprak zengin ve iyi gübrelenmiş olsa bile, tam olarak gelişmeyeceklerdir.

Çok sık ekimlerde bitkiler yer ve ışıktan çalar ve kökleri sıkışarak birbirlerini engeller. Işık eksikliği zayıf, uzun gövdeli fidelerin 'filizlenmesine' neden olabilir.

Bitkiler çok yoğunsa, çok az hava dolaşımı olur ve nem durgunlaşır, bu da bitki hastalıklarına, özellikle de kriptogamik hastalıklara (tüylü küf, fusarium, külleme, verticillium, vb.) yol açar.

Gelişigüzel bir şekilde ekim yaparsanız, çapa veya ot temizleme makinesinin yardımı olmadan elle sökülmesi gereken yabani otları kontrol etmek de çok zor olacaktır.

Bu nedenle iyi bir sebze bahçesi düzen ve planlama gerektirir: Ne yetiştireceğimizi, ne kadar alan gerektirdiğini bilmek ve dikkatli bir şekilde sıralar halinde ekmek çok daha iyidir. Sıralar halinde ekmek, daha pratik bir bahçe yönetimi ve kolay ayıklama sağlar.

Fazla bitkilerin seyreltilmesi

Tüm bitkilerin doğru şekilde çimleneceğinden emin olmadığımız için bitkiler arasındaki doğru mesafenin mutlaka ekim sırasında belirlenmesi gerekmez, ancak daha sonra fazla fideleri seyrelterek de karar verilebilir.

Kalan bitkilere köklerinden sökerek zarar vermemek için genellikle hala küçük fidelere (3 cm yüksekliğe ulaşmadıklarında) seyreltilir.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön