Çok işlevli çalı tırpanı: aksesuarlar, avantajlar ve dezavantajlar

Çimler kesilecek, çitler ve ağaçlar budanacak, yapraklar süpürülüp toplanacak, çiçek tarhları hazırlanacak... Bahçede yapılması gereken çok iş var ve sevgili yeşil alanlarımız az ya da çok sıklıkta farklı bakım gerektirir. Her şeyi minimum çabayla yapmak için şunları yapabiliriz elektrikli aletler konusunda yardım ancak oldukça yüksek miktarda ekipmana ve dolayısıyla oldukça yüksek bir finansal yatırıma ihtiyacınız var, yer gereksiniminden bahsetmiyorum bile.

Kazanan bir çözüm, aşağıdakilerin satın alınması olabilir çok işlevli bir çalı tırpanı Bu sayede tek bir motora birden fazla aksesuar uygulanabilir. bir makine ile birkaç araç elde edersiniz olasılıkları uzantıya başvurular Klasik çalı kesiciden küçük bir bahçe çapasına, üfleyiciye, budama motorlu testeresine ve uzatmalı çit düzelticisine kadar çok sayıda ürün bulunmaktadır.

Bu tür bir araç özellikle aşağıdakiler için uygundur Küçük bir bahçesi olan ve hobi olarak yetiştiricilik yapanlar için Önde gelen markalar tarafından üretilen ve cazip performans sunan yüksek kaliteli çok işlevli modeller olmasına rağmen.

İçindekiler

Çok işlevli özellikler

Özünde bu konu sıradan bir çalı tırpanı sert bir çubuk ile, genellikle tek kollu (bazı markaların kataloglarında fangled modelleri bile vardır), yer değiştirmeler genellikle aşağıdakileri içerir 20 ila 35 cc arasında .

Özelliği, ön tutamağın hemen ötesinde şunları bulmamızdır bir hızlı serbest bırakma kaplini çubuğun ucunun çıkarılmasına olanak tanır, böylece yapılacak işe en uygun varyantla değiştirilebilir.

İyi bir kombine düzeltici, çeşitli uygulamalarını hareket ettirmek için yeterli güce sahip olmalıdır, yeke gibi bazı işlevler oldukça zorlayıcı olabilir, aynı zamanda mümkün olduğunca az ağırlıkta olmalıdır Budama veya çit kesme gibi kollarla çok fazla iş yapılan kullanımlar olduğu için.

Bu çok işlevli benzinli çalı tırpanı hala en popüler motordur, ancak akülü modeller son yıllarda giderek daha fazla ilgi çekmektedir ve bu nedenle özel bir tartışmayı hak etmektedir.

Akülü elektrikli çok fonksiyonlu çalı tırpanları

Motorlu testereler, çit düzelticiler, çim biçme makineleri, üfleyiciler ve klasik çalı tırpanları için olduğu gibi... Ayrıca çok işlevli çalı tırpanları için pilin yaşı başladı Birkaç yıl önce içten yanmalı motorlarla rekabet edebilecek kadar güçlü bir elektrikli araç düşünülemezken, bugün ilginç teklifler var.

Bu teknolojilere en çok yatırım yapan markalar arasında STIHL, özellikle de model KMA 130 R kullanma imkanı sayesinde iyi bir özerklik elde edebilen ilginç bir ürün sunmaktadır. sırt çantası pil takımı yüksek kapasiteli.

Pille çalışan modellerin avantajları çoktur, çok işlevli bir model söz konusu olduğunda hafiflik değeri özellikle memnuniyetle karşılanmaktadır.

Bir makine, bin işlev: aksesuarlar

Çok işlevli bir kombinasyon aracında bir motor sadece, gördüğümüz gibi benzinli veya elektrikli olabilirken çubuk ucu ona ekleyeceğimiz uzunluk değişebilir ve elbette onunla ilişkili her cihaz için farklı olacaktır.

En popüler olanları, aşağıdaki gibi kullanım için konik dişli terminalidir çalı tırpanı, çit düzeltici ataşmanı ve budama ataşmanı Daha az yaygın ancak hala mevcut olan aksesuarlar üfleyici, kesici, düzeltici ve düzeltici .

Genel olarak satın alma sırasında şunları yapabilirsiniz ekipmanı özelleştirin Daha sonraki bir aşamada aracın işlevselliğini genişletmek için başka unsurlar satın almayı da seçebilirsiniz.

Gördüğümüz gibi çeşitli aksesuarlar 'uzman' meslektaşlarından daha fazla veya daha az etkilidir. En popüler olanlara bakalım zeytin hasadı için çalkalayıcı gibi daha az yaygın olan terminaller de vardır.

Kombine çalı tırpanı

L' çalı tırpanı aksesuarı genellikle motor satın alındığında verilen marş motorudur. Makinenin tüm olanaklarla birlikte normal bir çalı tırpanı olarak kullanılmasını sağlar.

Standart bir çalı tırpanı ile karşılaştırıldığında dikkate alınması gereken tek şey bir bıçak diski takmanın mümkün olup olmadığını kontrol edin Bazı çok fonksiyonlu modeller sadece beat&go başlığı ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca unutulmamalıdır ki, çubuk iki parça halinde olduğu için yoğun stresten kaçının.

Bu nedenle, özellikle zorlu işler için yüksek performanslı bir çalı tırpanı arıyorsanız, yine de çok iyi çalışan kombinasyon modelleri olmasına rağmen, tek işlevli bir aleti tercih etmek en iyisidir.

Uzatmalı budama aleti

Aksesuar limber bir sırık budayıcı kadar kullanışlı olabilir, pratik olarak direğe bağlı küçük bir motorlu testere için yararlı olan çok işlevli çalı tırpanımızın doğrudan zeminde gerçekleştirilecek hızlı budama ve dal kesme işlemleri Bununla birlikte, bir uzatma kablosu satın almanın da mümkün olup olmadığını kontrol edin: bu şekilde onu tam olarak kullanacaksınız, aksi takdirde çok kullanışlı olmayacaktır.

Çubuk çit düzelticiler

Aksesuar çit düzelticiler è profesyoneller tarafından da büyük beğeni topluyor Klasik çit düzelticilerin bile ulaşamadığı çitlerin tepesine merdiven kullanmadan ulaşmanızı sağlar.

Çok fonksiyonlu alete takılabilen çit düzelticiyi seçerken, çit düzeltici bıçak için olası pozisyonları kontrol etmeye özen gösterin; bağlantı iyi tasarlanmamışsa, garip ve yorucu pozisyonlarda çalışmak zorunda kalma riskiniz vardır.

Üfleyici aksesuarı

Aksesuar üfleyici è daha az yaygın Profesyoneller pratik bir el tipi üfleyiciye sahip olmayı tercih eder ve hobiciler de temel modellerin düşük maliyeti nedeniyle genellikle tek başına bir araç olarak satın alır.

Çok fonksiyonlu fırça kesici

Kesici aksesuarı özellikle çiçek tarhlarında toprağı işlemek için kullanışlıdır Alanların dar olduğu ve bitkiler arasında slalom yapmanız gereken yerlerde. Elektrikli çapa makinesinin veya yürüyen traktörün yerini alabileceğini düşünmeyin Çünkü düşük güç ve çok düşük ağırlık, çok sığ toprak işleme anlamına gelir. Daha ziyade, ot biçme makineleri gibi el aletlerine benzer işler yapar.

İyi bir kombinasyon aracı seçme

İlk tavsiye şudur dikkatlice düşünün İhtiyaçlarınızı ve çok işlevli aracın avantajlarını ve sınırlamalarını teraziye koymak için.

Özellikle de Değerler sadece bir motor ünitesine sahip olmaları şeklinde özetleyebiliriz:

  • Daha küçük ayak izi.
  • Daha kolay taşıma.
  • Olası satın alma tasarrufları.

I kusurlar araçların ayrı olmasıyla karşılaştırıldığında sistemin bireysel uygulama alanında daha düşük etkinlik ve motor ünitesinde sorun olması durumunda tüm aksesuarların durdurulması Buna ek olarak, bağlantı noktası Aşil topuğu, yani aşınma ve yıpranma sorunlarına daha yatkın bir alan olabilir.

Çok işlevli bir çalı tırpanı satın almayı düşünürken aşağıdakiler önemlidir iyi bilinen bir markaya güvenmek Motor birçok farklı şekilde zorlanır ve bozulursa tüm aksesuarlarını işe yaramaz hale getirir, bu nedenle iyi bir bakımla ona bakmak (bu konuda daha fazla bilgi için çalı tırpanı bakımı hakkındaki makaleyi okuyabilirsiniz) ve gerekirse uzman atölyelere ve yedek parçaların mevcudiyetine güvenebilmek önemlidir.

Daha fazla çalı tırpanı makalesi

Luca Gagliani tarafından yazılan makale

Başa dön