La cochineal çoğunlukla meyve bahçesi ve süs bitkilerine saldıran ancak bazı bahçe ürünlerinde de bulunabilen sorunlu bir ürün zararlısıdır.

Görev çok küçük böcekler Yaprak bitlerine çok benzer şekilde davranırlar, yapraklara ve genç dallara yerleşirler, özsuyu emiyorlar bitki dokusundan bal özü üretir ve bitkilere zarar verebilecek dumanlara neden olur.

Farklı bitki türlerinde parazitlenen farklı unlu böcek türleri vardır, örneğin zeytin ağacına özgü siyah renkli yarım karabiber unlu böceği veya kokineal unlu böceği. Limon ve portakal gibi turunçgiller bu böceğin özellikle zarar verdiği bitkilerdir.

İçindekiler

Cochineal ile mücadele

Bu küçük böcek genellikle odunsu gövdeli bitkilere saldırır, bu nedenle ondan kurtulmak için iyi bir bagaj temizliği sorgum fırçası ile. En çok etkilenen dallar çıkarılmalıdır.

Bir böcek olarak çok hareketli olmayan zararlıyı elle uzaklaştırmak kesinlikle en ekonomik ve ekolojik yöntemdir ve istilanın başlangıcında yapılacak ilk şeydir. Büyük uzantılarda veya çok büyük saldırılar için manuel yöntem işe yaramazsa, on beş Böcek ilacı kullanıyorum cochineal'e karşı.

Yaprak yoksa, özellikle sonbaharda, şunları da düşünebilirsiniz gövde üzerinde bir alev kullanın Cochineal öldürmek için, ancak büyük özen gösterilmelidir; deneyimsizler için tavsiye edilmeyen bir yöntemdir.

Doğal cochineal ilaçları

Cochineal'i rahatsız eden bazı bitki maseratları, özellikle de eğrelti otu maseratı vardır.

Bunlar tamamen doğal ilaçlardır, ilginçtir çünkü sıfır maliyetli, çevreyi kirletmeyen savunma sistemleri Bitki maseratlarının kullanımı daha zehirli insektisitlere tercih edilir, ancak bunun düşük etkinliğe sahip bir sistem olduğu akılda tutulmalıdır. Maseratlar başlangıçta istilaları kontrol altına alabilir, ancak cochineal zaten çoğalmışsa yetersiz kalır.

Yukarıda bahsedilen eğrelti otu maseratına ek olarak sarımsak, acı biber, ravent ve ısırgan otu unlu böceklere karşı bir miktar etkisi vardır.

Eğrelti otu maseratının tarifini keşfedin

Et böceklerine karşı biyolojik insektisitler

Çok çeşitli Organik tarımda da unlu böceklere karşı çareler Neem yağından yumuşak sabuna ve beyaz yağa kadar, haşereden kurtulmak için çeşitli tedaviler vardır, ayrıntılı olarak öğrenelim.

Tedavi sırasında, cochineal'in sıklıkla gizlendiği göz önünde bulundurulmalıdır yaprakların alt tarafında Bu nedenle, bitkinin her yerine ulaşmaya özen göstererek bolca püskürtmek önemlidir.

Neem yağı

Organik sebze bahçelerinde ve meyve bahçelerinde et böceği ile mücadele etmek için, organik tarımda izin verilen ve bu zararlıyı öldürebilen neem yağı kullanılabilir. Bazı et böceklerinin bir tür koruyucu 'kalkanı' vardır, bu nedenle tedaviler her zaman etkili olmaz.

Tedaviler, tüm bireyler ölene kadar 3 veya 4 kez tekrarlanmalıdır.

Potasyum yumuşak sabun veya Marsilya sabunu

Mükemmel bir anti cochineal insektisit, Marsilya sabunu veya hatta tarımsal kullanım için yumuşak potasyum sabunudur. Bu tedavi, böcek ölene kadar gözeneklerini tıkayarak çalışır, böylece haşerenin organizmasını zehirlemeden fiziksel olarak etkiler.

Benzer bir tedavi emülsifiye beyaz yağ veya normal yağ ve sıvı Marsilya sabunu kullanılarak daha etkili hale getirilebilir (karışımın dozu: 100 g yağ, 10 g sıvı sabun, 10 litre su).

Beyaz yağ

Beyaz mineral yağ, arıtma işleminden sonra en zehirli maddelerden arındırılan ve organik tarımda kullanılabilen bir petrol türevidir. Açıkçası, kökeni nedeniyle, şimdiye kadar önerilen çözümlerden daha az çevre dostudur, ancak en yaygın kullanılan cochineal böcek ilacı olduğu için bahsetmeye değer.

Yağ, sabun gibi, bu küçük böcekleri boğan bir örtü oluşturur, çok etkili bir şekilde hareket eder ve sadece birkaç iyi uygulanmış tedavi ile haşereden kurtulabilirsiniz.

Soya yağı

Mekanik boğma etkisine sahip bir diğer ürün olan soya yağı beyaz yağa çevre dostu bir alternatif cochineal'e karşı aynı işlevi yerine getirir.

Soya yağı kullanımını keşfedin

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön