Çapa - nasıl seçilir ve kullanılır

Çapa, şüphesiz çiftçiler tarafından en eski ve en çok kullanılan aletlerden biridir ve köylü atasözleri ve deyimlerinde bile her zaman tarımın bir simgesi olarak tanımlanmıştır.

Bahçıvanlar için mevcut olan en yararlı araçlardan biri olması boşuna değildir, hangi yetiştirme tekniği kullanılırsa kullanılsın onu temel olarak kabul edebiliriz.

İçindekiler

Çapa kullanmak

Bu ne için. Çapa çok işlevli bir alettir; aslında onunla birçok işlem gerçekleştirilir. İlk olarak çapa, kesekleri parçalayarak ve toprağın üst katmanını (yüzeyden yaklaşık 5-15 cm) çevirerek toprağı ekime hazırlamak için kullanılır. İkinci olarak çapa, köklerini parçalayarak yabani otları temizlemek için kullanılır.

Çiftçinin günlük yaşamının bir parçası olan pek çok başka iş de çapa yardımıyla yapılır: bitkileri sıkıştırmak, yağmur suyu drenaj kanalları kazmak, patates ekmek ya da dikmek için karık açmak ve sonra üzerini örtmek, toprağı oksijenlendirmek için bitkilerin etrafını çapalamak, gübreyi toprağa katmak.

Nasıl kullanılır? Çapa kullanmak çok basittir: sadece bıçağı kaldırın ve yere vurmak için kullanın, sapın uzunluğu darbeyi güçlendirir. Yapılacak işin türüne bağlı olarak, darbeye toprağı hareket ettirmek, çimleri döndürmek veya otların köklerini kırmak için yararlı bir açı vereceksiniz. Zamanla, çapayı aşırı yüklemeden düzgün bir şekilde yapmayı öğrenerek alışırsınız.Sırttan darbe, ancak aletin ağırlığı kullanılarak, kolların hareketine tüm vücudun hareketi eşlik eder. Toprağı hazırlamak için çapalama kullanılıyorsa, genellikle öncesinde bir kürek işi yapılır, tohum yatağı daha sonra tırmıkla düzeltilir ve tesviye edilir.

Çapa tipleri

Çapa ve çapa. İlk sınıflandırma, bitkilerin yanında çömelerek tek elle kullanılan çapayı, toprağı işlemek için ayakta kullanılan gerçek çapadan ayırır.

Bıçak şekli Farklı çapa türleri, bıçağın şekli ve boyutu bakımından da farklılık gösterir. Yapılacak işe ve işlenecek toprağın türüne bağlı olarak en uygun model seçilecektir. Kare bıçaklı çapalar, üçgen, kalp şeklinde veya trapez çapalar vardır. Çapa ayrıca, çimleri kırmak için yararlı olan yalnızca iki noktaya sahip olabilir veya iki nokta bıçağın karşısında olabilirOrta İtalya'nın bazı bölgelerinde ve Güney Amerika'da, toprağı sıkıştırmak veya hareket ettirmek için kullanılan, genellikle 45 derece olmak üzere sapla dar bir açı oluşturacak şekilde kavisli geniş bir bıçağa sahip özel bir çapa türü kullanılır. Öte yandan Hollanda çapası, otların köklerini kesmek için kullanılan yatay bir bıçağa sahip bir ot biçme makinesidirYer seviyesinin hemen altında.

Çapa ve yeke Motorlu çapa veya yürüyen traktör, elle yapılması gereken işlerin çoğunun yerini alabilen motorlu aletlerdir ve arazinin çoğunu çapalamak zorunda kalmayarak çiftçiyi büyük bir zahmetten kurtarır. Bununla birlikte, motorlu aletlerle bitkilere çok fazla yaklaşamazsınız ve birçok iş çapanın özel koruması altında kalır.çapa makinesi kullanımı uzun vadede toprakta olumsuz etkileri olan bir toprak işleme tabanı oluşturur, bu nedenle mümkün olduğunca elle çapalamak uygundur (elbette sağduyu sınırları dahilinde).

Çapa nasıl seçilir

Sap uzunluğu. Sapın uzunluğu, aleti kullanacak kişinin boyuyla orantılı olmalıdır. Tipik olarak, bahçede ayakta çalışmak için tasarlanmış bir çapa 70/80 cm'lik bir sapa sahipken, bitkilerin yakınında veya balkonda çalışmak için kullanılan bir çapa 20 ila 35 cm arasında çok kısa bir sapa sahiptir.

Ağırlık ve malzeme Çapa tipik olarak metal bir bıçağa, genellikle demire ve ahşap bir sapa sahiptir. Bu alet iyi bir ağırlığa sahip olmalıdır, bu da zeminde iyi bir etki yaratmaya yardımcı olurken, ahşap titreşimleri emdiği için uygundur. Bu klasik malzemelerin mükemmel işlevselliği göz önüne alındığında, modern çapa, diğer birçok aletin aksine, yüz yıl öncekinden çok farklı değildir.Teknolojik ilerleme daha hafif ve daha güçlü malzemeler geliştirdi, biz de geleneğin aletleriyle çapa yapmaya devam ediyoruz.

Bıçak şekli İki uçlu çapalar killi, sıkışmış veya çok kuru toprakların kabuğunu kırmak için kullanışlıdır. Üçgen ve kalp şeklindeki çapalar da ağır topraklarla uğraşmak için uygun aletlerdir, kare ve yamuk çapalar ise bir uçtan yoksundur, daha fazla çabayla nüfuz eder, ancak toprağın yüzeyinde daha iyidir, burada bitkilerin köklerini kırabilirler.Yamuk ve kalp şekilleri de karık kazmak için uygundur, çünkü eğim toprağın yanlarındaki hareketi destekler.

Çapalar hakkında makaleler

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön