Budama: Ocak ayında hangi bitkiler budanmalı

Ocak ayı, kış soğuğu nedeniyle sebze bahçesinin neredeyse durma noktasına geldiği bir aydır. meyve bahçesinde bitkileri uyku halinde tutuyoruz ve biraz budama yapmak için bundan faydalanabiliriz.

Hadi keşfedelim Ocak ayında hangi bitkiler budanmalı Göstergeleri bölgenizdeki iklim koşullarıyla ilişkilendirerek önlem alın: çok soğuk veya yağışlı dönemlerde budama yapmaktan her zaman kaçınılmalıdır.

Meyve bahçesinde budamanın yanı sıra yeni ağaçlar dikilebilir ve bitki hastalıklarından kaçınmak için önleyici tedaviler yapılabilir. Bahçe bitkileriyle ilgili olarak ise Ocak ayında sebze bahçesinde çalışma makalesini okumanızı tavsiye ederim.

İçindekiler

Neden kışın budama yapmalısınız?

Ocak ayı kışın ortasında bir aydır, meyve bahçesinde meyve bitkileri uyku halindedir: yapraklar sonbaharda dökülmüştür ve vejetatif aktivite ilkbaharın gelişiyle yeniden başlayacaktır.

Bu 'kış uykusu' dönemi, başta budama olmak üzere çeşitli işler için faydalı olabilir. Budama için doğru zamanı seçmek bitkinin sağlığı açısından önemlidir.

Hemen şimdi. ağaç kesilmelere daha iyi dayanır ve enerjiyi çeşitli dalların büyümesine yönlendirmeye başlamadan önce harekete geçilir. Yaprakların olmaması aynı zamanda yaprakların yapısına dikkat edin ve en iyi nasıl müdahale edileceğini anlamak.

Ancak, Ocak ayında budama yapmak her zaman tavsiye edilmez, çünkü sıcaklıklar genellikle çok düşüktür ve budamanın neden olduğu yaraları dona maruz bırakmak iyi değildir. Temel olarak, iklim bölgemize bağlıdır, Ocak ayı boyunca budama yapabileceğiniz ılıman kışları olan bölgeler vardır, kuzey İtalya'daki meyve bahçelerinde ise Şubat olmasa bile en azından ayın sonuna kadar beklemek daha iyidir.

Ocak ayında hangi bitkiler budanmalı

Ocak ayı, dediğimiz gibi, turunçgiller hariç, uyku dönemindeki meyve bitkilerini budamak için mükemmel bir ay olacaktır. Ancak soğuk havalar beklemeyi gerekli kılabilir.

Çeşitli türler arasında prina bitkileri kesinlikle daha dayanıklıdır Bu nedenle şeftali, kayısı, erik, kiraz ve badem ağaçlarının Ocak ayında budanmasını önermiyorum; zeytin, asma ve rutaceae (turunçgiller) için de bekleyin.

Biz karar verebilirken elma, armut, ayva ve naşi̇ ağaçlarinin budanmasi Diğer uygulanabilir budamalar ise incir, dut, aktinidya ve küçük meyveler (böğürtlen, ahududu, kuş üzümü, yaban mersini).

Ocak ayında budama hakkında daha fazla bilgi edinin:

 • Elma ağacının budanması
 • Armut ağaçlarının budanması
 • Ayva Budama
 • Dikenli çalıları budamak
 • Ahududuların budanması
 • Yaban mersini budama
 • Kuş üzümü budama
 • Aktinidya Budama
 • İncir ağacının budanması
 • Dut ağacının budanması

Budama: Pietro Isolan'ın tavsiyesi

Bosco di Ogigia'nın sunucusu Pietro Isolan, elma ağacı budamasını gösteriyor ve budamanın nasıl yapılacağına dair birçok faydalı ipucu veriyor. Şiddetle tavsiye edilen bir video.

Yeni bitki dikimi

Eğer yapmamız gerekiyorsa yeni meyve ağacı dikimleri yapmak Kışın sonu iyi bir zamandır. Bunu Ocak ayında yapmak için yapmanız gerekenler toprak donmamış Hava çok soğuduğunda beklemeniz gerekir ve birçok bölgede Şubat ortasından itibaren ekim yapmak daha iyidir.

Meyve ağaçları genellikle dikilir çıplak kök Bir çukur kazmak ve ekim sırasında saksı toprağına olgun kompost ve gübre eklemek için yapılan çalışmadan yararlanmak. İlkbaharda bitki kök salacaktır.

İçgörü: meyve ağacı dikmek

Ocak ayında meyve bahçesinde daha fazla çalışma

Meyve bahçesinde budamanın yanı sıra, yine iklime göre değerlendirilecek başka çalışmalar da gerekli olabilir.

 • Kar yağışına dikkat edin, Dallara çok fazla ağırlık bindiğinde bitkilere zarar verebilirler. Dalları hafifletmek için harekete geçilmelidir; yarıkların oluştuğu yerlerde yarıklar kesilir.
 • Döllenme Meyve bahçesi her yıl gübrelenmeli ve sonbaharda yapılmamışsa, yeniden başlamadan önce Ocak ayında düzeltilmelidir. Daha fazlasını okuyun: meyve bahçesinin gübrelenmesi.
 • Haşere ve hastalıkların önlenmesi Hastalıkların ortaya çıktığı durumlarda, Ocak ayında alınması gereken çok önemli bir önlem, kışı geçiren patojenleri barındırabilecek dökülen yaprakların ve meyvelerin temizlenmesidir. Genellikle Şubat ayına kadar beklemekle birlikte, hangi durumlarda tedavi uygulamanın uygun olabileceğini değerlendirmek gerekir. Daha fazlasını okuyun: meyve bitkileri için kış tedavileri.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön