Bıçaklı fırça kesici: kullanım ve önlemler

Çalı tırpanı, bahçedeki veya sebze bahçelerinin etrafındaki otları kesmek için mükemmel bir alettir, ayrıca çalılıklarda veya otlakları ve çalılıkları biçmek için de sıklıkla kullanılır.

Bitki örtüsü klasik tel başlığın kullanılamayacağı kadar inatçı olduğunda, odunsu çalılıklara veya genç çalılara karşı da kullanılabilen disklere ve bıçaklara başvurmak gerekir.

İster bıçak ve disk takabilen akülü bir alet, ister benzinle çalışan hafif bir çalı tırpanı veya güçlü bir ormancılık modeli olsun, her zaman belirli prosedürleri titizlikle takip etmek ve her zaman kişisel koruyucu ekipman (KKE) kullanmak gerekir. Bu nedenle, bıçak ve disklerin neden kullanıldığına ve nasıl güvenli bir şekilde yapılacağına bir göz atalım.

İçindekiler

Tel yerine bıçak ne zaman kullanılmalı

Bıçaklı veya telli çalı tırpanı arasındaki seçim, yapmak istediğimiz işin türüne göre belirlenir. Bıçaklar veya diskler genellikle kalın, uzun, sert çimlerin tel için çok zor olduğu, sık sık kırılmasına neden olduğu ve/veya düşük verimle sonuçlandığı durumlarda kullanılır.

Biçme bıçağı ile kesinlikle daha hızlı çalışacaksınız, ancak çim tabandan kesilecek ve bu nedenle sapları neredeyse bozulmadan yere düşecek ve nihai bir hasat işlemi ile sonuçlanacaktır. Böğürtlenlerin yok edilmesi veya çalıların ve emicilerin kesilmesi için özel olarak tasarlanmış diskler de vardır.

Kılavuzu okuyun

Bunu söylemek klişe gelebilir, ancak çalı tırpanımızın kullanım kılavuzunda ilk (ve en önemli) bilgileri bulacağız. Özellikle, çalı tırpanımızın bir bıçak veya disk takıp takamayacağını ve takılabiliyorsa maksimum çapının ne olduğunu belirlememiz gerekir. Elektrikli ve daha küçük olanlar genellikle bunu yapmak için tasarlanmamıştır.

Bu kontrolden sonra, bıçağın nasıl monte edileceğini bulmamız gerekir: genellikle, diş tutucu kafa çıkarıldıktan sonra, bıçak merkezleme flanşına (konik dişliye karşı) yerleştirilir, üzerine başka bir flanş ve/veya destek kabı yerleştirilir ve son olarak somun sıkılır. Bazı çalı tırpanlarında, kullanım için tasarlanmış aks korumasının bir kısmını çıkarmak da gereklidirdiş tutma kafaları ile yerden daha yüksek ve fazla dişi kesme ihtiyacı.

Korumaların kullanımı

Uygun koruyucu ekipman kullanımı, tel kullanırken ve hatta biçme diskleri kullanırken bile çalı tırpanı ile çalışırken her zaman uyulması gereken bir kuraldır. İşitme koruması, gözlükler veya daha da iyisi tam yüz maskesi (belki kulaklıklı bir kaska entegre edilmiş), eldivenler, güvenlik botları ve tekmelikler doğru ekipmanlardır.

Çalı tırpanı teli, taş gibi bir engelle karşılaşırsa, aşınma veya çıkma eğilimindedir. Bir disk, talihsiz bir durumda, metal bir parçayı kaybedebilir ve bir mermi gibi fırlatabilir. Bu nedenle, öngörülü olmak daha iyidir. Hayvanlardan veya diğer insanlardan güvenli bir mesafeyi korumak da iyidir.

Gizli engeller olmadığından emin olun

Bir engele çarpma durumunda diskin bir parçasının fırlama riski nedeniyle, çalı tırpanını çalıştırmadan önce bir tarama yapmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu, bitki örtüsünde gizlenmiş olabilecek ve bize hoş olmayan sürprizler yaşatabilecek hurda demir, ahşap, taş veya diğer malzemeleri fark etmeyi, görünür hale getirmeyi veya çıkarmayı mümkün kılacaktır.

Bu çok basit önlem, birçok durumda bıçağın yaralanmasını veya hasar görmesini önler.

Çok yararlı olabilecek korumalar vardır, örneğin emicileri çıkarmak için diskli bir bıçak kesici kullanıyorsanız, kendinizi bir kabuk koruması ile donatmak iyi bir fikirdir, Valmas evrensel emici bu konuda çok yararlıdır.

Aşırıya kaçmayın, doğru aracı seçin

Her disk ideal bir iş yapmak üzere tasarlanmıştır: uzun çimlerde hızlı ilerleme için biçme bıçakları, yoğun çim ve çalılıklar için çalı bıçakları, çalılar ve emiciler için widia veya ahşap bıçaklar.

Bu nedenle her biri farklı bir şekilde kullanılmalıdır, örneğin uzun otları biçmek için geniş, eşit salınımlarla ilerlenir ve ardından tırpan gibi sağdan sola hareketlerle kesilir.

Böğürtlen bıçaklarının uçları aşağıya doğru kıvrıktır ve bu nedenle yukarıdan aşağıya doğru, yere çok yaklaşmamaya dikkat ederek böğürtlenlerin üzerine 'sererek' kullanılır.

Ahşap diskler, motorlu testerenin geri tepmesine benzer bir etkiden kaçınmak için dikkatli kullanılmalıdır, yani diskin soldaki kısmı ile kesilecek çalıya, aks korumasının kenarına mümkün olduğunca yakın yaklaşılmalıdır.

İşin türü çok değişiyorsa, ataşmanları değiştirmek iyi bir fikirdir. Çim biçme diskiyle çim biçmek veya diskle bir duvara yakın düzeltme yapmak anlamsız ve risklidir: tele geçmek daha iyidir. Kesme ataşmanını sökmek ve yeniden monte etmek için gereken birkaç dakika iyi harcanır ve daha iyi çalışarak telafi edilir.

Bıçak aşınmasını kontrol edin

Çalışmaya başlamadan önce, bitirdiğinizde ve molalar sırasında her zaman kesici diskin durumuna bakın. Çok aşınmışsa, düzensiz aşınmışsa, çatlamışsa veya deforme olmuşsa (belki bir darbe sonucu), hemen değiştirin.

Dikkati dağılmış bir göz için hiçbir şey gibi görünmeyen şeyler, zamanında görülmeyen basit bir engelin tetiklediği feci sonuçlara yol açabilir.

Hasar görmemiş bıçak dayanıklıdır ancak hasar görmüşse daha kolay parça kaybedebilir.

Ayrıca, çalıflma sırasında titreflimlere her zaman dikkat edin: titreflimler artarsa (belki bir çarpıflmadan sonra), bıçakta bir dengesizlik oldu¤unu gösterir. Bıça¤ı deforme etmifl, bir parçasını kaybetmifl veya tespit somunu gevflemifl olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, bıça¤ı sabitlemek için çalıflmayı derhal durdurmalısınız.

Daha fazla çalı tırpanı makalesi

Luca Gagliani tarafından yazılan makale

Başa dön