Bahçe savunması için maserat nasıl hazırlanır?

Maserat, bitkilerden maddeleri çıkarmak için yapılan ve yararlı özelliklere sahip bir sıvı ile sonuçlanan bir bitki preparatıdır. Bitki parçaları, özellikle yapraklar, genellikle doğal böcek öldürücüler elde etmek için masere edilir. Birçok bitki, böcekleri ve hayvanları uzaklaştırmak için kullanılan kovucu özlere sahiptir ve bu nedenle bahçe bitkilerini korumak için kullanılabilir.Maseratın hazırlanması çok basittir: bitki maddesinin birkaç gün suda bırakılmasını içerir; suyun ısıtılmasıyla elde edilen kaynatmanın aksine, hazırlanması ısı gerektirmez.

İçindekiler

Maserat nasıl yapılır

Maserasyon, bitki parçalarının oldukça uzun bir süre, genellikle on ila on beş gün boyunca oda sıcaklığında suda bekletilmesinden oluşur. Preparatı düzgün bir şekilde üretmek için yağmur suyu kullanılmalıdır. Yağmur suyu mevcut değilse, musluk suyu kullanılabilir, ancak birkaç saat boyunca süzülmeye bırakılmalıdır, çünkü klor içerebilir.Maserasyonun yapılacağı kap inert bir malzeme olmalıdır, ideal olarak seramik, ancak plastik kutularda da maserasyon yapılabilir. Hava sirkülasyonu sürecin bir parçası olduğu için kabın hava geçirmez şekilde kapatılması gerekmez, ancak böceklerin, yaprakların veya diğer şeylerin girmesini önlemek için üzeri örtülmelidir. Maserasyon sırasında su renklenir veKöpük oluşumu durduğunda madde kullanıma hazırdır. Periyodik olarak karışımı karıştırmak iyi bir fikirdir, bu her 3-4 günde bir yapılabilir. Maseratların çok kötü koktuğunu bilmelisiniz, bu yüzden evin yakınında yapmamak daha iyidir.

Maserat nasıl kullanılır

Maserat, maserasyona dahil edilen bitkinin konsantrasyonuna bağlı olarak saf veya seyreltilmiş olarak kullanılır. Bu sıvı bitkilerin üzerine serpmek için püskürtülür. Güneş ışığının sıvı üzerinde kırılmasının bitkiye zarar vermesini önlemek için tam güneşli zamanlarda püskürtülmemelidir. Bahçedeki sorunları önlemek için maserat kullanmak çok yararlıdır, bu nedenleperiyodik olarak.

Bir sorunu çözmek için iyileştirici bir müdahale yapılabilir ancak her zaman etkili değildir: erken müdahale esastır. Maceratlar kimyasal içermeyen doğal ürünlerdir ve genellikle toksisiteleri yoktur, bu nedenle püskürtülen sebzeler tedaviden kısa bir süre sonra da yenebilir, güvenli tarafta olmak için en az beş gün beklemenizi ve çok iyi yıkamanızı tavsiye ederim.

Hangi bitkiler maserasyona tabi tutulabilir

Organik bahçe için faydalı müstahzarlar elde etmek amacıyla masere edilebilecek birçok bitki vardır ve her bitkinin kendine özgü özellikleri, dozajları ve karakteristikleri vardır.

Isırgan otu. Isırgan otu maseratı en yaygın kullanılanıdır, mükemmel bir doğal böcek ilacıdır ve her litre su için 100 gram bitki ile elde edilir, preparatın elde edilmesi sadece bir hafta sürer. İçgörü Isırgan otu maseratı.

At kuyruğu. At kuyruğu, litre başına en az 100 gram bitki bırakılarak organik bir mantar ilacı olarak kullanılır. Maserat iyi çalışır, ancak bu bitkiden en iyi şekilde yararlanmak için bir kaynatma yapmak en iyisidir. Derinleşiyor: At kuyruğu maseratı.

Sarımsak Sarımsak maseratı korkunç bir kokuya sahiptir ancak yaprak bitlerinden kurtulmak ve bitki bakteriyel hastalıklarıyla savaşmak için mükemmeldir. 10 gram ezilmiş sarımsak her litre yağmur suyuna batırılır. Benzer bir maserat, litre başına 25 gram ile soğan ile elde edilir. Derinleşiyor: Sarımsaklı macerate.

Domates. Domates yaprakları lahanaya karşı savunmak için yararlı bir preparat yapmak için kullanılır, uygun doz litre başına 250 gramdır. Derinleştirme: domates yaprağı maseratı.

Absinthe Bu şifalı bitki litre başına 30 gramlık bir dozda maserasyona tabi tutulur ve karıncaları, yaprak bitlerini, güveleri ve tarla farelerini uzaklaştırmak için kullanılır.

Tansacetus. Tanasetum maseratı litre başına 40 gram kullanılarak hazırlanır ve kırmızı örümcek akarlarına, nematodlara ve genel olarak larvalara (özellikle güveler ve yaprak zararlıları) karşı kovucudur.

Biber Acı biberin içerdiği kapsaisin küçük böcekleri (cochineal, yaprak bitleri ve akarlar) uzaklaştırır; litre başına 5 gram kurutulmuş acı biber püre haline getirin.

Nane şekeri. Karıncalardan kurtulmak için her litre suya 100 gram taze bitki olmak üzere nane maseratı kullanabilirsiniz. Derinleşiyor: Nane macerası.

Fern Biber maseratına benzer bir kullanımı vardır ve litre başına 100 gram ile elde edilir. Daha fazla bilgi için eğrelti otu maseratının nasıl yapıldığını okuyun.

Ravent Ravent yapraklarından elde edilen oksalik asit yaprak bitlerine karşı faydalıdır, dozaj litre başına 100/150 gram taze bitkidir.

Mürver Mürver maseratı fare ve tarla fareleri tarafından sevilmez; bitkinin yaprakları litre başına 60 gram oranında kullanılır.

Maseratın artıları ve eksileri

Bitki preparatları arasında maseratın yapımı kolaydır çünkü ısı kullanımını gerektirmez, böylece ateş yakma veya mutfağı kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır, tek gereken bitki maddelerini ve suyu bırakmak için basit bir kutudur. Maserat, hiçbir maliyet olmadan kendi kendine üretilme ve tamamen doğal olma avantajına sahiptir, bu nedenle çevreye zararsızdır. Dezavantajı, birinfüzyon, genellikle en az 10 gündür, bu nedenle bir sorun ortaya çıkarsa ve hazırlık hazır değilse, zamanında harekete geçmek mümkün olmayacaktır.

Makeratlar aynı zamanda en kokuşmuş doğal böcek öldürücülerdir, kötü koku böcekleri uzaklaştırmak için gereklidir ve kaçınılamaz. Caydırmak için yararlıdırlar ve önleme olarak çok işlevseldirler, mevcut istilalarda piretrum ve neem gibi ürünlerin etkinliğine sahip değildirler.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön