Aralık ayında sebze bahçesindeki tüm çalışmalar

Aralık: kış bahçesi çalışmaları

Ekim Dikim Çalışma Ay Hasat

Bahçıvanlar için Aralık ayı oldukça sakin bir aydır. Genel olarak kış mevsimi soğuk havasıyla fazla çalışmaya izin vermez ve çoğu sebze artık yetiştirilemez.

Elbette, eli kolu bağlı oturmak istemeyenler için çeşitli olanaklar vardır: özellikle iklimin daha ılıman olduğu bölgelerde bazı ürünler ekilebilir, ayrıca küçük bir tünel veya dokunmamış kumaşla bahçe bitkileri biraz korunabilir.

İçindekiler

Bununla birlikte, bu mevsimden yararlanarak birkaç dakika huzur bulmayı, hatta tarlanın bir kısmını dinlenmeye bırakmayı düşünmenizi tavsiye ederim. Belki de şöminenin önünde öğretici bir okuma yapmak ya da gelecek yılın sebze bahçesini planlamak için bir fırsattır.

Aralık ayında sahada yapılması gerekenler

Aralık ayındaki işler arasında en önemlisi, hala devam etmekte olan mahsullerle ilgilenmektir. Hazır olanlar tabii ki koleksiyonlar Özellikle lahana ailesinden sebzeler, soğuk hava çok şiddetli olup onları mahvetmeden önce.

Öte yandan, henüz büyümesini tamamlamamış bahçe bitkilerinin de yetiştirilmesi gerekecektir. dondan korunaklı Örtülü bir tüneliniz yoksa, çok kolay bir şekilde kurabilirsiniz. Ayrıca hazır bir tane de satın alabilirsiniz, eğer soğuktan şaşırmak üzereyseniz, örneğin ucuz ve hızlı teslimat için mevcut olan bu basit serayı satın alarak açıklıklara koşabilirsiniz. Alternatif olarak, bahçe bitkilerini soğuktan korumak için, dokunmamış kumaşla kaplanabilirler.Bir kış malçı kökleri sıcak tutmaya yardımcı olur.

Eğer zemin çok donmamışsa, bu mümkündür toprağı işlemek ve gübrelemek Böylece bahçe ilkbaharda ekim ve dikime hazır hale gelir. Toprağı ekim zamanından birkaç ay önce hazırlamak daha iyi olacağından, bu işi yapabilenler iyi bir avantaja sahip olacaktır.

Bu ay ne ekmeli

Ispanak ve dilimlenmiş marul gibi bazı sebzeler tarlaya ekilebilir, Aralık ayında ekim ile ilgili makalede daha fazla ayrıntı bulunabilir. Ancak, büyük mahsuller beklemeyin: baharla birlikte sebze bahçesi bitki örtüsü ile dolacak, kışın yetiştirici ve toprak biraz dinlenebilir.

Bakım ve okumalar

Aralık ayında tarladaki iş miktarının azalmasından yararlanarak, aletlerin bakımı gibi daha basit işleri içeride yapmayı düşünebiliriz. Küreklerin ve çapaların saplarını düzenlemek ve ataşmanlarını kontrol etmek tüm yıl boyunca işe yarayan bir görevdir. Elektrikli aletlerin kontrol edilmesi de aynı derecede önemlidir. Bu konudaki bakım kılavuzlarını okuyabilirsinizçalı tırpanı ve motorlu testere bakımı hakkında.

Daha sonra alet kulübesini yeniden düzenlemeye karar verebiliriz, her şeyi yerinde bulundurmak için Wolf-Garten tarafından önerilen multi-star® gibi birleştirilebilir sistemleri seçmek güzel bir fikirdir.

Yeni bir şeyler öğrenmeye adanmışsa, şöminenin önünde iyi bir okuma bile sebze bahçeniz için yararlı olabilir. Orto Da Coltivare'nin incelemelerine göz atmanızı öneririm, alternatif olarak iyi bir kursa da katılabilirsiniz.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön