Aralık 2022: ekimler, ay evreleri ve bahçe işleri

İşte Aralık ayıyla birlikte 2022 yılının sonunda, Savaş ve ardından gelen enerji krizi arasında hala büyük endişelerin yaşandığı bir yıl.

Sona ermekte olan bir yıl için daha iyi olacağını umduğumuz bir mevsim başlıyor: kış geliyor ve oldukça sıcak bir sonbaharın ardından İtalya'nın bazı bölgelerinde sıcaklıklar düşüyor.

Bu nedenle, 2022 yılının Aralık ayında bizi bekleyen ay takvimini, ekim göstergeleri ve tarlada yapılması gereken temel tarımsal işler eşliğinde keşfedelim. Sebze bahçesinde soğuk mevsi̇m faali̇yetleri̇ yavaşlatir Bununla birlikte, yapılabilecek birkaç iş ve toprağın çok donmamış veya ıslak olmadığı yerlerde hala ekilebilecek bazı sebzeler vardır.

Aralık: sebze bahçesi ve ayın evreleri

Ekim Dikim Çalışma Ay Hasat

Aralık ayı ekimleri Kışın soğuğuyla birlikte tarlaya ekilecek pek bir şey kalmıyor. Hava ılıman olursa bakla, bezelye, sarımsak ve soğan soğanları ve çok az şey ekilebilir. Ayrıntılı olarak, tüm ekimler Aralık ayında.

Saha çalışması Aralık ayı bahçıvanlar için oldukça sakin bir aydır, havalar tarlada fazla iş yapılmasına izin vermediğinden bakım yapmak ve gelecek yıl için plan yapmak için bir fırsat olabilir. Aralık ayında sebze bahçesinde yapılacak tüm işleri ayrıntılı olarak görün.

Ayrıca Sara Petrucci tarafından bir videoda açıklanan Aralık ayında neler yapılacağını da öğreniyoruz:

Aralık, çalışmak için bir ay

Bahçede daha az işin olduğu Aralık ayını, nasıl yetiştirileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabiliriz. İyi kitaplar okuyabilirsiniz ya da ben öneriyorum Orto Da Coltivare, ORTO FACILE'den video kursu. Organik tarımı A'dan Z'ye öğrenmek için eksiksiz bir kurstur.

COLTIVANDO indirim kodu ile %20 indirim kazanabilirsiniz.

Video kursunu ve indirimi keşfedin

Noel 2022 için hediye fikri

Kurslarımız hediye olarak da verilebilir.

Hediyeyi alan kişinin Orto Da Coltivare ve Bosco di Ogigia'dan 8 teklif arasından seçtiği bir kursu almasını sağlayan interaktif bir kart hazırladık.

HEDİYE KARTI

Aralık 2022 ay takvimi

Köylü geleneğine göre, 2022 yılının Aralık ayı hilal evresindeki ayla başlar ve bizi Aralık ayının sekizindeki dolunaya götürür, hilal evresindeki ayda meyve ve çiçekli sebzelerin ekilmesi ve dikilmesi için ideal koşullara sahibiz.

08 Aralık'ta dolunay var, ayın ortası küçülen ay olacak, 9'undan yeni ayın gününe kadar, bu yumru, kök, soğan ve yaprak sebzelerin ekimi için uygun evredir. Bu teoride, çünkü o zaman Aralık ayında donmuş zemin muhtemelen çalışmaya elverişli olmayacak ve çalışmalarımızı kış sonuna kadar erteleyebiliriz.

23 Aralık bir yeni ay, ay bir hilal ile bitiyor, bu evre bizi 2023'e götürüyor.

Aralık 2022'nin ay evreleri

  • 01-07 Aralık: Hilal Ay Evresi
  • 08 Aralık: Dolunay günü
  • 09-22 Aralık: küçülen ay evresi
  • 23 Aralık: Yeni ay günü
  • 24-31 Aralık: Hilal Ay Evresi

Aralık 2022 için biyodinamik takvim

Ay evreleri ve kozmik etkilerden bahsetmişken, biyodinamik bahçe düşünülebilir, ancak biyodinamik çok özel bir tarım uygulaması olduğundan, özel bir tartışma yapılması gerekecektir. Bu yönteme göre ekim yapmıyorsanız, sizi daha spesifik kaynaklar aramaya ve özel bir takvime başvurmaya davet ediyorum.

İşte 2023 takvimi geliyor

Aralık ayıyla birlikte 2022'ye veda ediyoruz ve yeni yıl için 2023 sebze bahçesi takvimini ücretsiz olarak indirmek üzere hazırladık.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön