Ağustos: sebze bahçesinde yapılması gereken tüm işler

Ağustos ayında yaz sıcağı bahçecinin hayatını zorlaştırır, ancak sadece bu da değil: çoğu zaman tarladaki sebzeler bile kuru toprak, yüksek terleme ve hatta ani dolu fırtınaları .

İşte bu yüzden herkes TATİL Güzel bir sebze bahçesine sahip olmak isteyenler için deniz ve dağ yok: fidelerinize sürekli bakmak zorundasınız. Öte yandan, bu yaz ayı sadece bunaltıcı ve sivrisinekler sunmakla kalmıyor: hasat Doğa, tarlada çalışırken ter içinde harcanan sıvıları domates, karpuz, kavun gibi sulu meyvelerle takviye ederek bize bakıyor.

Öyleyse, bu ay yapılacak en önemli yetiştirme işlemlerinin neler olduğunu vurgulayarak, iş takvimimizin bu ay ne yapmamızı söylediğini görelim.

Ağustos ayında sebze bahçesi: takvim

Ekim Dikim Çalışma Ay Hasat

İçindekiler

Yapılacak işler hakkında tavsiyeler

Sara Petrucci, Ağustos ayında sahada yapılması gereken en önemli çalışmalardan bazılarını videoda açıklıyor:

Doğru sulama

Sıcak hava toprağı kurutur ve yüksek terlemeye neden olur, bu da bitkileri susuz bırakabilir, bu nedenle Ağustos ayında tarlada yapılacak çalışmalardan bahsederken sulama Esas susayan domateslerdir çünkü muhtemelen ayın hemen başında meyve vereceklerdir ve bitkinin düzgün bir şekilde meyve vermesi için suya ihtiyacı vardır.

Bahçe sulamak doğru yapılması gereken bir iştir Fideleri aşırı sıcak havalarda sulamamaya ve bitkiye şok yaşatmamak için oda sıcaklığına kıyasla çok soğuk su kullanmamaya özen gösterin. Malçlama, toprağı daha uzun süre nemli tutmak için faydalıdır ve daha az sıklıkta sulama gerektirir.

Daha fazlasını öğrenin

Daha iyi sulama için ipuçları. Sebze bahçenizi doğru şekilde sulamak için nasıl ve ne zaman sulama yapmanız gerektiğini öğrenin.

Daha fazlasını öğrenin

İklime dikkat

Yaz havası, meyve ve sebze bitki dokusunu haşlayabilen çok fazla güneş nedeniyle de sorunlara neden olabilir. Sebze bahçesini korumak için gerektiğinde gölge bezleri kullanılabilir. dolu ağları domatesleri ve diğer sebzeleri korumak için yararlı bir önlem olabilir. Genel olarak, sebze bahçenizi yaz sıcağından korumak için neler yapmanız gerektiğine dair ipuçlarımıza göz atmanız faydalı olabilir.

Çapalama

Bahçe yataklarındaki toprak iki nedenden dolayı temiz tutulmalı ve yabani otlardan arındırılmalıdır:

  • Kabuk oluşumunu önlemek için Bu ayda kuraklık, güneşin vurması ve mevsimsel gök gürültülü fırtınalar tercih edilir.
  • Yabani otları ortadan kaldırmak için mahsullerimizle rekabet edebilir.

Bu işi yapmak için sıralar arasında hızlıca geçiş yapmak için harika bir araç ot kırıcıdır.

Periyodik olarak, otları koparmak ve bahçe bitkilerinin sıraları arasında çapalama yapmak gerekir. Yabani bitkilerin varlığı genellikle sağlıklı olduğundan, temizlik konusunda fanatik olmak gerekmez. Bu türlerden bazıları yenilebilir. Ağustos ayında, salatalarda yemek için mükemmel olan yabani bir semizotu bulmak kolaydır.

Diğer yetiştirme işleri

Bu göz önüne alındığında birçok meyve sebze olgunlaşır bitkilere göz kulak olmalı ve iyi desteklendiklerini kontrol etmelisiniz, diş tellerine bağlayarak Aksi takdirde, meyve yüklü dallar yol verebilir. Bu bakım solanaceous bitkilerde gereklidir: domates, patlıcan, biber ve genel olarak tırmanıcılar.

Balkabağı, kavun, karpuz gibi yerde oluşan meyveler için, üzerine bir şey koymak iyidir. meyve ile toprak arasında doğrudan temastan kaçının Çürümeyi önlemek için plastik bir kutu veya tahta bir tahta koyun.

O zaman biri herhangi bir sorunu tespit etmek için sebze bahçesini izlemek Böcekler veya hastalıklar tarafından taşınırsa, gerekirse maseratlar, dekoksiyonlar veya organik yöntem içinde kalan diğer tedaviler dağıtılarak müdahale edilebilir.

Ağustos hasadı

Son olarak, Ağustos ayına kadar geçen aylarda iyi çalıştıysanız harika bir hasat elde edeceksiniz lezzetli yaz sebzeleri: domatesler, biberler, patlıcanlar, soğanlar, kabaklar, salatalar ve diğer birçok sebze sofraya gelmeye hazırdır, ayrıca nemli sonbahar gelmeden önce bu zamanda kurutmanız gereken otlar da.

Ekim ve dikim

Ağustos ayında ekim çeşitlendirilebilir Çeşitli salatalarımız (hindiba, radika, marul ve roka), turp, rezene, ıspanak ve havuçlarımız var (Ağustos ayında ne ekeceğinize ayrıntılı olarak bakın). Tohum yatağına tohum ektiyseniz, biraz da ekim yapmanız gerekecek (lahana, rezene, salatalar), bu durumda yeni ekilen fidelerin etrafındaki toprağın kurumamasına dikkat edin.

Bu yaz ayında bitki dikmeyi unutmamak gerekir, Sonbaharda bile aktif bir sebze bahçesine sahip olmak Aşağıdakilere özel dikkat gösterilmelidir genç fidelerin sulanması Çünkü kuraklık kolayca çürümelerine neden olabilir.

Ağustos ayında meyve bahçesi çalışması

Meyve bitkileri de hasat, sulama, gübreleme ve ilaçlama gibi pek çok işin yapılmasını gerektirir. Ağustos ayında meyve bahçesinde hangi işlerin yapılması gerektiğini öğrenelim.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön