Adaçayında külleme, beyaz yapraklar: ne yapmalı

Külleme veya beyaz küf, kriptogamik bir hastalıktır veya mantar kökenli olan adaçayı bitkilerini etkileyebilir Bu aromatik bitkiyi etkileyebilen hastalıkların en sık görüleni olup, özellikle ılıman sıcaklıklar ve yüksek nem ile ortaya çıkar.

Bunlar tespit edilmesi çok kolay bir hastalık : çünkü beyaz yamalar Orto Da Coltivare'nin bir okuyucusu, Barbara, külleme belirtilerini tarif ederek bana bitkisinde ne olabileceğini sordu. Herkese açık olarak cevap veriyorum çünkü birçok kişinin bilmesinin yararlı olabileceğini düşünüyorum. doğal yöntemlerle bu soruna karşı kendinizi nasıl koruyabilirsiniz? ve özellikle nasıl önleneceği.

Adaçayımın yaprakları beyaza döndü, bir çeşit küf gibi görünüyor, bu normal mi? Herhangi bir çaresi var mı? Saksıya ekilmiş bir ürün. (Barbara)

Merhaba Barbara. Küften bahsediyorsunuz ve bir bakıma haklısınız: gerçekten de neredeyse kesinlikle bir mantar hastalığı, külleme. Burada ne olduğunu ve zehirli kimyasallar kullanmadan bununla mücadele etmek için neler yapılabileceğini daha iyi açıklamaya çalışacağım.

Adaçayında külleme hastalığının tanınması

Sebze bahçesi yetiştirenler külleme hastalığına zaten aşinadırlar çünkü diğer bitkilerde de sık görülen bir hastalık Kültür bitkilerinde, özellikle de kabak ve kabakgillerde (kabakgillerde külleme hakkındaki makaleye bakınız). Bu beyaz patinayı asmalarda, güllerde ve meyve bahçesi, sebze bahçesi ve bahçedeki diğer çeşitli bitkilerde de bulabiliriz.

Külleme hastalığına beyaz hastalık da denir, çünkü tam olarak Bitkilerin yapraklarını beyazla beneklendirmek Bu, çoğunlukla adaçayı yaprakçıklarının üst kısmında görülebilen bir patinadır. Bu aromatik bitki, bazen biraz nem tutan ve bu patojenin sporlarının oyalanmasını teşvik eden hafif bir tüyle kaplı kaba bir yaprak sayfası ile karakterize edilir.

Beyaz hastalık ilk bakışta fark edilebilir ve tanımlanması kolaydır Bu hastalık oldukça yavaş ilerler, ancak beyaz patina oluştuktan sonra yaprakların kurumasına neden olur ve hatta adaçayını tamamen etkileyebilir. Bitkileri kurtarabilmek için erken müdahale etmek çok önemlidir hastalığa karşı.

Toz halinde küf aşağıdaki durumlarda oluşur çok fazla nem var ve sıcaklıklar ılıman (15 ila 25 derece arasında) Tipik olarak bu durum ilkbahar ve sonbaharda ortaya çıkar; bu dönemlerde yapraklar periyodik olarak izlenmeli ve ilk belirtilerde beyaz hastalıktan haberdar olunmalıdır.

Külleme ile nasıl mücadele edilir

Kötü haberle başlayalım: külleme doğal yöntemlerle kolayca tedavi edilemez, bu nedenle bitkinin göze çarpan şekilde etkilenen kısımları mahkumdur. Bu hastalığın beyaz lekelerini bulduğumuzda yapmamız gereken ilk şey etkilenen tüm yaprakları çıkarın Çalıları budamak.

Hastalıklı kısımları çıkardıktan sonra yakarak çıkarın ve bunları kesmek için kullanılan makası da dezenfekte etmeliyiz. Bu önlemleri hafife almayın, aksi takdirde bulaşma yayılacaktır.

Bu yapıldıktan sonra, sporların henüz varlığını göstermediği bitki kısımlarına müdahale etmek en iyisidir; organik tarımda bunu şu yöntemlerle yapabiliriz üç tedavi.

  • Sodyum bikarbonat Yaprakların uygulamalardan hemen sonra kullanılmasını sağlayan çok düşük maliyetli bir çözümdür. Tek kısıtlama, çok sık kullanılmaması gerektiğidir, çünkü toprakta birikmesi uzun vadede pH değişimi de dahil olmak üzere sorunlar yaratır.
  • Potasyum bikarbonat. Sodyum bikarbonata benzer, ancak daha az sorun çıkaran ve bu nedenle tercih edilecek bir tedavi.
  • Sülfür Organik tarımda küllemeye karşı muhtemelen en etkili tedavi yöntemidir, ancak kendi toksisitesi ve bir eksiklik süresi vardır. Bu nedenle tavsiye, kükürdü yalnızca kesinlikle gerekliyse kullanmanız ve ardından birkaç gün adaçayı yiyemeyeceğinizi hesaba katmanızdır. Ürün etiketinde riskler, önlemler ve kesin eksiklik süreleri ile ilgili göstergeler bulacaksınız.
Daha fazlasını öğrenin

Bikarbonatı nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz? Sara Petrucci'nin karbonatın bitkileri hastalıklardan korumak için nasıl kullanılabileceğini anlattığı derinlemesine makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Daha fazlasını öğrenin

Ben de duydum ki sirke e hidrojen peroksit külleme ile mücadele için, açıkçası potasyum bikarbonat ile rahat olduğum için bu 'büyükannenin ilaçlarını' hiç denemedim, sadece bu olasılıkları bildiriyorum. Bununla ilgili deneyimi olan varsa, lütfen yorumlarda paylaşın.

Hastalık nasıl önlenir

Sağlıklı bir adaçayı bitkiniz varsa, küllemeye karşı hassas olabileceğini bilmeniz önemlidir, böylece bu sorunu önlemek için doğru yetiştirme uygulamalarını uygulayabilirsiniz.

Tüm sporlar gibi, külleme de nem, durgun su ve zayıf hava sirkülasyonu tarafından desteklenir Bu nedenle önemli önleyici tedbirler alınmalıdır:

  • Toprağın drenajının sağlanması Sebze bahçesinde bu, toprağın derin işlenmesi (kazma) ve muhtemelen ekili alanın yükseltilmesi (baulature) ile yapılır. Adaçayı saksıda yetiştiriliyorsa, diğer yandan, saksının dibine bir çakıl veya genişletilmiş kil tabakası yerleştirilmelidir.
  • Sulama bakımı Adaçayı tarlada yetiştirildiğinde az su ister ve saksıda bile fazlalıklara karşı hassastır. Asla aşırı sulanmamalıdır ve mümkünse toprağı sulamak, suyun yapraklarda kalmasına izin vermemek daha iyidir.
  • Bitkinin doğal savunmasını güçlendirin. Kendi kendine kolayca üretilebilen ve bitkilerin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan doğal bir tedavi yöntemi vardır at kuyruğu kaynatma Bu ilacı tedavi edici değil önleyici yöntemler arasında sayıyorum, çünkü etkisi hafiftir ve devam eden bir hastalıkla başa çıkmak için bikarbonat veya sülfüre göre daha az uygundur.
  • Kaya tozu kullanın. Külleme mantarı sporlarını kurutmak için ilginç bir fikir de yaprakları kaplayan ve fazla nemi emen mikronize zeolit tozu ile tedavi yapmaktır. Küba zeoliti doğal bir önleyici ilaç olarak gerçekten yararlıdır.
Kaynatma için talimatlar

At kuyruğu kaynatmayı denediniz mi? Endişelenmeyin, çok basit ve size hemen nasıl yapacağınızı anlatacağım. Sebze bahçeniz için ücretsiz ve tamamen doğal bir ilacı kendi kendinize nasıl üreteceğinizi öğreneceksiniz.

Kaynatma için talimatlar
  • Hava sirkülasyonunun desteklenmesi Adaçayı çalıları arasında havanın iyi bir şekilde dolaşması için bitkiler arasında doğru mesafeyi korumak iyidir, bu nedenle bitkileri birbirine çok yakın dikmekten kaçının. Ayrıca düzenli olarak adaçayı budama küllenmenin önlenmesini teşvik eder.
Adaçayı yetiştiriciliği

Adaçayı yetiştirmek hakkında her şeyi biliyor musunuz? Külleme hastalığından nasıl kaçınacağınıza ek olarak, bu şifalı bitkinin organik yetiştiriciliğine ilişkin eksiksiz kılavuz da ilginizi çekebilir.

Adaçayı yetiştiriciliği

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Bir soru sorun

Başa dön