Solucanlarla kazanç: solucan yetiştiriciliği uygulamaları

Solucan yetiştirmek çok ilginç bir tarımsal faaliyettir, çünkü her türlü arazide ve çok düşük bir yatırımla başlatılabilir. Solucanlar yem için para harcamadan atıklarla beslenir, bunun yerine atıkları ekonomik olarak da kullanılabilecek bir kaynağa dönüştürür.

Tüm bunlar, hem halihazırda bir çiftliği olan ve kendi kendine doğal gübre üretmek isteyenler hem de ürünü satarak gelir elde etmek amacıyla bu işi üstlenmek isteyenler için lombikültürü iyi potansiyele sahip bir sektör haline getirmektedir.

Solucan yetiştirmeye başlamadan önce, uygulamaların ve dolayısıyla işletmenizin olası ekonomik gelişiminin ne olduğunu bilmek iyidir. Bu nedenle, solucanların olası kullanımlarına ve dolayısıyla bir solucan çiftliğinin piyasada sunabileceği ürün ve hizmetlere genel bir bakış yapmak yararlı olabilir, bunu aşağıda bulabilirsiniz, ayrıca bir analizle de ilgilenebilirsinizrahim çiftçiliğinin maliyet ve gelirleri.

Bu makale, Orto Da Coltivare'ye solucan yetiştiriciliği ile ilgili tüm makaleler için teknik destek sağlayan Conitalo'nun tavsiyesi ile yazılmıştır. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes, tavsiye veya basit bir ipucu için onlarla iletişime geçebilir.

İçindekiler

Humus üretimi veya vermikompostlama

Solucanlar, solucan gübresi veya humus adı verilen olağanüstü bir doğal toprak düzenleyicisinin üreticileridir. Bu humus, birçok özelliğe sahip bir gübredir: toprağın yapısını iyileştirir, işlemek için yumuşak hale getirir ve su tutma kapasitesini artırır ve mahsullerin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini kök sistemi için kullanılabilir hale getirir.

Solucan gübresinin %100 doğal olması, kimyasal kullanımından kaçınmayı mümkün kılar ve mahsulleri daha sağlıklı hale getirir ve organik tarımda da izin verilir. Humus piyasada çok ilginç bir üründür, çiftliklere, özellikle organik olanlara, bahçıvanlara ve fidancılara ve aynı zamanda hobi bahçıvanlarına satılabilir.

Solucan satışı

Solucan yetiştiriciliği sadece humus üretimini mümkün kılmakla kalmaz: solucan yetiştiriciliği aynı zamanda kendileri de satılabilecek bir ürün olan solucanları da üretir. Solucanlar için pazar çıkışlarının neler olduğunu görelim.

Evcil hayvan maması

Solucan eti %70 proteinden oluşur, bu nedenle solucanlarımız hayvancılıkta birçok hayvanın beslenmesinde olağanüstü bir protein takviyesi olarak kullanılabilir. Solucanlar örneğin civcivlerin sütten kesilmesinde ve genel olarak kümes hayvanı yetiştiriciliğinde kullanılır. Yem kuşları, karatavuklar, pamukçuklar, eşek arıları, keklikler, güvercinler için kullanılabilirler.alabalık ve genel olarak balık yetiştiriciliğinde de çok hoş karşılanır.

Balıkçılık yemleri

Solucan, her türden balık tarafından çok beğenildiği için balıkçılık için mükemmel bir yemdir. İtalya'da 3 milyon balıkçı vardır, her birinin yılda yaklaşık bin solucan tükettiği tahmin edilmektedir, bu da potansiyel pazarın yılda 3 milyar solucan olduğu anlamına gelir.

Solucan yetiştiriciliği

Solucanlar, solucan çiftliği kurmak isteyenlere satılabilir: gelir getiren bitkiler yapmak isteyenler için büyük miktarlarda, aynı zamanda sadece evsel atıklarını bahçe gıdasına dönüştürmek için kullanmak isteyenler için küçük ölçekte.

Atık bertarafı

Solucanın ekolojik işlevi organik atıkları humusa dönüştürmektir, bu da solucan çiftliğinin atık bertaraf hizmetleri için ücret alarak gelir elde etmesini sağlayabilir.

Gübrenin imha edilmesi

Solucan yetiştiriciliği, hayvancılık çiftliklerinin yerine getirmesi gereken yükleri düzenleyen Nitrat Direktifine uymak için mükemmel bir çözümdür. Bu nedenle solucanlar, çeşitli çiftliklerden (tavşanlar, sığırlar, domuzlar, atlar, kümes hayvanları, ...) gübre geri kazanımı için çevre dostu bir yol olarak kullanılabilir.

Solucan yetiştirenler için değer iki yönlüdür: bir yandan solucanlarınız için yem elde edersiniz, diğer yandan bertaraf için gelir elde edersiniz.

Organik atık işleme

Solucanlar sadece gübreyi değil, genel olarak her türlü organik maddeyi dönüştürebilirler: yapraklar, kağıt, karton, parçalanmış budama artıkları, bahçe, sebze ve mutfak atıkları, yabani otlar, gıda endüstrisi artıkları, kanalizasyon çamuru, ...

Ayrı toplamadan gelen ıslak atıkların arıtılması

Solucanın organik atıkları dönüştürme kabiliyeti göz önüne alındığında, solucan kompostunun ayrı atık toplama işleminin bir parçası olarak, ıslak fraksiyonu arıtmak için kullanılması mümkündür ( FORSU Bu tür atıkların geri kazanımı için en ucuz sistem budur, bu nedenle bazı kamu idareleri bu yenilikçi, basit ve ucuz sistemi uygulamaya koymuştur. Bazı örnekler: Marzi, San Cipriano Picentino, Paterno Calabro ve Saracena.

Kadın yetiştiriciliği hakkında el broşürleri

Matteo Cereda tarafından yazılan makale ve teknik katkı Luigi Compagnoni CONITALO'nun.

Başa dön