Solucan gübresi: balkonda solucan nasıl yetiştirilir

Toprak solucanları her yerde yetiştirilebilir: farklı toprak türlerinden veya iklim bölgelerinden korkmazlar, bu solucanlar son derece uyumludur ve yiyecek ve su verilirse çoğalarak değerli humus üretirler.

Bahçesi olmayanlar bile balkonlarında ya da herhangi bir dış mekanda rahim tarımı yapma imkanına sahip.

Bir metrekareden daha az bir alanda çok basit bir kompostlayıcı ile mikro solucan gübresi tesisi kurulabilir, organik mutfak atıklarının çevre dostu bir şekilde bertaraf edilmesi ve sıfır maliyetle yüksek kaliteli doğal gübre elde edilmesi sağlanabilir.

Balkonda kompostlama

Terasta kompost yapmak çevre dostudur, çünkü kendi organik evsel atıklarınızı doğrudan bertaraf etmenizi sağlar ve sıfır kilometrede mükemmel kompost veya humus elde etmenizi mümkün kılar, balkondaki saksı bitkilerini ve çiçekleri gübrelemek için idealdir. Bunu solucanlarla yapmak daha hızlı bir şekilde daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar, bu yüzden iki kat daha ilginçtir.

Ayrıca, solucan yetiştiriciliği, solucanın yaşamını ve atıkların verimli toprağa dönüşümünü incelemek için çocuklarla eğitim amaçlı yapmak için de güzel bir etkinliktir.

Solucan yetiştiriciliğinin büyük bir iklim gereksinimi yoktur, solucan İtalya'nın hem kuzeyinde hem de güneyinde açık havada, yağmurda veya güneşte çok iyi kalabilir. Yani belirli bir maruziyete veya iklime sahip olmanız gerekmez, her yerde solucan gübresi yapabilirsiniz.

Solucanlı kompost makinesi

Toprak solucanları, saksı veya tahta kutu gibi herhangi bir kapta yetiştirilebilir; solucanlar, toprakları periyodik olarak ıslatılarak organik mutfak atıklarıyla beslenir. Evde küçük bir kompost yığınının varlığı sizi rahatsız etmez: uygun bir kompostlama süreci, özellikle deSolucanlar.

Evde solucan gübrelemesi için en uygun çözüm, solucan yetiştirmek için tasarlanmış ve sıvıyı toplamak için bir musluk ile donatılmış birkaç istiflenmiş çekmeceden oluşan balkon kutusudur. Humus gibi solucan altlığından sızan su da yetiştiricilikte değerli bir maddedir: şaka yollu solucan 'çayı' veya kompost çayı olarak adlandırılan bu sıvı, aşağıdakiler için mükemmel bir sıvıdırçiçek ve sebzelerin gübrelenmesi.

Solucan konteynerinin küçük boyutu onu ev içi kullanım için ideal kılar ve tekerlekli olması iyi bir fikirdir, böylece hareket ettirilebilir ve gerektiğinde kolayca temizlenebilir. Balkon kutusu, solucanlar da dahil olmak üzere CONITALO'dan satın alınabilir .

En iyi balkon vermikompostunu keşfedin

Matteo Cereda tarafından yazılan ve teknik katkı sağlayan makale CONITALO'dan Luigi Compagnoni.

Başa dön