Sebze bahçesinin sürülmesi: çapa makinesi nasıl doğru kullanılır

Ortalama büyüklükte bir sebze bahçesine sahip olanlar genellikle bir motorlu çapa veya motorlu kültivatör mekanik frezelemeye olanak tanıyarak, el aletleriyle yapılması durumunda çok fazla çaba gerektirecek işleri gerçekleştirir.

Döner yeke toprağı şu yolla hareket ettirir kesici Bıçakları döner bir hareketle aşağı iner ve toprak parçalarını parçalar, ayrıca yabani otların köklerini de parçalar. Motorlu kültivatör de aynı toprak işleme işini yapabilir. Yeke döndükçe hareket eden döner yekenin aksine, bağımsız tahrik tekerlekleri ile donatılmıştır.

Toprağı işlemek sebze bahçelerinde en sık yapılan işlerden biridir: Genellikle döner çapa makinesinin bahçe hazırlığı için kullanılacak tek alet olduğu düşünülür. Gerçekte, avantajları ve kusurları olan bir alettir: frezeleme, kazıma işleminin yerini alamaz ve toprak yapısında bazı sorunları da beraberinde getirir.

Freze bıçağını şeytanlaştırmamak gerekir: iyi kullanılırsa çok değerli bir yardımcı olabilir Bununla birlikte, toprağın ne zaman sürülmesi gerektiğini ve toprak verimliliğini koruyarak bunu bilinçli bir şekilde nasıl yapacağımızı anlamak için bu sistemin hem yararlarını hem de eksikliklerini vurgulamak iyidir.

İçindekiler

Frezeleme: avantajları nelerdir

Çapa makinesinin birincil amacı kesekleri parçalamaktır İçinden geçerken toprağımızın en yüzeysel kısmını parçalayarak kompakt kalmasını önler ve onu oldukça homojen bir yüzeye dönüştürür.

İlk olumlu etki, arazinin bitki kökleri tarafından kolayca nüfuz edilebilir ve drene edilebilir Öğütülmüş toprak yağmuru emer ve fazlasının akıp gitmesini sağlar. Buradaki kilit nokta, makinenin özelliklerine bağlı olarak bu aletin ulaştığı derinliktir. Küçük çapa makineleri toprağın ilk 10 cm'sini işler, daha güçlü aletler bu derinliğin iki katına ulaşır. Nadiren gerçek toprak işleme 20 cm'den fazla olur.

Yüzeyi bıçaklarla çapalayarak inceltmek de yüzey üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. tohum yatağını hazırlayın: Tohumlar düz, ince ve iyi tesviye edilmiş bir yüzeye ihtiyaç duyar. Kuşkusuz çapa makinesi bunu başarmak için çok yardımcıdır, geçtikten sonra hızlı bir tırmıkla ekim ve dikim için hazır oluruz.

Keseklere ek olarak, yeke ile geçiş yabani otlar kökleri kırılarak sökülür, Toprağı istenmeyen varlıklardan temizlemek için çok yararlıdır. Bununla birlikte, toprak sürüldüğünde rizomların yine de toprakta kaldığını ve böylece birçok kendiliğinden bitkinin tekrar dökülebileceğini unutmayın. Toprak sürme, her durumda kendiliğinden bitkileri kontrol etmek için etkili bir toprak işlemedir.

Son olarak, yeke taban gübrelemesini toprağa dahil etmek için çok yararlı bir araçtır Humus, gübre ve kompost gibi organik gübrelerin toprağın en üst 10 cm'lik kısmına çapalanması gerekir ki bu da çapa ile yapabileceğimiz ancak çapa makinesinin en iyi şekilde yapabileceği bir iştir.

Özetlemek gerekirse çapa makinesi toprağı ilk 10-20 cm'sinde işler Bu işleme şu amaçlarla gerçekleştirilir:

 • Tohumlar veya genç fideler için uygun ince bir toprak hazırlayın.
 • Kesekleri parçalayın ve toprağın yüzey katmanını geçirgen olacak ve drene olacak şekilde ayrıştırın.
 • Zararlı olabilecek yabani bitkileri temizleyin.
 • Gübre, kompost veya diğer arka plan gübrelemesini ekleyin.

Döner yekenin kusurları

Gördüğümüz gibi frezelemenin birçok olumlu yönü vardır, ancak dezavantajları da vardır.

Ana sorunlardan biri şudur Freze bıçağı ile tekrarlanan geçişler bir çalışma tabanı oluşturur su akışını engelleyen ve mantar hastalıklarını teşvik eden daha kompakt bir toprak altı tabakası.

İçgörü: işleme tabanı

Küreği çapa makinesiyle değiştirmeyi düşünmek doğru değildir: iyi bir kürek çapa makinesinden çok daha derine ulaşır ve daha drenajlı bir toprak elde edilmesini sağlar.

Döner çapa makineleri yüzeyi çok iyi düzeltir, ancak bu tamamen olumlu bir gerçek değildir. Tınlı veya killi topraklar gibi birçok toprak türü için, döner çapa makinesinin sık kullanımı aşağıdakilere yol açar parçacıkların toz haline getirilmesi, toprağın yeniden yapılandırılması Çok kalın kazıma tozlu bir yüzey oluşturur: iş bittikten sonra güzel yumuşak bir toprak gibi görünür, ancak ilk yağmurla birlikte sıkışır ve hiç de iyi olmayan bir yüzey kabuğu oluşturur.

Yeke sonunda toprak katmanlarını karıştırır, Aşağıdakini yukarıya, yukarıdakini de aşağıya taşır. toprağı dolduran yararlı mikro organizmalar Bu açıdan bakıldığında, çapa makinesi ne kadar çok batarsa, topraktaki bu biyolojik verimliliğe o kadar çok zarar verir.

Kesicinin eksikliklerini özetlemek gerekirse :

 • Kazmaya kıyasla daha az derinlik.
 • Tekrarlanan geçişler için çalışma tabanı.
 • Toprak yüzeyinin toz haline gelmesi.
 • Biyolojik doğurganlığa zarar.

Doğru frezeleme nasıl yapılır

Ekipmanın güçlü ve zayıf yönlerini bilerek, aşağıdakilere karar verebiliriz döner yekeyi bilinçli kullanmak Birkaç püf noktası ile sorunları sınırlayabilir ve motorlu yekenin rahatlığından faydalanabiliriz.

İşte size bazı ipuçları:

 • Çok sık frezeleme yapmayın taban oluşumunu sınırlamak ve toprak yapısını korumak için.
 • Yeke ile dönüşümlü olarak kürek çatalı veya grelinette kullanımı kesekleri ters çevirmeden işlemek için kullanılan aletler.
 • Sadece toprak 'ılıman' olduğunda sulayın. Yani ne çok ıslak ne de çok kuru.
 • Her zaman aynı derinlikte çalışmayın Döner çapa makinesinin çalıştığı yükseklik genellikle frenleme çapası aracılığıyla ayarlanabilir. Gübre karıştırmak veya yabani otları temizlemek için kullandığımızda, hızlı ve daha sığ bir geçiş yeterli olabilir. Öte yandan, büyük bir toprak işleme işlemi gerçekleştirmek istediğimizde, döner çapa makinesi daha derine inecek şekilde ayarlanarak yavaş ilerlemelidir.

Döner yeke gibi güç tahrikli bir aletten bahsederken, yekenin güvenli kullanımı için tüm önlemleri ve sağduyuyu devreye sokarak kullanırken dikkatli olunması gerektiğini de hatırlamakta fayda var.

Doğru yeke seçimi

Frezeleme takımının seçimi önemlidir Çalışma derinliği, ayarlanabilir yükseklik ve hız, nihai sonucu etkileyen özelliklerdir. Bıçakların iyi tasarlanmış olması ve çalışma yüksekliğini ayarlamak için ayarlanabilir bir frenleme elemanının bulunması çok önemlidir.

Bir sebze bahçesini düzgün bir şekilde işlemek için orta-yüksek güçte bir çapa makinesine ihtiyacınız var En az 25 cm çapında ve iyi bir ağırlığa sahip bir yekeye sahiptir. Etkili bir alet için birkaç yüz avro harcamaya hazır olmalıyız. Küçük bir yeke hafif ve az güce sahiptir, derinlere ulaşamaz ve sadece sürekli gevşek toprakta küçük yüzey işleri için kullanışlıdır.

STIHL'in motorlu kazıcı serisini yeniden tasarladığını ve çok ilginç modeller sunduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyorum, orta ve büyük sebze bahçelerinin en iyi şekilde öğütülmesini sağlamak için tasarlanmıştır Serinin amiral gemisi olan STIHL MH700 motorlu yeke ile büyük arazileri bile yönetebilirsiniz.

Frezeleme sırasında

İyi bir öğütme işleminin önemli bir yönü doğru anı seçmek Çok ıslak toprak iyi bir sonuç vermez. Islanmış ve çamurlu toprak çapa makinesine takılır, aracın ilerlemesini zorlaştırır ve daha sonra kendini yeniden sıkıştırarak düzgün bir yapıya zarar verir. Tamamen kuru toprak da ideal değildir: çok serttir ve daha fazla toz haline gelme eğilimindedir.

Bunun için toprak sadece ılıman olduğunda işlenmelidir (yani ancak nemli).

Freze makinesine alternatifler

Döner yeke, çok fazla çaba harcamadan tarım yapmak isteyenler için şüphesiz çok uygun bir araçtır, ancak sebze bahçeciliğinde zorunlu bir seçim değildir. Aslında geçerli alternatifler vardır özellikle döner saban ve motorlu kürek.

Kürek ve taban oluşturmadan toprağı işler, çapa makinesinden daha fazla derinliğe ulaşır ve daha az ince, ancak yine de oldukça ufalanmış bir toprak bırakır. Çapa makinelerinin ana kusuru, daha karmaşık bir mekanizma nedeniyle daha yüksek maliyetli olmalarıdır. Bu nedenle genellikle aile bahçeleri için uygun değildirler. Döner pulluk Yeke gibi çalışır ancak bıçakları dikey eksendedir, bu nedenle taban oluşturmaz ve toprağı daha derinlemesine hazırlar, sebze bahçesini sürmek için çok uygundur.

Biz de yapabiliriz Bahçe toprağını yalnızca el aletleriyle işlemeye karar verin. Bir toprak iyi yönetildiğinde ve organik madde bakımından zengin olduğunda, yumuşak hale gelir ve kürek ve çapa ile çalışmak beklenenden daha az yorucu olabilir. ergonomi̇k el aletleri̇ özellikle de elle yapılan işlerde zaman ve çabayı büyük ölçüde azaltan grelinette.

Son olarak, daha radikal bir pozisyon seçebilir ve toprak işlemesiz tarım yapabiliriz. Sinerjik tarım ve Gian Carlo Cappello tarafından önerilen temel tarım gibi toprak işlemesiz tarımı başarıyla deneyen birkaç ilginç doğal tarım yöntemi vardır.

STIHL motorlu çapa makineleri: daha fazlasını öğrenin

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön