Nasıl olur da tohumlar büyümez?

Daha fazla cevap okuyun

Günaydın. ben Milano'da San Donato Milanese'deyim. mart ayının başında çeşitli sebzeler ektim ama bugüne kadar hiçbiri çimlenmedi. tohumlar terastaki serada. düzenli olarak suluyorum. ne yapmam gerektiği konusunda bana tavsiyede bulunabilir misiniz? hepsini ekmek zorunda mıyım? teşekkür ederim. saygılarımla.

(Zafer)

Merhaba Victoria

Sorununuzun ilk basit nedeni tohum olabilir: Çok eski tohumları filizlendirmeye çalışıyorsanız, hiçbir şey filizlenmiyor olabilir, belirli bir yaştan sonra (sebzeye bağlı olarak 2 ila 5 yıl arasında) çimlenme yeteneğini kaybedersiniz.

Bunun dışında tohumun kalitesini kontrol edin, Tohumlar çimlenmek için temelde iki şeye ihtiyaç duyar: doğru nem ve doğru sıcaklık. Saksılarınızı sürekli suladığınızı söylediğinize göre, hala tomurcuklanmıyorlarsa, seranızın kaç derece olduğunu, hatta minimum (yani gece) sıcaklıkları bile kontrol etmelisiniz.

Her sebzenin, bitkinin doğma zamanının geldiğini fark etmesini sağlayan kendi ideal sıcaklığı vardır, bu sıcaklık ortalama 20 ila 25 derece arasındadır Özellikle Lombardiya'da iklim her zaman sıcak değildir, seranız doğru sıcaklığa sahip değilse basit bir ısıtma matı ile kendinize yardımcı olabilirsiniz. Tohum yatağının nasıl ısıtılacağını ve daha genel olarak tohum yatağına tohum ekme kılavuzunu okuyarak daha fazla bilgi edinmenizi tavsiye ederim.

Filizlenmeyi kolaylaştırmak için ekimden önce bir 12 veya 24 saatlik tohum banyosu Dış dokularını yumuşatmaya yarar.

Umarım yardımcı olmuşumdur, hoşça kalın ve mutlu büyümeler!

Matteo Cereda tarafından yanıtlandı

Bir soru sorun

Başa dön