Mükemmel bir çim için malçlama nasıl yapılır

Malçlama birkaç anlamı olan İngilizce bir kelimedir: " zemin örtüsü " ama aynı zamanda " gübre ". Bahçecilikte, bir çim kesme tekniğini gösterir Biçme malzemesinin toplanmamasını içerir: biçme makinesi, organik maddeyi yenilemek için toprakta bırakılacak küçük parçalara ayırır.

Malçlama aynı zamanda tarımsal alanda, bitkilerin veya diğer bitki materyallerinin parçalanıp yeni bir katman oluşturmak için yerde bırakılması anlamına da gelir. Bu uygulama ekolojik açıdan erdemlidir ve toprağı kendi çimi aracılığıyla zenginleştirme fırsatını temsil eder. Bazen 'malçlama' kelimesi basit malçlamayı tanımlamak için de kullanılır, buradaBununla birlikte, aşağıdaki teknik üzerinde ayrıntılı olarak duralım ÇİM BAKIMI .

Malçlama uygulaması, 1990'ların başında ABD'de, çöp sahalarına atılacak çim kalıntısı miktarını azaltmak için ortaya çıkmıştır. Malçlama, kesim sırasında ortaya çıkan bitki materyalini parçalamak için özel olarak tasarlanmış daha iyi çim biçme makineleri sayesinde bir süredir İtalya'da da yaygınlaşmıştır. Bu nedenle bahçecilikte bir trend haline gelmektedir.

İçindekiler

Malçlama çim biçme nedir

Malçlama basitçe şunlardan oluşur biçilmiş çimleri yerinde bırakın Bunu yapmak için, bitki materyalini doğrudan yere bırakan sepetsiz bir çim biçme makinesine ihtiyacınız vardır.

Bahçecilikte malçlama toz haline getirme, Parçalama ne kadar doğru olursa, çim ayrışması o kadar hızlı olur, keçe etkisi ve çimde genel estetik kusurlar önlenir. " hissedilen etki "Bu, sonunda kuruyan ve çimlerdeki canlı çim için zararlı bir örtü oluşturan ölü bitki maddesi tabakasının oluşması anlamına gelir.

Bu nedenle iyi malçlama şunları gerektirir ince doğrama ve oldukça sık kesim için donatılmış bir çim biçme makinesi .

Uygun bir malçlama kesimi toprak üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir: malzemeyi geri vererek toprağı doğal bir şekilde gübreler. Klasik kesimde, bitki maddesi çıkarılır ve toprak yavaş yavaş tükenir. Kesilen malzemenin toprağa geri verilmesiyle, su ve besinler yerinde tutulur. Bu, çimin sağlıklı ve düzgün olmasını sağlar ve gübreden ve ayrıcaSulama.

Sağlıklı bir çim için malçlama nasıl yapılır

Malçlama son derece basit bir konsepttir: kesilen çim yerinde bırakılır, böylece kesildikten sonra yerinde çürüyecektir.

İyi bir çim yönetimi öncelikle üç önemli önlem gerektirir:

  • Biçme makinesi hazırlanmalıdır Kesilen şeyi ince ince doğramak için yüksek kaliteli bir alet kullanılması şarttır.
  • Çimler sık sık kesilmelidir. Uzun çimlerle malçlama düşünülemez, sık kesim gereklidir.
  • Çim kuruduğunda kesilmelidir biçiciyi yoğurarak parçalanmış malzemenin sıkışmasını önlemek için.

Ek olarak, diğer iki faydalı ipucu da şunlardır Çim biçme makinesinin gövdesinin temiz olduğunu sık sık kontrol edin kalıntıları temizlemek ve kesme yönünü değiştirmek Çalışmayı daha homojen hale getirmek için.

Hangi malzemeler parçalanacak

Bahçecilikte malçlama her zaman aşağıdakilerle yapılır senin kestiğin çimleri Yapraklar ve saman da doğranabilir, ancak çim bağlamında ek malzeme eklenemez.

Ağaç kabuğu, saman ya da çalı çırpı ile malçlama yapmak istiyorsanız, bu malzemeler azot içermediğinden ve çürüdükçe azotu topraktan uzaklaştırdıklarından dikkatli olun.

Kesim yapılması gerektiğinde

Çim bakımında çimlerin ne sıklıkta biçileceği çok önemlidir. Malçlama sık sık ve uygun zamanlarda yapılmalıdır. Çimler güzel havalarda daha fazla büyür, bu nedenle baharla birlikte çim biçme düzenli olarak, hatta bazen haftalık olarak yapılmalıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, şu hususlar önemlidir çimler yeterince kuru .

Sonbaharda genellikle malçlama kesimini askıya almaya değer Çünkü bir yandan çimin kuru olduğu zamanları bulmak zordur, diğer yandan düşen sıcaklıklar kalıntıların iyi bir şekilde bozulmasına izin vermez ve çimde çürüme riski vardır. Genel olarak, malçlama toprak mikro organizmalarının tam faaliyette olduğu zamanlarda yapılmalıdır, yani 10° C'nin üzerinde bir sıcaklık .

Malçlamanın avantajları

Malçlamanın tek tek sıralamaya değer birçok olumlu tarafı vardır.

  • Su tasarrufu sağlar Buharlaşmanın azalması ve nem sağlanması nedeniyle sulama için.
  • Çalışırken daha az yorgunluk gerektirir çim kesme ve daha az zaman: çim tutucuyu boşaltmak için kesim sırasında durmaya gerek yok.
  • Çimi gür tutar gübreleme olmadan da: ince kıyıldıktan sonra yerleşen çim, besin maddelerini toprağa bırakır ve çimin gelişmesini sağlar.
  • Çevresel değer Çimleri biçerken, çıkarılan çim dokusu toprak için yararlı maddeler içerdiğinden, çimleri besin maddelerinin 1/3'ünden mahrum bırakırsınız. Malçlama tekniğini kullanarak, daha önce uygulanan gübrenin %20'sine kadarını geri kazanabilir, böylece gereksiz israfı azaltabilirsiniz.
  • Yaşayan, aktif bir toprak. Toprağa bırakılan kıyılmış çim, toprağı nemli ve organik madde açısından zengin hale getirir, bu da gübreye para harcamadan toprağı yumuşatacak organizmaların varlığına yardımcı olur.

Malçlamanın dezavantajları

Malçlama her yerde ve özellikle yapılamaz İngiliz çimlerine uygun değildir ve ince, bakımlı çim bahçeleri için uygundur, bu nedenle çim türüne bağlıdır. Bu yöntem rustik çim bağlamları için iyidir, ancak biçme kalıntılarının göze çarpacağı bağlamlar da vardır.

Diğer uçta, bakımsız çimlerde bile tavsiye edilmez: Çimin ihmal edildiği yerlerde, zemin örtüsü yabani otların büyümesini ve hastalıkların gelişmesini teşvik edebilir, bu nedenle malçlamayı yalnızca yönetilen çimler için uygulayın .

Bu tekniğin daha sık kesim gerektirmesini de bir dezavantaj olarak düşünebiliriz: sık sık kesim yapmalı ve çimlerin çok fazla büyümesine asla izin vermemelisiniz, aksi takdirde düzgün bir şekilde kesemezsiniz. Öte yandan, sık sık kesim yapsanız bile, işlemin daha az zaman aldığı doğrudur, bu nedenle işi telafi edersiniz.

Benzinli çim biçme makinelerinden bahsediyorsak, malçlı çim biçme makinesinin daha yüksek elektrik veya yakıt tüketimine sahip olduğunu bilmek de yararlıdır. Aslında, çift görev yapmak zorundadır: kesmenin yanı sıra çimleri de doğrar.

Malçlı çim biçme makinesi seçimi

Doğru çim biçme makinesini seçmek bahçe işlerini keyifli ve tatmin edici hale getirir ve zaman kazandırır. L malçlama biçme makinesi seçiminiz kolay değildir: tüm özellikleri göz önünde bulundurmanız, kesim kalitesine ve motora çok dikkat etmeniz ve aynı zamanda onu küçük parçalara ayırma yeteneğine de dikkat etmeniz gerekir. Çim biçme makinesi tek seferde aynı anda üç görevi yerine getirir: çimleri keser, doğrar ve tekrar çimlerin üzerine yerleştirir.

İşte tam da bu karmaşıklık nedeniyle yüksek kaliteli bir ürün Örneğin, Viking aletlerinin geleneğini de devralan STIHL çim biçme makineleri bir garantidir.

Malçlı bir çim biçme makinesi satın almak, gördüğümüz gibi şüphesiz avantajlara sahiptir ve çalışma sırasında periyodik olarak boşaltılacak bir sepete ve kesim sonunda atılacak çim yığınlarına sahip olmayı önler.

Malçlama işlevine sahip klasik bir çim biçme makinesi veya otomatik bir robot çim biçme makinesi tercih edebiliriz.

Klasik malçlama biçme makinesi

Malçlama için tasarlanmış bazı çok iyi çim biçme makineleri vardır, sepet modellerine kıyasla oldukça tanınabilirler: daha yüksek bir kesme çanına ve karşı helezonlu bıçak Bu da çimi askıda tutar ve daha düzgün bir kesim sağlar. Ayrıca tahliye delikleri ve toplama sepeti yoktur. kombi̇ne modeller Burada parçalanmış çimleri toplamaya ya da yerde bırakmaya karar verebilirsiniz.

Çim biçme robotu

Robot çim biçme makinesi, çimlerini biçmek için zamanı veya eğilimi olmayanlar için çok kullanışlı bir araçtır. Bunlar, tüm çim alanını otonom olarak geçebilen ve ilerledikçe kesebilen küçük motorlu cihazlardır. Konsept, iç mekanlarda kullanılan çeşitli robot süpürgelere benzer.

Kesme işleminin otomatikleştirilmesi Bu, çok sık yapabileceğiniz ve her zaman mükemmel bir çime sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Bu durum malçlama için idealdir, çünkü parçalanan malzeme çok kademeli olarak dağıtılır ve böylece bozunmak için zamana sahip olur.

Neredeyse tüm robot çim biçme makineleri, bir toplama sepeti ile donatılmaları zor olacağından malçlama sağlar. Bu nedenle robotlar, bu uygulamayı bahçecilikte yaygınlaştırmak için harika bir araçtır.

Ayırt edebiliriz jiletli çim biçme makineleri ile bıçaklı olanlar arasında Bıçaklar olağanüstü kesme hassasiyetine sahiptir ve çimin küçük kısımlarını sürekli olarak keser. Jiletli modeller sezonun ilk kesimi sırasında veya çim yüksek olduğunda zorlanırken, bıçaklı modeller yüksek çim koşullarında bile sorun yaşamaz.

Makale tarafından Elina Sindoni ve Matteo Cereda

Başa dön