Minimum sulama ve temel yetiştirme

Bu makale, aynı zamanda aşağıdaki metnin de yazarı olan Gian Carlo Cappello tarafından geliştirilen 'yöntemsiz' temel xiulian uygulamasına atıfta bulunmaktadır. Temel xiulian uygulaması hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için, 'yöntemsiz'e giriş ile başlamalarını tavsiye ederim.

İnsan sık sık merak ediyor sebze bahçesi ne kadar sulanmalı Sulama, geleneksel tarımda rutin olarak yapılan bir işlemdir. Elementer tarımda ise bakış açısı farklıdır: toprağa doğal kaynaklarını harekete geçirebileceği koşullar geri verilir, böylece sadece minimum sulama yetiştirici tarafından.

Hangileri olduğunu öğrenelim doğal yeraltı 'sulama' biçimleri humus ve dolayısıyla yaşam açısından zengin bir toprakta meydana gelir ve bu bağlamda doğal bir sebze bahçesinde sulama yapılır.

Bu durumda önemli bir odak noktası şu olacaktır bitkiyi çarşafların üzerinde sulamayın e, böylece sulama bitki organizmasının dengesine daha saygılı olur.

İçindekiler

Toprak neminin doğal rezervuarı

Sürekli olarak samanla malçlanan ve seçici bir müdahale olmaksızın otlanmaya bırakılan işlenmemiş toprak, hızlı bir şekilde hem s nemi tahliye edebilen veya tutabilen yapı ve hem de sayısız yaşam formunu barındırma yeteneği Bunlar, aşağıdakilerin doğal oluşumu için temel koşullardır humus Yaşanabilir ve meskûn toprak, her bir varlığın doğumundan ölümüne kadar varoluşunu sürdürdüğü ortamdır.

Toprağın işlendiğini, sonra da tahrip edildiğini görmeye alışkın olduğumuzdan, müdahale edilmemiş bir toprağın humus içinde barındırabileceği yaşam çeşitliliğini niceliksel olarak kavramak kolay değildir: hektar başına 300/500 kg kadar, yani bir at veya ineğe eşdeğer. Buna yabani otların kök sistemlerinin temsil ettiği bitki kütlesini ve kültür bitkilerimizi de eklemek gerekir.doğal kriterler; tüm bu canlı maddelerin toplamı nem rezervuarı Yeryüzünün, üzerinde yaşayan canlılara sunduğu imkânlar.

Bir bitki ya da makro/mikro organizma öldüğünde, yapısında bulunan fizyolojik nem derhal yaşam döngüsüne geri emilir: bu "Doğa tarafından sağlanan yeraltı 'sulaması' organ/mineral besinleri ile yoğun.

Toprak işleme ve sulama kullanımı

Toprak işleme bu sürecin gerçekleşebileceği yapıyı değiştirir, ancak hepsi bu kadar değildir: toprağın daha derin veya daha sığ katmanlarında olası bir yaşam alanına ihtiyaç duyan yaşam formları kendilerini değişen ışık, havadarlık ve nem koşullarında bulurlar ve üremeden ölürler. tarım arazilerinde kısırlık hastalıklara eğilimli bitkiler üretmek için gübreleme ve sulamaya ihtiyaç duyar.

Neredeyse damıtılmış su olan yağmurun aksine, kuyu veya su kemeri suyu ile sulama MİNERALLER Besin maddelerini topraktan su tablasına kadar sürükler ve bu nedenle toprak işleme kadar zararlıdır.

Mutfak bahçesinde sulama

Yönettiğim ana bahçelerde Ekim veya dikimden sonra 5 saniye su daha çok köklerin veya tohumun etrafına toprağı yerleştirmek için, sonra İlkbahar/yaz döneminde on müdahaleyi geçmiyorum her biri bitki başına yaklaşık 3 saniye Tüm yetiştirme dönemi boyunca bitki başına toplam 35 saniye sulama.

Bu, humus oluşumunun hala yetersiz olabileceği yetiştiriciliğin ilk yılında her zaman mümkün değildir.

Neden yaprakları sulamıyorsunuz?

Şunlara çok dikkat ederim yaprakları sıcak saatlerde sulamayın yaprak laminası farklı hücre tiplerinden oluşur ve bunlar arasında stoma Bitkinin dış ortamdan, yağmurdan, sisten veya çiğden nem emmesini sağlar.

Bu her zaman havadaki nem derecesi doygunluğa yakın olduğunda meydana gelir. Stomalar nemin girmesine izin vermek için çok hızlı açılırlar, ancak tekrar kapanmaları çok yavaştır çünkü doğada neredeyse hiç ani değişiklik olmaz. Günün sıcak saatlerinde nem en düşük seviyedeyken, stomalar temas halinde yine de açılacaktırve daha sonra hızlı sulama suyundan sonra bile açık kalır. buharlaşma yaprağın nemli iç kısmından daha kuru, daha sıcak dış kısmına doğru ters bir akışa uğrar. Böylece bitki bir bütün olarak turgidite kaybeder ve hastalanır, hatta ölür.

A humus bakımından zengin toprak , nemin etimolojisi, sürekli sulama gerektirmez Bitkilerin güçlü ve verimli bir şekilde büyümesi için kendini yeterince nemli tutmak ve sürekli yağmur yağması durumunda, yaşayan bir organizma gibi tepki vererek, fazla suyun engelsiz bir şekilde yeraltı suyuna akmasına izin vermek için yapısındaki vakuolleri genişletebilir.

Gian Carlo Cappello tarafından yazılan makale

Başa dön