Lucerne: limon otu yetiştiriciliği ve özellikleri

Luigia otu aromatik ve officinal bir bitkidir karakteristik bir özelliği olan limon otuna çok benzer bir kokusu vardır. yoğun limon notası Aslında, 'lemon verbena', 'verbena odorosa' veya 'limoncina' gibi başka isimlerle de anıldığını kolayca duyuyoruz, aynı zamanda 'lemon verbena' ve 'lippia'.

Hem aroması hem de özellikleri açısından ilginç bir türdür, bu nedenle dikkate almaya değer bahçeye veya hatta bir saksıya fide dikin Eğer balkonda yetiştirmek istiyorsanız.

Bu çok yıllık bitkinin yetiştirilmesi çok basittir; ana sorunu soğuk olabilir, bu nedenle kuzey İtalya'daki sebze bahçelerinde kışlık örtüler hakkında düşünmek gerekir. Aşağıda, organik tarıma özgü doğal yöntemler kullanarak ayrık otunu korumak için nelerin gerekli olduğunu öğrenelim.

İçindekiler

Bitki Çıyan

Limon otu için eşit derecede geçerli iki botanik isim vardır: Lippia citriodora e Aloysia citriodora , ve çok yıllık yaprak döken bir türdür. Verbenaceae .

Odunsu gövde en fazla 2 metreye, nadiren 2,5 metreye kadar büyür. Yaprakları uzun ve mızrak şeklindedir Çiçekler açık yeşil renklidir ve her şeyden önce yoğun bir aromaya sahiptir. Çiçekler küçüktür ve terminal salkımlarda gruplanmıştır.

Uygun iklim

luigia luigia seviyor ılıman sıcaklıklar ve güneş ışığı Bu nedenle en iyi koşullar güney ve orta İtalya'da bulunurken, soğuk kış havasıyla karakterize edilen bölgeler cezalandırıcı olabilir.

Bu durumlarda, temel olduğu kanıtlanmıştır ve dondan önce bitkiyi onarın, Sadece onları sarmak için basit bir dokumasız kumaşla bile olsa.

Luigia çiminin ekimi ve nakli

Fideliklere luigia otu ekmek için, soğuk havanın geri dönme riski olmadığı ilkbaharın sonlarında başlanmalıdır. Ancak, karışık bitki yatağına veya bahçenin bir köşesine veya hatta balkona koymak için tek bir örnek yetiştirmek istiyorsanız, zaten gelişmiş bir fide satın almak daha pratiktir Bir fidancı tarafından yetiştirilir ve daha sonra muhtemelen kesimler yoluyla yeni bireyler elde etmek için kullanılır; göreceğimiz gibi bu, tohumdan daha basit ve daha hızlı bir çoğaltma yöntemidir.

Limon otu yetiştiriciliği

Ayrık otu organik olarak yetiştirilmesi kolay, oldukça dayanıklı bir tür olsa da, sağlıklı ve gelişmeye devam etmesi için ona biraz özen göstermek önemlidir.

Nasıl ve ne kadar sulama yapılmalı

Sulama şu şekilde olmalıdır düzenli ancak aşırıya kaçmadan Aslında çok fazla su, köklerin zarar görmesine neden olan su durgunluğuna neden olur ve sonuç olarak yapraklar sararmaya başlar.

L' yaprakların sararması luigia çiminin çeşitli nedenleri olabilir: aşırı su, durgunluğun neden olduğu kök çürümesinden veya gübreleme ile çözülebilecek bazı besin eksikliklerinden kaynaklanabilir.

Döllenme

Sebze bahçesine luigia otu ekerken, aşağıdakilerin farkına varmak iyidir arka plan döllenmesi Bu, bitkinin uyumlu bir şekilde büyümesi için maddeler sağlamak ve ayrıca fiziksel özelliklerini iyileştiren organik maddeyi dahil ederek toprağı yumuşatmak için yararlıdır.

Dikim sırasında gübrelemeye ek olarak, bir kişi şunları yapmalıdır her yıl ilkbaharda yeni besinlerin verilmesinde fayda vardır. Örneğin, bitkinin altına avuç avuç gübre peletleri veya kendi ürettiğimiz diğer kompost veya olgun gübreyi yayabiliriz.

Böceklere karşı organik tedaviler

Ağaç kavunu otu, yapraklarındaki yüksek uçucu yağ içeriği sayesinde haşerelere karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir. Bununla birlikte, yaprak bitleri tarafından zaman zaman saldırılar meydana gelebilir, bal özleri nedeniyle deforme olmuş ve yapışkan kalan yapraklarda yoğun koloniler halinde görülebilir. Bu gibi durumlarda bitkiye yaprak biti spreyi sıkabiliriz. yumuşak potasyum sabunu veya basit Marsilya sabunu (doğal, çeşitli sabun katkı maddeleri eklenmeden) suyla iyice seyreltilir. Birkaç gün içinde sorun kendiliğinden çözülmelidir, aksi takdirde işlem tekrarlanmalıdır.

Budama dalları

Çok yıllık bir bitki olduğu için luigia otunun budanması gerekip gerekmediği tartışmalıdır. kuru veya hasarlı dalları çıkarın Yaz aylarında ise bitki periyodik olarak keneler Bununla birlikte, estetik budama, çalıyı istenen şekilde, kompakt ve düzenli tutmak için yapılabilir.

Lucerne çelikleri

Yaz aylarında, özellikle güzel ve dayanıklı bir ayrık otu örneğinden 8-10 cm'lik dallar kesilebilir ve çelik haline getirilebilir. Kesme tekniği çeşitli aromatik uzun ömürlü bitkiler için aynıdır: kesilen dallar, sürekli nemli tutulması gereken ancak suya batırılmaması gereken saksı toprağı ile dolu kaplara köklenir. Sonbahar-kış döneminde saksılar sera-seminerde korunacak ve nihayet ilkbaharda yeni fideler kök salmış olacak ve nakledilebilecektirson konumda.

Saksıda luigia otu yetiştiriciliği

La limon otu saksı yetiştiriciliği soğuk iklime sahip odalar için mükemmel bir çözümdür, çünkü kış beklentisiyle saksıyı daha korunaklı bir yere taşıyın Bir serada ya da Fransız penceresinin arkasında bile, ya da dokumasız kumaşla sarın. Ancak güzel havalarda, bitki iyi aydınlatılmış bir konumdan yararlanır.

Saksıda yetiştirirken, her yıl toprağı doldurmayı ve organik gübre eklemeyi unutmayın, bitkinin boyutunu göz önünde bulundurarak daha büyük kaplarda saksı değiştirmeyi düşünün ve düzenli olarak sulayın.

Luigia otu yapraklarının hasadı ve kullanımı

Luigia otunun yaprakları hasat edilebilir ve ot olarak kullanılabilir yemekleri limonla tatlandırmak Önemli olan dozunu fazla kaçırmamaktır çünkü güçlü aroması yemeğin kendi aromasını örtebilir. Av yemeklerinde limon mine çiçeği ekşiliği yumuşatır ve nane ve melisa ile sıkça yapıldığı gibi meyve salatalarında ve salatalarda da doğranabilir.

Ayrıca, selvi aynı zamanda tıbbi bir bitkidir: sedir otu kompresleri aşağıdakilere yardımcı olur şişmiş veya kızarmış gözleri yatıştırır .

Ayrıca şunları da yapabiliriz luigia otunun kurutulması Çevreye parfüm saçan kuru yapraklara sahip olmak için, hasat için ideal zaman, en aromatik oldukları ve onları havalandırılmış ve gölgeli bir yerde kurutabileceğimiz yaz ortasıdır.

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön