Çördük: Bu bitkinin özellikleri ve karakteristikleri

Çördük şifalı bir bitki Kökenleri Akdeniz olduğu ve her zaman topraklarımızda bulunduğu için otokton diyebiliriz.

Çok uyumlu ve kolay yetiştirilebilen bir türdür, buna ek olarak faydalı özellikler bize sunuyor arılar için çok çekici bir çiçek Bu yüzden bahçemize çördük ekmeye kesinlikle değer.

Bu aromatik bitkilerden biri de zayıf toprakları iyileştirebilir, Diğer bitkilerin bodur büyüyeceği yerlerde, çördük aslında alanı doldurabilir ve çok yoğun alçak çalılar oluşturabilir. dekoratif .

Bu makalede, issoppo bitkisini tıbbi bir tür olarak özellikleri ve nitelikleriyle tanımlıyor, organik olarak nasıl yetiştirileceğini, karışık otlar için bordür veya bahçe yatakları gibi alanlara, saksılara ve hatta kaya bahçelerine nasıl yerleştirileceğini açıklıyoruz.

İçindekiler

Bitki Hyssopus officinalis

Çördük otu ( Hyssopus officinalis ) bulunabilen çok yıllık otsu bir türdür. birçok dağlık bölgede kendiliğinden Adaçayı, biberiye, fesleğen ve diğerleri gibi daha yaygın aromatik bitkileri de bulduğumuz labiate veya lamiaceae ailesinin bir parçasıdır.

Tabanda odunlaşma eğiliminde olan ve yaklaşık 50 cm'lik maksimum boyuta ulaşan dik, çok dallı gövdelere sahiptir. Yapraklar çok küçüktür ancak yoğun aromatiktir ve uçucu yağlar bakımından zengindir, öyle ki parfüm ve alkollü içki endüstrisinde büyük talep görmektedir.

I çördük çi̇çeği̇ bitkinin çok güzel bir bileşenidir: bireysel olarak küçüktürler ancak güzel, koyu mavi bir renk ve çok sayıda apikal başaklar halinde gruplanır. Çördük otunun kendine has bir estetik değeri de vardır, Temmuz'dan Eylül'e kadar uzayan çiçeklenme dönemiyle arılar tarafından da çok sevilir.

Çördük nasıl ekilir

Biz yapabiliriz çördük bitkisi dikimi farklı noktalardan başlayarak:

  • Fidelerin tohum yatağına ekilmesi, erken ilkbahardan itibaren, daha sonra en iyilerini nakledin.
  • Bir fidancıdan fide satın almak bahçe merkezlerinde bulabileceğiniz Hyssopus officinalis.
  • Kafaların bölünmesi ile onları çoğaltmak için.
  • Bir bitkinin yarı odunsu çeliklerle çoğaltılması Çeliklerle türleri çoğaltabilir, genetik olarak özdeş örnekler elde edebiliriz. 5 veya 6 cm uzunluğundaki küçük dalları ilkbaharda kesmek ve bunları toprak içeren saksılarda köklendirmek ve sürekli sulamak meseledir.

Nereye dikilmeli

Çördük, yarımadamızda uzun zamandır bulunan bir bitkidir ve bu nedenle çeşitli koşullara uyum sağlamıştır.

Bu durum, özellikle bilgisayar toprağın özellikleri, Kireçli toprakları sevmesine rağmen farklı topraklara da kolayca uyum sağlar.

İklim gereklilikleri olarak Hyssopus officinalis oldukça uyarlanabilir, düşük sıcaklıklara bile dayanıklı Bu nedenle rustikliği, onu bahçecilik veya bahçıvanlığa yeni başlayanlar tarafından bile kolayca yetiştirilebilecek bir bitki haline getirir.

Arazi hazırlığı

Şifalı çördük bitkisini dikmeden önce zemini derinlemesine kırmak önemlidir ve iyi bir drenaj sağlamak için kazma çatalıyla çapalayın, ardından çapalayın ve tırmıkla tesviye edin.

Organik madde her zaman olduğu gibi iyi bir toprak sağlığı sağlamak için gereklidir ve bu nedenle kompost veya olgun gübre dağıtabiliriz. mütevazı bir arka plan döllenmesi aşırıya kaçmaya gerek yok.

Çördük yetiştiriciliği

Çördük fidelerini diktikten sonra, zaman içinde biraz ama özellikle zorlu olmayan bir bakım ayırmamız gerekecek. Aromatik bir türdür çok basit yetiştirme Tamamen organik yöntemlerle yönetilmeye çok uygundur. En önemli bakımları arasında her yıl budamayı unutmayın.

Ne kadar sulama yapılmalı

Çördük otu çok fazla su istemiyor Doğada, güneşli ve kurak topraklarda yetişmeye alışkındır ve sonuç olarak, özellikle yağmur yağmadığında, ara sıra yapılan müdahalelerle sınırlandırılmalıdır.

Nasıl gübreleme yapılır

Transplantasyon sırasında aşağıdakileri yapmak iyidir Toprağın iyi bir organik madde varlığına sahip olmasını sağlamak Olgun kompost veya gübre ile ve daha sonra her yıl birkaç hafif üst kaplama yeterli olacaktır.

Yabani ot temizliği

Tesisin çevresinde şunları sağlamalıyız yeterli ot temizliği ya da çapalayarak, ya da elle ayıklayarak, hatta malçlayarak.

Çördük budama

Çördük çok yıllık bir türdür, ancak hava kısmı her yıl pratik olarak yenilenmelidir .

Sonuç olarak ilkbaharda, gövdeler yerden sadece 10 cm yükseklikte kesilir kuvvetli budama ile bitkinin canlılıkla yeniden büyümesini sağlayın.

Hastalık ve zararlılara karşı biyolojik savunma

Rustik bir bitki olmak, hastalık veya böcek zararlıları nadiren görülür Bu da organik olarak büyümeyi daha da kolaylaştırıyor.

Balkonda çördük yetiştirmek

Diğer aromatik ve tıbbi bitkilerde olduğu gibi, saksıda çördük yetiştirmek, bahçesi veya gerçek bir sebze bahçesi olmayanlar için iyi bir fırsattır. Önemli olan bitkinin iyi güneşe maruz kalma ve kaliteli toprak Ayrıca özellikle sıcak dönemlerde düzenli sulama yapılmalıdır.

Saksı çördükleri her yıl kullanılabilir, hasat edilebilir ve kurutulabilir, hatta sadece süs bitkisi olarak saklanabilir.

Yaprak ve çiçek hasadı

Çördük otu çiçeklerin yanı sıra yaprakları da kullanabiliriz Birincisini yılın herhangi bir zamanında hasat edebilirken, ikincisi yumurtadan çıkar çıkmaz toplanmalıdır ve mükemmel bir uçucu yağ içeriğine sahiptir.

Bitkinin her iki kısmı da kurutulabilir ve güzel kokulu pot pourri hazırlanması.

Çördük ayrıca yenilebilir aromatik bir bitki olarak da kullanılır. Henüz küçük ve yumuşak olduklarında, yapraklar karışık salatalarda çiçeklerin kendilerinin süslemeye ve zenginleştirmeye yardımcı olabileceği.

Çördük otunun tıbbi özellikleri

Çördük bitkisi, içerdiği değerli maddeler nedeniyle tıbbi bir tür olarak kabul edilir uçucu yağlar, flavonoidler, tanenler ve fitoterapide kullanılabilecek vücut için olumlu özelliklere neden olan diğer maddeler.

Özellikle, bu bir balzamik ve balgam söktürücü bitki isoppo astım, bronşit, öksürük ve diğer solunum problemleriyle savaşır. Uçucu yağın varlığı bu bitkiye sindirim özellikleri kazandırır.

Diğer şifalı bitkileri keşfedin

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön