Limanda kavun konservesi, çok basit bir tarif sayesinde yazın tüm lezzetini ve rengini kilerde tutmamızı sağlar.

Bahçemizden topladığımız orta olgunlukta kavunları ve şurup ve sos yapımında kullanılan ve konserveye karakteristik tatlı bir tat veren tipik bir Portekiz şarabı olan portoyu kullanacağız.

Kavanozda saklamak, bahçe hasadı çok bol olduğunda israftan kaçınmamızı sağlar. Bu şekilde, kavunlarımızı hasat ettiğimiz zamandan çok uzakta bile basit, yazlık bir tatlımız olur.

Hazırlanma süresi: 50 dakika

İçindekiler 250 ml'lik bir kavanoz için :

  • 150 g kavun posası
  • 75 g şeker
  • 150 ml su
  • 70 ml porto şarabı

Mevsimsellik : yaz tarifleri

Çanak : yaz meyveleri reçeli (vejetaryen ve vegan)

Port kavun nasıl yapılır

Bu konserveyi kavanozda yapmak için, önceden çekirdeklerinden ve iç filamentlerinden temizlenmiş kavun posasını hazırlayarak başlayın: kavanozda daha doğal olacak küçük toplar oluşturmak için küçük bir oyuk kullanın veya küçük küpler halinde kesin. Açıkçası, kavun seçimi tarifin nihai lezzeti için önemlidir: doğru noktaya kadar olgunlaşmış kavunları kullanmak en iyisidir, bu nedenleGüzel kokulu, ancak aşırıya kaçmadan, güzel, sıkı bir kıvamda kalmaları ve kavanozda dağılmamaları için. Beyaz kış kavunundan daha tatlı ve lezzetli olan güzel bir portakal yaz kavunu kullanmak en iyisidir.

Küçük bir tencerede suyu şekerle birlikte kaynama noktasına kadar ısıtın, şekeri eritmek için iyice karıştırın. Ateşten alın ve kavun eti toplarını şurup ılık hale gelene kadar marine edin. Kavun etini bir kenara koyun, limonu ekleyin ve sıvı yaklaşık yarı hacme inene kadar tekrar ateşe koyun.başlangıçtakinden daha fazla.

Artık porto kavunu konservesini hazırlayabilirsiniz: Önceden sterilize edilmiş bir kavanoza meyve eti toplarını yerleştirin ve ağzını 1 cm kalana kadar porto şurubuyla kaplayın.

Kapağı sıkıca kapatın ve pastörizasyon işlemine geçin: kavanozu yaklaşık 20 dakika kaynatın, sonunda vakumun oluşup oluşmadığını kontrol etmeye dikkat edin.

Tarif varyasyonları

Konserve kavun farklı baharatlar ve aromalarla çok iyi uyum sağlar, bu nedenle konservenizi daha da lezzetli hale getirmek ve yeni tatlar tatmak için farklı kombinasyonlar deneyebilirsiniz.

  • Nane şekeri: daha taze bir lezzet için birkaç nane yaprağı eklemeyi deneyin.
  • Vanilya: Tatlı ve baharatlı bir porto kavunu için şeker-su şurubuna bir vanilya çubuğunun tohumlarını ekleyin.
  • Konservesiz: Kavun etini su ve şekerden oluşan bir şurupta (içine porto eklediğiniz) marine ederek ve pastörizasyon aşamasını atlayarak hemen servis ederek basit bir yaz tatlısı olarak portolu kavun da hazırlayabilirsiniz. Meyvenin lezzetini alması için birkaç saat bekletin ve soğuk servis etmek için bir süre buzdolabında tutun.

Fabio ve Claudia (Stagioni nel piatto) tarafından gönderilen tarif

Orto Da Coltivare'den sebzeli tüm tarifleri okuyun.

Başa dön