Çimlerin gübrelenmesi: nasıl ve ne zaman gübreleme yapılmalı

Doğadaki işlenmemiş çimler gübreye ihtiyaç duymadan kendi kendine büyür ve bakımını yapar, ancak bakımlı bir bahçeye ve güzel yeşil bir çime sahip olmak istiyorsak periyodik çim gübrelemesi .

Aslında bir bahçe, ne kadar vahşi olursa olsun, doğanın dengesine kaçınılmaz olarak müdahale eden insan müdahalesinden etkilenen bir ortamdır. Çimleri biçerek aslında organik maddeyi alıyoruz. Bunu şu yolla yapabiliriz döllenme Bu da bitkileri besleyerek daha güçlü ve sağlıklı olmalarını sağlar. Gübrelemeye kısmi bir alternatif de daha önce bahsettiğimiz çok ilginç malçlama tekniğidir.

Çevresel açıdan sürdürülebilir bir bahçe için gübreleme aşağıdaki yöntemlerle yapılmalıdır organik tarımda izin verilen doğal kaynaklı gübreler . Nasıl olduğunu anlamaya çalışıyoruz

İçindekiler

Çim gübreleme

Gübreleme için besin maddelerini toprağa kazandırmak bitkinin büyümesi için yararlıdır.

Çimlerin gübrelenmesi sebze bahçesinin gübrelenmesinden farklıdır, çünkü çim çok yıllıktır, oysa bahçe bitkilerinin sadece birkaç ay süren döngüleri vardır. Bu nedenle, sebze bahçesinde, gerekli besin maddelerinin çoğunu sağlarken, arka planda bir gübreleme yapmayı göze alabiliriz. çimler kademeli olarak beslenmelidir yıl boyunca.

Çimleri gübrelemenin amacı nedir?

Çimleri her kestiğimizde topraktan maddeler alırız; gübre bunları geri vermelidir. Dolayısıyla gübreleme, çimleri ne sıklıkta kestiğimize de bağlıdır. Çim gübrelemenin 3 önemli işlevi vardır:

  • Çimlerin yeniden yeşillendirilmesi . yani sağlıklı çimlerin büyümesini sağlamak, böylece bitkinin vejetatif büyümesini artırmak. Bu açıdan önemli unsur azottur.
  • Çimlerin yeniden canlandırılması Çim fidelerinin dirençli bir şekilde kök salabilmeleri, bağımsız olarak su bulabilmeleri ve strese ve çiğnenmeye karşı koyabilmeleri için sağlamlıklarını teşvik edin. Fosfor ve potasyum bu konuda faydalıdır.
  • Toprak özelliklerinin iyileştirilmesi. Toprak düzenleyici olarak organik maddenin varlığı da çimlerin büyümesi ve sağlığı üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir.

İyi beslenmiş bir çim sağlıklı ve dirençli Kuraklığı daha iyi tolere eder ve hastalıklara daha az eğilimlidir.

Hangi maddeler yararlıdır

Besin maddeleri açısından çim, yapraklı sebzelere benzer gereksinimlere sahiptir: şunları gerektirir azotlu gübreleme ve azotun yanı sıra diğer önemli elementleri, özellikle fosfor ve potasyumu da sever.

Azot (N) bitki örtüsünü uyarır ve yaprak gelişimi için önemlidir, fosfor (P) kökler ve fotosentez için önemlidir ve potasyum (K) bitki dokusunun hücre duvarlarının gücünü etkiler. Bu nedenle iyi bir tam gübre " NPK "daha yüksek dozda azot ve değişen miktarlarda potasyum ve fosfor ile.

Bahçe ayrıca toprağın özelliklerini iyileştiren ve kuraklığa karşı daha dayanıklı hale getiren organik madde ilavesinden de faydalanır. Bu bağlamda, yukarıda bahsedilen malçlama Kesilen çimlerin parçalanmış olarak geri getirilmesi önemlidir.

En iyi gübreler hangileridir

Çim her zaman mevcut olduğu için Katılması kolay gübreler Aslında, toprağa karıştırmak için çapalamak mümkün değildir. Kompost veya gübre dağıtmayı düşünemeyiz, ancak un veya granül peletler .

Yavaş salınımlı gübre

Bu Gübre tarafından maddelerin salınımı kademeli olmalıdır Aslında, her gün gübreleme yapmayacağız. Bir çim yılda bir ila dört kez gübrelenir ve bu nedenle gübre uzun bir süre boyunca dozlanmalıdır. Çimlerin, ağaçların ve bahçe bitkilerinin çiçek açması ve meyve vermesi gibi özel ihtiyaç zamanları yoktur, daha ziyade süreklilikten yararlanır.

Yavaş salınımlı gübreler bu nedenle çimin sağlığı için en önemlisidir. İyi bakılmış bir çim için aşağıdakileri dikkate almaya değer belirli bir gübre seçin çimler için uygundur.

Profesyonel gübreler, özellikle azotun programlanmış bir salınımına sahiptir ve bu da müdahalelerin daha iyi planlanmasına olanak tanır.

Hızlı salınımlı gübreler

Çim gübrelemesi ağırlıklı olarak yavaş salınımlı olsa da, besin maddelerinin hızlı bir şekilde tedarik edilmesinin yararlı olduğu durumlar vardır. bakımsız ve çürüyen çimler ya da ne zaman aşırı iklim koşulları Çimlerin gübrelenmesine yardımcı olabilir. Bu gibi durumlarda kolay çözünen ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilen hızlı salınımlı gübreler kullanılabilir. Hızlı salınımlı çim gübresi genellikle çok hızlı bir yeşillendirme etkisine sahiptir.

Bununla birlikte, genel kural geçerliliğini korumaktadır kademeli salınımlı olanları tercih edin Ayrıca, çok fazla çözünen maddeler yağmur ve sulama ile hızlı bir şekilde yıkanacağından.

Organik çim gübreleri

Seçim yaparken çok dikkatli olunmalıdır kimyasal gübrelemeden kaçının Doğa birçok gübreleyici madde sağlar, bunları kullanmamak için iyi bir neden yoktur. Kimyasal bir gübre zamanla yeraltı sularını kirletebilir, oysa sağlıklı bir çim bahçıvanların sağlığını tehlikeye atmaz.

Gübrenin sağlıklı ve çevre dostu olduğundan emin olmanın en kolay yolu organik tarımda izin verildiğini doğrulayın Organik yönetmeliklere uygun olması bu açıdan iyi bir garantidir.

Ne zaman gübreleme yapılmalı

Bir önerme: Elverişli bir iklimde, oldukça rustik çim türleri seçerseniz ve çok sık biçmeyi beklemiyorsanız, çimler özellikle acı çekmeden seyrek gübreleme bile yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bakımlı bir bahçeye sahip olmak isteyenler kendilerini vermelidir bir düzenlilik ve çimin besin eksikliğine girmesine izin vermeyin.

Bazı insanlar çimlerini yılda 4 kez gübreliyor Bu yüzden her mevsim (ilkbahar, yaz, sonbahar, kış) bir müdahale yapın. Bence bu bir abartı, özellikle kış aylarında toprak büyük ölçüde dinlenir ve ihtiyaçlar daha düşüktür: sonbahar gübrelemesi ilkbaharı hazırladığı için mantıklıdır, ancak Kasım ve Şubat ayları arasında maddelere çok fazla ihtiyaç yoktur.

İnanıyorum ki Minimum gübreleme yılda bir kez, optimum gübreleme ise iki kez yapılmalıdır. İlkbahar ve sonbahar gübrelemesiyle birlikte malçlama kesimleri gübre girdilerinden tasarruf edilmesine yardımcı olabilir.

Kullanılan gübreye bağlı olarak, müdahalelerin sıklığı değişebilir.

İlkbaharda çimlerin gübrelenmesi

İlkbaharda, aşağıdakiler için gübreleyin Kış donlarından kurtulması gereken çimlerin yeniden yeşillendirilmesi . gübreleme sıcaklıklar yükseldiğinde yapılmalıdır, toprak donduğunda gübreleme yapmanın bir anlamı yoktur. Genel olarak, ilkbahar gübrelemesi için doğru zaman Mart .

Azot bu dönemde önemli bir rol oynarken, potasyum çimin kök salması ve kurak geçebilecek yaza hazırlanması için yararlı bir maddedir.

Sonbaharda çimlerin gübrelenmesi

Yaz sıcağından sonra, çim tekrar bitki örtüsüne kavuşabilir, özellikle malçlama sayesinde artık maddelerle bunu yapabilir. Sonbaharda (Ekim veya Kasım), fideleri güçlendirmek amacıyla daha az azotla gübreleme yapabiliriz.

İçgörü: malçlama

Matteo Cereda tarafından yazılan makale

Başa dön