Böğürtlenlerin budanması: Böğürtlen filizleri nasıl ve ne zaman kesilmeli

Böğürtlen, ahududu, yaban mersini ve kuş üzümü ile birlikte günümüzde çok sağlıklı, çok yönlü ve lezzetli oldukları için giderek daha fazla yetiştirilen ve tüketilen küçük meyveler kategorisinin bir parçası olan böğürtlenleri üreten bitkidir. Böğürtlen bitkisini yönetmek oldukça kolaydır ve uyum sağlayan dayanıklı bir tür olduğu için hem amatör hem de profesyonel organik yetiştiriciliğe uygundur.Farklı topraklara ve iklim koşullarına.

Böğürtlen yetiştiriciliği doğal gübreleme, ara sıra sulama ve gerektiğinde ekolojik uygulamalarla nispeten basit ve yönetilebilir olsa da, bu türe de zaman ayırmak önemlidir, özellikle budama yetiştirme tedavileri arasında çok önemli bir rol oynar.

Bu nedenle bu makalede, iyi verim elde etmek ve bitkileri sağlıklı ve dengeli tutmak için böğürtlen çalılarının nasıl budandığını ve yılın hangi zamanlarının bunun için en iyi olduğunu göreceğiz.

İçindekiler

Böğürtlen bitkisi

Böğürtlen, iki yıl süren, sürekli yenilenen ve yanlara doğru genişleme eğilimi gösteren kütük ve köklerden gelişen çok sayıda daldan oluşan çok yıllık bir çalıdır. Böğürtlenin meyve verme döngüsü, tek çiçekli ahududununkine benzer, yani yazın sadece bir kez meyve verir, bu nedenle iki türde budama, budama işlemine oldukça benzerdir.Bu ahududuyu budamak.

Ancak son zamanlarda, yazın bir yılın sürgünlerinde ve ardından sonbaharda o yıl boyunca gelişen sürgünlerde iki kat daha fazla meyve üreten yeniden çiçeklenen böğürtlen çeşitleri de popüler hale gelmektedir.

Böğürtlen budama

Böğürtlenler, ahududular gibi çalı formunda bitkilerdir, bu nedenle şeftali, kayısı ve elma ağaçları gibi meyve ağacı olan diğer gülgillerden çok farklı şekilde yönetilmeleri gerekir.

Yetiştirme aşaması, yani ekimden bitkilerin fiilen üretime girmesine kadar geçen süre kısadır, ancak büyük önem taşır: Ürünün sonraki yıllardaki başarısı doğru ayarlanmasına bağlıdır. Dikim, sonbaharda veya kış sonunda kazık ve tellerle hazırlanmış sıralar üzerinde gerçekleştirilir, böylece bitkiler karşı-espalier'de yükseltildi .

Dikimi takip eden ilkbaharda, kamışların yan tomurcukları, meyvelerin gelişeceği meyve tomurcuklarını filizlendirirken, köklerden yeni sürgünler filizlenir. Bunlar bir sonraki yılın verimli sürgünleri olacağından kesilmeleri gerekmez. Sürgünler yelpaze şeklinde açılır ve yapının galvanizli tellerine bağlanır, böylece aralıklı veBu şekilde hepsi yeterli ışık alır.

Böğürtlen üretimi budama

Her yıl, bir sonraki yıl filizlenip ürün verecek olan tomurcuklu sürgünler kütüğün tabanından çıkar. Bir sonraki ilkbahar-yazda sürgünün orta kısmında meyve veren sürgünlerin oluşumunu teşvik etmek için bir yıllık sürgünler 180-200 cm'ye kadar kısaltılmalıdır.

Sürgünlerin seyreltilmesi, yaprakların aşırı kalabalıklaşmaması için eşit derecede önemlidir ve bitki başına 4 veya 5 adet bırakılmasıyla sonuçlanmalıdır. Zaten üretilmiş olan sürgünler kurur ve bitkinin tabanından çıkarılmalıdır.

Ne zaman budanmalı

Az önce açıklanan işlemler böğürtlen hasadından hemen sonra, yaz-sonbahar aylarında veya hatta kış boyunca, ancak don dönemlerinden dikkatlice kaçınarak gerçekleştirilebilir. Bu nedenle böğürtlen budamak için uygun aylar, yoğun soğuk dönemler hariç olmak üzere Eylül'den Şubat'a kadardır.

Yeniden çiçek açan çalıların budanması

Genelde böğürtlenler tek tip bitki olarak bulunur ve tek bir çiçeklenme dönemi vardır, ancak yeniden çiçeklenen böğürtlen çeşitleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Yeniden çiçeklenen böğürtlenler önümüzdeki yıllarda giderek yaygınlaşacağından, bunların nasıl budanacağı konusunda da rehberlik ediyoruz. Bu durumda iki alternatif arasında bir seçimle karşı karşıya kalırsınız.

  • Yılın sürgünlerinde sadece sonbahar üretimini tercih ederseniz, hasattan sonra her şey kesilerek yere serilir Bu şekilde, böğürtlenler yaz sonu-sonbahar başında bol miktarda meyve veren tek çenekliler gibi davranır. Bu, tek çeneklilerden yaz böğürtlenlerini hasat ettikten sonra daha bol ve kaliteli bir üretim elde etmek isteyen, ancak tek bir dönemde yoğunlaşan profesyonel çiftçiler tarafından benimsenen seçimdir.
  • Öte yandan, hem yaz hem de sonbahar üretimini tercih ederseniz, sonbaharda hasattan sonra, meyve veren sürgünlerin tepesi alınır ve sürgünler seyreltilir Bitki başına dört ya da beş tane bırakılır ve bunlar bir sonraki yaz meyve verir. Bu, özel üretim için önerilen seçimdir, çünkü böğürtlenlerin daha az miktarda da olsa daha uzun bir süre boyunca üretilmesini sağlar.

Böğürtlen nasıl budanır: kriterler ve önlemler

Böğürtlen bitkisini budarken, her zaman akılda tutulması gereken birkaç önlem vardır.

Uygun araçların seçilmesi

Böğürtlen budaması makaslarla ve bazen çok güçlü, büyük çaplı sürgünler söz konusu olduğunda budama makaslarıyla yapılır. Bu aletler iyi kalitede olmalıdır: ucuz modeller satın alarak tasarruf etmenin bir anlamı yoktur, çünkü bunlar yakında kırılabilir ve yeni bir satın alma gerekli olacaktır. Aletler keskin, temiz olmalı ve mantar patolojileri durumundaBazı örneklerin yükü, sağlıklı dikenleri budamadan önce dezenfekte edilmelidir.

Bitki bakımında düzenlilik

Asla bir yıllık budamayı atlamayın, çünkü o zaman çalıların yönetimi çok daha zor, çok karmaşık ve dikenli çeşitlerde yaralanma şansı artacaktır. Kuru sürgünlerin kesimleri yerle aynı hizada yapılmalı, bir yaşındaki sürgünlerin kısaltma kesimleri ise açılı olmalıdır: bu, kesilmiş olan yağmur damlalarının düşmesini kolaylaştırırsağ bu konuda durgunlaşırdı;

Budama atıklarının yönetimi

Budama ile çıkarılan tüm dallar, tercihen iyi bir biyo-öğütücü ile parçalandıktan sonra kompostlanabilir. Kalıntıların, özellikle daha önce mantar hastalıkları olması durumunda, yeni sürgünler için hastalık inokulumu görevi göreceğinden, sıralar arasında çürümeye bırakılması önerilmez. Ürünü inceltmek için çıkarılan yeni sürgünlerKök sisteminin bir kısmıyla birlikte topraktan çıkarılır ve mahsulü bağımsız olarak çoğaltmak için kullanılır, böylece yeni fide satın almaktan kaçınılır.

Böğürtlenler hakkında daha fazla bilgi Tüm küçük meyveler

Sara Petrucci tarafından yazılan makale

Başa dön