Karnabahar ve safranlı kremalı çorba

La karnabahar ve safran velouté Narin, tipik bir kış yemeğidir. Bahçenizdeki karnabaharları kullanmanın yanı sıra, yetiştiriyorsanız safran pistillerini de kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, paketlenmiş safran işinizi görecektir.

Karnabahar ve safran velouté'yi hazırlamak çok basit Sadece karnabahar kullanılarak veya bizim önerdiğimiz gibi daha kremsi bir doku için patates eklenerek hazırlanabilir.

Kremalı sebze çorbasını, kızarmış ve belki de hafifçe baharatlanmış krutonlarla birlikte sıcak olarak servis edin ve kış akşam yemeğiniz hazır!

Hazırlanma süresi: 30 dakika

4 kişilik malzemeler:

  • 800 g karnabahar (temizlenmiş sebze ağırlığı)
  • 600 ml su veya sebze suyu
  • 250 g patates
  • 1 poşet safran
  • 1 diş sarımsak
  • tadına göre tuz
  • tatlandırmak için karabiber

Mevsimsellik : sonbahar tarifleri, kış tarifleri

Çanak : vejetaryen çorba

Karnabahar ve safran çorbası nasıl hazırlanır

Önce karnabaharı yıkayın ve yapraklarını ayıklayın. Sebzeyi temizledikten sonra çekirdeğini çıkarın ve küçük parçalara bölün. Su veya et suyu ve soyulmuş, filizleri çıkarılmış sarımsak dişi ile birlikte bir tencereye koyun. Soyulmuş, doğranmış patatesi ekleyin.

Ateşi açın ve kaynatın. Tuz ekleyin ve sebzeler iyice pişene kadar pişmeye bırakın. Ateşi kapatın ve pişirme suyunun bir kısmını bir kenara ayırın; gerekirse kremanın kıvamını daha sıvı hale getirmek için daha sonra ihtiyacımız olacak.

Pürüzsüz olana kadar daldırma blender ile püre haline getirin, gerekirse su ekleyin ve kıvamı istediğiniz gibi ayarlayın. Safran tozu veya safran stigmalarını (bir sonraki bölümde açıklandığı gibi önceden demlenmiş) ekleyin, iyice karıştırın ve öğütülmüş karabiber ile servis edin.

Safranın stigmalarda kullanımı

Safran sadece toz halinde değil, aynı zamanda doğrudan pistillerde, daha doğru bir deyişle stigmalarda da kullanılabilir. Bu aynı zamanda yemeği estetik olarak geliştirir ve sizin tarafınızdan yetiştirilen safranı kullanırsanız, bunu yemekte belirgin hale getirecektir.

En iyi kaliteyi elde etmek için safranı mümkün olan en iyi şekilde kurutmayı unutmayın, bunun nasıl yapılacağına dair ipuçları safranın nasıl kurutulacağına dair makalede bulunabilir.

Safran pistili kullanmak isterseniz, sıcak pişirme suyundan bir miktar alıp pistilleri en az 30 dakika demlenmeye bırakmayı unutmayın, ardından bunları sıvıyla birlikte velouteye ekleyin.

Bu velouté'nin varyantları

Velouté tarifini damak tadınıza ya da dolapta ne varsa ona göre değiştirebilirsiniz; böylece hazırlanışını anlattığımız klasik kremadan yeni kombinasyonlar denemeye geçebilirsiniz.

  • Zerdeçal Velouté'nin güzel sarı rengini korurken daha egzotik ve orijinal bir tat için safranı zerdeçal ile değiştirebilirsiniz.
  • Speck. Karnabahar çorbasını tavada kızartılmış çıtır pastırma şeritleriyle servis etmeyi deneyin.

Fabio ve Claudia (Stagioni nel piatto) tarafından gönderilen tarif

Orto Da Coltivare'den sebzeli tüm tarifleri okuyun.

Başa dön