Yabani otlar arasında sebze bahçesi: doğal tarım deneyi

Orto Da Coltivare'de yazma fırsatı doğduğunda, bloga nasıl bir katkıda bulunabileceğimi merak etmeye başladım. Çok çeşitli tarımsal konularda zaten birçok ilginç makale ve tartışma olduğunu fark ettim, bu yüzden öğretecek bir şeyim olmadığından korktum. Bu yüzden bilgi getirmek yerine Somut bir deney . Bir tane yapacağım küçük deneysel bahçe ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görerek eğleneceğim.

Kullanmaya çalışacağım alışılmadık uygulamalar Mümkün olduğunca belgeleyeceğim bu deneyi takip edenler hatalarımdan ders çıkarabilecek ve biraz da şansla doğru yaptığım bir şeyi tekrarlayabilecekler.

İçindekiler

Doğal tarım (teorik öncül)

Uygulamalarım, Masanobu Fukuoka adlı bir Japon çiftçi tarafından yazılan "Saman İpliği Devrimi" adlı kitabın felsefesini takip edecek. Bu çiftçi, yazar ve filozof, tarım dünyasına keşfedilmeye değer alternatif bir bakış açısına sahip: en iyi tarımın çaba sarf etmeden yapıldığını savunuyor. Bu "yapmama" felsefesi benim tembelliğime veburada özellikle etkili olmasına rağmen, yetiştiricilikle sınırlı olmayan bir görme biçimidir.

Birçok modern çiftçiye bu saçmalık gibi gelebilir, ancak gerçekte bu bakış açısının arkasında derin bir felsefe ve iyi sonuçlar veren pratik deneyler vardır. Bu bağlamda, Masanobu'nun kitabını ve Emilia Hazelip'in sinerjik tarım üzerine yazıları gibi fikirlerinden kaynaklanan diğer metinleri okumanızı içtenlikle tavsiye ederim.

Deneysel bahçemde ne yapmaya çalışacağım konusunda size bir fikir vermek için, Masanobu Fukoka tarafından teorize edilen doğal tarımın 'dört temelini' listeliyorum. Bu noktalar emir olarak alınmamalıdır, sadece yıllarca süren deneylerden sonra tespit ettiği gerçeklerdir.

Fukuoka'ya göre:

1. Kürek çekmek yok Toprağı işlemeye, yani ürün hazırlamak için sürmeye gerek yoktur.

2. Gübre yok ne kimyasal ne de organik.

3. Yabani otları temizlemeyin: ne kimyasallarla ne de tırmıkla yabani otları temizlemeye gerek yoktur.

4. Genel olarak kimyasal kullanmayın .

Masanobu'nun bu tarım şeklinin ve tekniklerinin Japonya'da, Fukuoka'nın yaşadığı bölgelerin iklimi ve toprağında işe yaradığını iddia ettiği söylenmelidir. Yarı seçilmiş bir şekilde tarım yapmak isteyen her çiftçinin bir deney süreci boyunca kendi tekniklerini bulması gerektiğini söylemiştir. Yol gösterici felsefe şudur: sadece gerekli olanı yapın. Bunun yerine kaldırınEkleyin: İşin çoğunu doğa yapacak ve bizim açımızdan çabadan çok minnettarlık olacaktır.

Deneysel bahçe (pratik öncül)

Friuli Venezia Giulia'da yaklaşık 50 metrekarelik bir alanı, bu yıl birkaç sebze bitkisi (domates, biber, patlıcan, taze fasulye, patates, kabak) yetiştirdiğim deneysel bir sebze bahçesi olarak ayırmaya karar verdim. Mart ayında toprağı sürüp sebze bahçesini klasik şekilde hazırladıktan sonra Nisan ayında fideleri diktim.

Şimdiye kadar, küçük sebze bahçem yaz sezonu için meyve verdi. Az bakım gerektiren bir bahçe oldu: başlangıçta sadece gübre ile biraz gübreledim, sıcak yaz günlerinde akşamları suladım ve ilgilendiğim fidelerin etrafını biraz elle otladım. Bana çok memnuniyet verdi.

Bakalım bunun yerine deneysel sebze bahçemde nasıl ilerleyeceğim

Ekim

Kasım ayının başlarında Bazı yazlık sebze çeşitlerini doğrudan eski sebze bahçesinin üstüne ve 'yabani otların' üzerine ekeceğim. zemini tamamen kaplıyor.

Bunları ekmeye çalışacağım. daha kolay çimlenen bitki çeşitleri örneğin: taze soğan, bodur yeşil fasulye, kesmek için radika,... Domates ve kabak gibi bazı meyve sebzelerine gelince, biraz ekmeyi deneyeceğim küçük meyveli erkenci çeşitler (örneğin çeri domates ve romaine kabağı) böylece meyvelerin doğal bir bahçede olgunlaşması daha olasıdır.

Ekim çok iyi yapılacak yoğun bir şekilde dağılmış, Tüm çeşitleri rastgele oraya buraya ekin.

Doğal bahçede toprak hazırlığı

İkinci adım şu olacak toprağı işlemeden hazırlayın Eski sebze bahçesi bitkilerini dibinden keserek ilerleyeceğim, bunlar zaten biyolojik döngülerinin sonunda olacaklar. Kökler oldukları yerde bırakılmalıdır, çürümeleri doğal olarak toprağı gübreleyecek ve yumuşak ve havadar hale getirecektir. Bitkinin geri kalanını daha fazla parçalamadan yerde bırakacağım. Bitkinin hala bağlı bazı olgun meyveleri varsa bunlarbırakılabilir ve yeniden tohumlanmaya katkıda bulunacaktır. Yabani otlar da tabandan kesilmeli ve yeni ekilen bitkiler için malç olarak yerde kalmalıdır .

Şimdi işin büyük kısmı tamamlandı, sadece baharı beklemek Buna ek olarak, eğer istersek yapabileceğimiz birkaç uygulama var. malç üzerine biraz gübre veya tezek ayrıştırmaya yardımcı olmak için, ikincisi ise EM (Etkili Mikroorganizmalar) ile zaman zaman ıslatma Ayrıca ayrışmaya ve toprak sağlığına yardımcı olmak için.

Bu sebze bahçesi deneyseldir, yani şu anda bu tekniklerin geçerliliğine dair hiçbir kanıtım yok. Bu şekilde yapılan bahçe bir " çok az bakım gerektirir "Toprağı gübrelemeden, çok az su kullanarak zenginleştirir. Çok istilacı yabani otları elle sınırlamak veya meyvenin toprakla doğrudan temas etmesini önlemek gibi yalnızca 'gerektiğinde' birkaç manuel müdahalenin yapılması gerekecektir.

Şimdi soru şu: " Ne olacak? "

Kasım başı: sonbahar ekimi ve sebze bahçesinin kurulması

Kasım ayının başında, gelecek bahar için sebze bahçesini hazırladım.

Toprak işleme yok

Bir şey var ki değil Geleneksel bir sebze bahçesine kıyasla yaptığım şey, toprağın hazırlanmasıydı. Aslında, ot biçmemeyi ve kürek çekmemeyi seçtim. Masanobu Fukuoka'nın fikirlerine uygun olarak.

Benim görüşüme göre bu uygulama iyi bir hasat elde etmek için gerekli değildir. Aksine, aşırı toprak işleme toprağın bozulmasına yol açabilir.

Her halükarda, bu tür bir yaklaşımın mutlak bir değeri olduğuna inanmıyorum. Son yazıya yapılan yorumlarda biri bana bu hazırlık tarzının Kuzey'de iyi olabileceğini ancak Güney'de iyi olmayacağını belirtti.

Aslında, güneyde tohumların sonbaharın başlarında çimlenip ilkbahara yetişememe riski vardır. Ayrıca, diğer durumlarda muhtemelen bir tür işlem gereklidir, ancak burada deney yapıyoruz.

Sebze bahçesinin ekilmesi ve kurulması

 1. Bu yazın bitkilerini kestim. Aslında ilk adım tüm bitkileri kesmeden önce üzerlerine ekim yapmaktı ancak domatesler, biberler ve tırmanan yeşil fasulyeler çok uzundu ve tohumları engelleyecekti. Bu yüzden ilk olarak bu bitkileri kestim ve daha sonra malç olarak kullanmak üzere bir süreliğine kenara ayırdım.
 2. Tohum karışımını hazırladım Karışım, fidanlıktan özel olarak aldığım bazı poşetler ve geçmiş ekimlerden kalanlarla hazırlandı. Yazının sonunda kullandığım çeşitleri bulacaksınız.
 3. Ondan sonra ekim geldi. İyice karıştırdım ve serpme ekim yaptım. Geçen yılki sıraları ve yürüme yollarını korudum ve şimdilik 7 sıraya ekim yaptım.
 4. Daha sonra yabani otları biraz silkeleyin toprağı örtün, böylece tohumlar fidelerden düşecektir (iyi bir şekilde çünkü yağmur da buna yardımcı olacaktır).
 5. Beşinci adım şuydu tabandaki tüm yabani otları kesin Hemen ardından sebze bahçesinden daha önce kestiğim bitkileri de istifledim.
 6. Yaptığım son şey gübre serpin Ayrışmaya yardımcı olmak için malçın üstüne.

Yürütülen çalışmalara ilişkin yorumlar

Sebze bahçesinin her bir sırası yaklaşık üç metrekaredir, eski bahçenin yürüyüş yollarını bırakmaya karar verdim ve yumuşak, çiğnenmemiş zeminde yetiştirin Tohum için 10 avro harcadım ve sebze bahçesindeki tüm sıralar için çok az olduğunu fark ettim (her biri yaklaşık üç metrekarelik 12 sıra), bu yüzden şu anda yedi tane ektim, ancak üç sıra şu anda lahana tarafından işgal edildiği için sorun değil. Bu nedenle, lahanayı hasat ettiğimde ikinci bir ekim yapmaya karar verdim, her durumda ilkbaharda başka bir ekim yapacağım.

Ayrıca kesilen domates ve kızarmış biber bitkilerinde çok fazla meyve bıraktım, yaklaşık otuz domates ve yaklaşık on biber, bunlar yeniden tohumlanabilir. Bitkide kalan bir koçan siyah mısır bile sıraların üzerinde orada burada kabuklarını soydum.

Deneysel bahçeye ekilen çeşitler

Benim fikrim erken gelişen, ilkbaharda çimlenen çeşitlerle başlayın .

Büyük meyveli, yumuşak kabuklu çeşitlerin yarı doğal yetiştiricilik için çok uygun olmadığını varsayıyorum. Meyvenin yüzey alanı ne kadar büyükse, böcekler ve hastalıklar tarafından saldırıya uğraması o kadar kolay olur ve kabuk domates ve kabaklarınki kadar inceyse, daha da savunmasız olacaktır. Bu nedenle, bu sebzeler için doğal yetiştiricilik için küçük meyveli çeşitleri seçiyorum.

Çubuk ve destek kullanmamaya çalışacağım, 'bodur' çeşitleri tercih edeceğim fasulye, yeşil fasulye ve benzerleri için, ama sonunda onları gerektiği gibi koyacağım. Artıklar arasında tırmanan yeşil fasulye vardı ve yeniden ekilebilecek domatesler de belirsiz bir şekilde büyüyor.

Toplamda 12 tohum paketi ektim:

 • Yabani bir tarla roketi: yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Büyük gereksinimleri yoktur ve besin açısından fakir topraklarda bile iyi büyür. Asitli topraklar için uygun değildir.
 • 2 paket yarım rama Rondo bezelye: Erken olgunlaşan, yaklaşık 75 cm yüksekliğinde, uzun baklalı bir çeşittir.
 • 1 adet yeşil düz pazı: biçildikten sonra iyi yenilenme kapasitesine sahip erken çeşit (50 gün). Soğan ile iyi karışır.
 • 2 borettana soğan: küçük, yassı soğan. Küçük olanlar turşu olarak saklanırken, büyük olanlar taze tüketim için uygundur.
 • 1 kabak alberello di Sarzana: orta büyüklükte, olgun kabak.
 • 3 sarı yapraklı marul: yumuşak ve erken. Birkaç kez yeniden ekin.
 • 2 di pomodoro piccolo borghese: Salkımlı erkenci domates çeşidi. Hem taze tüketim hem de sos/konserve yapımı için uygundur.

Evde kalan yeşil fasulye, Treviso'dan kırmızı radika, karnabahar ve siyah mısırdı.

Kasım: ilk fideler filizlenir

Doğal sebze bahçesinin ilk ekim ve kurulumundan yaklaşık yirmi gün sonra, nasıl ilerlediğine dair bir güncellemeye ihtiyacımız var.

Başka bir ekim

Ben gerçekleştirdim Hazırladığım 12 mini dosyayı tamamlamak için ikinci bir ekim Eksik olan kısma ektim:

 • İki paket domates var. 'Principe Borghese'.
 • İki tane sarı yapraklı marul.
 • İki soğan 'Borettana'.
 • Cüce fasulye 'Linera'dan bir tane.
 • Bir tırmanıcı fasulye 'Blue Lake'.
 • Geniş yapraklı hindibalardan biri.
 • Bir tane sarı kıvırcık yapraklı marul.

Malçlama ve organik madde

Hatırlayacaksınız, geçen yıl yabani otları ve ekili bitkileri kesmiş, onları yerde bırakmıştım. malçlama: bu bitki materyalinin ayrışması devam eder.

Ayrıca besin eklemek için sobadan biraz kül döktüm, özellikle kül gübre olarak kül makalesinde açıklandığı gibi potasyum, fosfor ve kalsiyum sağlar.

Ekilecek kalan beş sıra yabani otlardan arındırılmıştı, çünkü karnabahar bitkilerini nakletmek için Ağustos ayında toprağı kazımıştım. Bu sıralarda alternatif bir malç kullanmaya karar verdim, sonbahar ekimi izin veriyor ağaçların yaprakları Çıplak toprağı örtmek ve toprağa organik madde kazandırmak için. Benim durumumda dut, akçaağaç ve Trabzon hurması yaprakları kullandım.

İşte ilk çekimler

Bir önceki ekimden birçok tohum gelişti yedi sıra filiz dolu. Sanırım esas olarak marul, radika, pazı ve taze soğan . domates, bezelye, kabak ve rokanın henüz filizlendiğini sanmıyorum. umarım bu sıcaklarda gelişmezler ve baharı beklerler.

Bu fidelerin kışın soğuğuna dayanıp dayanmayacağını bilmiyorum, her halükarda alt tabakanın onları biraz sıcak tutacağını umarak üzerlerine bir yaprak malç ekledim. Kesinlikle kış sonu veya ilkbaharda bir ekim daha yapacağım.

Gelecek programlar

İlkbahardan itibaren EM (etkili mikroorganizmalar) ile ıslatma yapmayı planladığımı şimdiden söyleyebilirim. Kişisel olarak, bunları kullanmanın doğal tarım yapmak isteyenler için, özellikle de bozulmuş toprakları restore etmek için gerçekten iyi bir yardımcı olabileceğine inanıyorum. Islatmaya başlamadan önce size burada Orto Da Coltivare'de anlatacağım. Bu konuyla ilgileniyorsanız o zamanblogu takip etmeye devam edin!

Doğal sebze bahçemi biraz tarif ettiğime göre Ne düşündüğünüzü bilmek isterim Benzer deneyimlerinizi yorumlarda okumak isterim.

Şahsen internetin bize Masanobu Fukuoka'nın yaşadığı döneme göre bir avantaj sağlayabileceğini düşünüyorum. Düzinelerce yıl boyunca deneme yanılma yoluyla doğal tarım yaptı. Sadece hatalarından ders çıkardı. Uzaktan bile iletişim kurabilme ve deneyimleri paylaşabilme avantajına sahibiz. Tarımda deney yapmak için tarihte harika bir zaman olduğunu düşünüyorum.Önemli olan, başarısızlıklar yüzünden kendinizi hırpalamamak ve paylaşmaktır.

Sosyal ağları sadece başarılarını paylaşmak ve dijital bir imaj oluşturmak için kullanmak bize hiçbir şey katmaz. Bunun yerine, tarımdaki hatalarımızı paylaşmak bize ve başkalarına fayda sağlayabilir Bu bağlamda hata yapmak kesinlikle olumlu olabilir, çünkü kişi her şeyden önce zarar vermemeye çalışmalıdır. Kendi haline bırakılan doğa her durumda bir şeyler üretir ve gıda üretmese bile biyoçeşitlilik üretir ve toprağı zenginleştirir... Ve buna büyük bir ihtiyaç vardır.

Aralık: Yıl sonunda sebze bahçesi

31 Aralık, açık bir gökyüzü ve soğuk hava ile güzel bir kış günü. Deney bahçesi malç olarak kullanılan yapraklarla ve filizlerle kaplıdır. . en büyük fideler bezelye, sarı marul ve soğan, bu bitkiler özellikle küçükken kış soğuğuna dayanma konusunda iyi bir yeteneğe sahipler, düşük sıcaklıklarda büyümeleri duruyor ve sanırım kışı geçirme şansları yüksek!

Filizlenen başka bitkiler de var ama hala çok küçükler, onları tanıyamıyorum. Umarım tohumların en azından bir kısmı bu bahara kadar uykuda kalır. Bugünlerde sıcaklıklar her gece oldukça düşük, her zaman sıfırın altında, bu yüzden sadece yukarıda bahsedilen bitkilerin başarabileceğini düşünüyorum!

Yerde çok yıllık yabani otlar da bitki örtüsü oluşturuyor Zaten mevcut olan ve köklerini sökmeden sadece kesmekle yetindiğimiz bu bitkilerin yok olmadığı açıktır. Yonca, pelin otu ve düğünçiçekleri sebze bahçesi fidelerimin yoldaşı olacak ve biyoçeşitlilik için iyi bir yardımcı olacak! YONCA Özellikle, tüm baklagil bitkileri gibi, atmosferik azotu sabitleme yeteneğine sahiptir ve toprak sağlığına katkıda bulunur. Masanobu'nun kendisi de toprağı zenginleştirmek için tahıl ekinlerinin üzerine beyaz yonca ekiyordu. Yabani olarak yetişiyor, bundan daha iyi!

Aslında bu güncellemede söylenecek fazla bir şey yok: Bunu okuyan sizlere Mutlu Tatiller dilemek için yazdım! Aranızda yeni yılda tarımda ve neden olmasın, hayatın diğer alanlarında yeni bir şeyler denemek isteyenlerin olması umuduyla!

Herkese mutlu 2018'ler!

Mart: dondan sonra doğal sebze bahçesi

Friuli Venezia Giulia'da 2018 Şubat ayının sonu, Sibirya'dan gelen ve yaklaşık bir hafta boyunca sıcaklıkları sıfırın altında tutan soğuk hava 'Burian'ın gelişiyle karakterize oldu.

Sert havaya rağmen, sarı marul bitkileri ve bezelyeler direnmiş görünüyor Biraz zorlukla, küçük yapraklarda birkaç yanıkla, ama direndiler! Bu yüzden baharın ilk günlerinde doğal bahçeden ilk salatayı yiyebileceğimi ve bezelyelerin kısa bir süre sonra hazır olabileceğini düşünüyorum. Bir akçaağaç ağacından bazı dallar aldım ve bezelyelerin yanına diktim, kısa, dallı dallar bu bitkiler için destek olarak idealdir.

Yabani otlar ve malçlama . doğal sebze bahçesini hazırlamak için yabani otları sökmediğimi, sadece alçaktan kestiğimi ve üstünü malç olarak kullandığımı hatırlatırım. Sebze bahçesinin bir alanında pelin otu ve yonca şimdiden toprağı kaplamaya başladı Benim fikrim, boylandıklarında onları kesmeye devam etmek, bitki materyalini yerde bırakmak, böylece toprak organik madde açısından giderek daha zengin ve nemli olacak, ta ki yeni koşullara daha iyi adapte olmuş bir bitki onun yerini alana kadar. Hem pelin otu hem de yonca aslında çıplak toprağa hızla yerleşebilen ve 'öncü' olarak adlandırılan türlerin bir parçasıdır.Besin açısından fakirdirler, ancak kendi döngülerine bırakılırlarsa zamanla toprağı zenginleştirir ve diğer bitkiler için yer açarlar.

Uyuyan tohumlar. Sonbaharın sonunda ektiğim tohumlardan bazıları uykuya daldı ve ilkbaharda uyanacak mı merak ediyorum. Belki de en çok merak ettiğim şey bu. Domates, kabak, pazı ve diğer tohumları koymuştum, eğer çürümedilerse veya bir canavar tarafından yenmedilerse, günün büyük bir bölümünde sıcaklık 15 derecenin üzerinde olduğu anda filizlenebilirler.

Bazı yeni ekimler

Her halükarda, öncekilerden daha seyrek bir ekim daha yapacağım. Doğal yetiştiriciliğe daha uygun olduğunu düşündüğüm hibrit olmayan bitkilerin tohumlarını satın aldım Modern tarım artık, genellikle tohumdan çoğaltılamayan ve çok hassas bakım gerektiren hibrit bahçe bitkileri tarafından istila edilmiştir: sürülmüş toprak, yabani ot yok, gübre ve hastalıklara karşı koruma. Kısacası, bunlar kendi başlarına idare eden bitkiler değildir! Deneysel bahçeyle amacımızdoğada müdahale, bu yüzden hibrit olmayan tohumları, az gereksinimi olan erken çeşitleri seçmeye çalıştım. İşte Macrolibrarsi sitesinde seçtiğim bitkiler:

 • Ekstra Erken Bakla: yaklaşık 90 günlük vejetatif döngü, burada Kuzey'de genellikle Şubat ve Mart ayları arasında ekilir.
 • Ponderosa domatesi: yuvarlak, küçük, pürüzsüz sarı meyveler, salkımlar halinde gruplanmış. Bu çeşit, domatesin kökenindeki haline çok benziyor olmalı.
 • Zucchino Tondo di Piacenza: erkenci çeşit.
 • Cenevre pazı: pürüzsüz, geniş nervürlü, lezzetli yapraklar.
 • Melissa officinalis: birçok kullanım alanı olan aromatik bir bitkidir.

Son olarak, küçük sebze bahçesini daha da zenginleştirmek için çiçekli bitkilerden oluşan bir karışım da ekleyeceğim. Karışım haşhaş, clarkia, turuncu kozmos, gypsophila, kabarcıklı ebegümeci, bozzolino otu ve briza media tohumlarını içeriyor. hibrit olmayan tüm bitkiler çoğaltılabilir ve biyodinamik bir şirket tarafından seçilmiştir.

Nisan

Yaklaşık altı ay önce, sonbaharda, doğal bir sebze bahçesi deneyime başladım. Masanobu Fukuoka'nın fikirlerini uygulamaya çalıştım: temel olarak mümkün olduğunca az çalışarak hasat elde etmeye çalıştım, ikinci bölümde çok az iş yaptığımı söylemeliyim: gübrelemedim veya toprağı işlemedim, marulları hasat etmeden önce sadece birkaç yabani otu temizledim.Son olarak, daha sonra tartışacağım gerçek mikro-organizmalarla sadece üç kez suladım.

Başlangıçta sebze bahçesini hazırladım, tohumları zaten orada olan ve daha sonra sökmeden kestiğim bitkilerin üzerine ektim. Bununla birlikte, toprak işlemenin bir önceki yıl yapıldığını ve yaz boyunca yabani otları sınırlandırdığımı söylemeliyim. Bu arada, kış gerçekten düşük sıcaklıklarla (en soğuk gecelerde yaklaşık -5 derece) ve çok fazla yağışla kendini hissettirdi.Bu koşullarda bile bazı sebze bahçesi bitkileri filizlendi ve büyüdü. Bakalım bu deneysel sebze bahçesinde Nisan ayında durum nasıl olacak?

Nisan ayında bahçede hangi bitkiler var?

Bugün sebze bahçesine bakarsanız, ilk fark edeceğiniz şey bezelye bitkileridir, uzun boylu ve çok çiçeklidirler: fideler Ekim ayında hemen filizlendi ve hava koşullarına dayandı, ancak Mart ayında tekrar büyümeye başladı. Bugün fotoğrafta görebileceğiniz gibi çiçek açtılar, bu bitkinin dayanıklılığı beni şaşırttı. Bazı boşluklara ektiğim sarı marul da aynı şekildeÇok yoğun bir şekilde toprağı kaplıyor, ancak bu baharda bu salatayı birkaç kez yediğim için kesinlikle başarılı bir ekim.

Sarımsak bahçede zaten vardı, bu yaz kendini ekti ve şimdi orada burada birkaç sarımsak kümem var. İlkbaharda ektiğim bakla da büyüyor. Şimdilik mevcut olan bahçe bitkileri bunlar.

Geri kalan her şey yabani otlar . başka çeşitler de ekmiştim ve henüz doğup doğmadıklarını, yabani otların altında filizlenip filizlenmediklerini ya da tohumların çürüyüp çürümediğini ya da yenip yenmediğini bilmiyorum.

Yapmama ve çeşitliliğin değeri

Sonuçtan oldukça memnunum çünkü toplamda iki veya üç saat çalıştım, toprağı hiç gübrelemedim veya işlemedim. Elbette tohum için yaklaşık 30 avro harcadım, ancak hatalarınızdan ders alıyorsunuz ve önümüzdeki yıllarda yarı seçici ekime en uygun çeşitleri ekeceğim. Bu deney, toprağı dinlendirmek isteyenler için kesinlikle yararlıdırbir yıl boyunca, sonra yeşil gübre.

Benim durumumda, şehrimin ikliminde ve arazimde bu tür yetiştiriciliğe en uygun çeşitleri bulana kadar deneyi tekrarlamaya çalışacağım. tarimda deney yapmak çok önemli̇di̇r Tarım artık pek çok yerde standartlaşmış durumda; hibrit tohumlar, ürünler ve teknikler dünya çapında geçerli kabul ediliyor. Bu tarım tekniklerinin avantajları var ama aynı zamanda bizden bir şeyler de götürüyorlar: çeşitlilik Biyolojik çeşitlilik, peyzaj çeşitliliği ve kültürel çeşitlilik... Bu nedenle çağrı şu şekilde olmalıdır: bir yandan test edilmiş alternatif teknikler ve diğer yandan da eski̇ köylü bi̇lgi̇si̇ni̇ yeni̇den keşfetmek Bazılarında yeniden keşfedilmesi gereken büyük bir bilgelik ve düşünce sadeliği vardı.

EM: gerçek mikro-organizmalar

Söz verdiğim gibi sözlerimi şöyle bitirmek istiyorum gerçek mikroorganizmalarla ilgili deneyimlerim. Bir arkadaşım Avusturya'ya gitti ve Villacco'dan bana bitkiler için 'faydalı' mikro organizmaların bir karışımını içeren 10 litrelik aktif bir çözelti getirdi. Amaç topraktaki biyolojik aktiviteleri iyileştirmek, dolayısıyla besin maddelerinin bitkiler tarafından alımını desteklemek ve hastalıkları önlemek.

Önerilen seyreltme her on litre için on ml'dir ve etkili kalması için serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Püskürtme için kullanabilir veya yapraklara ve bitkinin herhangi bir kısmına püskürtebilirsiniz. Mikro organizmalar her yerde etkileşime girecek ve doğal mikrobiyal dengeyi geri kazanacaktır. Ben üç kez kullandım. Sonuçlar ancak uzun vadede görülebilir, Bu yüzden şimdilik ekleyecek fazla bir şeyim yok. Kıyaslamam sebze bahçesi değil, meyve ağaçlarım olacak ve geçen yıl az ürün veren tüm ağaçların yapraklarına EM püskürttüm. Asma tüylü küften etkilendi ve üzümler olgunlaşmadı (bakır kullanmadım), kiraz ağacı da ürün vermedi, belki de bu durumdaBöcekler, erik ağacı da az üretti. Bakalım EM ile daha iyi olacak mı, onu etkileyebilecek tek bir faktör olduğunu çok iyi bilerek.

Mayıs

Ve işte Mayıs ayının ortasındayız: doğal bahçe deneyini bu günlük aracılığıyla takip etmeye geçen Kasım ayında başladık, şimdi ilk ekimlerin üzerinden bir buçuk yıl geçti. İlkbaharın sonlarına geldiğimizde bazı değerlendirmeler yapmaya başlayabiliriz bu yılki sebze bahçesinde!

Bu deneysel bahçe mümkün olduğunca az müdahale ile yönetildi ve tarla yabani otlar için serbest bırakıldı. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamaya çalışalım.

Son teknoloji: yetiştirme ve yabani otlar

Birçok yabani bitki var pelin otu, yonca, düğün çiçeği, fiğ, birkaç ot ve başka pek az şey. Sebze bitkisi olarak sadece bezelye, bakla, sarımsak ve marul mevcut.

Bu ürünlerle başlayalım: bezelye bitkileri en çok işe yarayanlardır Bitkiler sonbaharda sorunsuz bir şekilde çimlendi ve özellikle soğuk ve yağışlı bir kış mevsimiyle başa çıktı.

Mart ayında yeniden büyümeye başladılar, Nisan ayında çiçekler filizlendi ve şimdi Mayıs ortasında neredeyse üretimi bitirdiler. Bakliyatları üç hafta boyunca her Pazar olmak üzere üç kez hasat ettim, bir sonraki dördüncü ve son olacak. 4-5 metrekareye ektim ve üretim çok büyük değil, ancak birkaç yemek çıktı.

Sarı marul da çok fazla büyüdü: Tohum karışımımla her tarafa yaydım ve hemen filizlenip büyüdü, ekildiği alanları çok yoğun bir şekilde kapladı. İlkbaharda birkaç kez yedim ama kesinlikle ihtiyaçlarımı aştı ve orada kaldı. Şimdi çok uzun. Gelecek yıl için not: sadece küçük bir köşeye ekin.

Baklalar orada burada yetişti Daha yeni çiçek açtılar ve baklagilleri hasat etmek için birkaç gün daha beklemem gerekecek.

Sarımsak da biraz dağınık büyüdü geçen yıl kendi kendine ekilmişti, bu yıl yeniden tohumlama için bazılarının çiçeğe gitmesine izin vereceğim. Bazı başları zaten hasat ettim.

Başarısızlıklar: Filizlenmeyen sebzeler

Dediğim gibi ekilen bitkilerin geri kalanı filizlenmedi Hemen bir sonuca varmak zor, ancak bazı bitkilerin sonbaharda ekim için uygun olmadığını düşünüyorum. iklim koşulları (deneysel doğal bahçe Friuli'de yer almaktadır), özellikle biber, kabak ve domates.

Tohumların Mart-Nisan aylarının ilk sıcaklığına kadar dinlenip dinlenmeyeceğini denemek istedim, ama öyle olmadı. İlkbahar ekimi de etkisiz olmuştur. Roka ve pazı gibi bitkiler zaten filizlenmedi. En azından soğanın filizlenmesini beklerdim, genellikle büyük bir sorunu olmaz, onun yerine gölgesi bile olmaz.

Doğal zenginlik: yaşayan bir ekosistem

En güzeli de bahçenin doğal zenginliğidir. Her türlü küçük yaratıkla dolu: böcekler, solucanlar, kelebekler, kertenkeleler,...

Yabani otların bir kısmını kestiğimde toprağın yumuşak ve koyu olduğunu görebiliyorum ve bu bana çok fazla hasat yapmamış olsam da toprağın kalitesinin genel çevre gibi iyileşmiş olması gerektiği konusunda güven veriyor. Sümüklü böcekler ve böcekler mevcut olsa da şimdilik ele geçirmiş gibi görünmüyorlar.

Nakiller için bu doğal ortamdan faydalanmak

Bu ortamda, doğallık açısından çok zengin, Fidanlıktan bazı domates ve biber bitkilerini nakletmeyi denedim. Dört biber ve dört domates dikmek için küçük bir alanı yabani otlardan temizledim. Şimdi sonuçları görmeyi bekliyoruz.

Gelecek projeler

Deneylere devam etmek için Gelecek yıl kesinlikle bezelye yetiştirmeyi deneyeceğim, açık alanda güzel ve uzun bir sıra oluşturacağım .

İnanıyorum ki Sonbahar ekiminden vazgeçeceğim Geri kalan bitkiler için ilkbahar ekimine daha iyi konsantre olacağım, belki de bu yıl yaptığımdan daha geç.

Daha iyi bakım bitki seçimi Mayıs ayında nakledeceğim biber, kabak ve domatesleri çıkaracağım ve diğer bitkileri deneyeceğim. Doğrudan tohumdan elde edilecek bazı bitkiler bulmak, bunları bakla ve bezelye ile birleştirmek istiyorum, ancak yabani bitkilerle olan ilişki zaten fazlasıyla geçerli!

Ağustos: özetleyelim

Kimden şimdi bir yıl Masanobu Fukuoka'nın yapmama felsefesine göre yetiştirilen doğal bir sebze bahçesinde yapılan bir deneyi takip ediyoruz. Orto Da Coltivare'de yapılan işlemleri ve elde edilen sonuçları adım adım izledik.

Aradan biraz zaman geçtiği için, neler olduğunu tekrar özetlemekte fayda var.

Doğal bir sebze bahçesinin bir yıllık özeti

Eylül ayında, ekimi mümkün olduğunca sınırlandırarak doğal bir sebze bahçesi kurmaya karar verdim:

 • Yabani otların üzerine bir tohum karışımı ekin.
 • Yabani otları kesin ve malç olarak kullanın.
 • Çift sürmeden, gübrelemeden, yabani otları ayıklamadan ve kimyasal kullanmadan doğaya bırakın.

Arazinin iyileştirilmesi

Daha önce de belirtildiği gibi, bahçenin önceki bahçeler tarafından yoğun bir şekilde sömürülen bir alanının restorasyonuyla başlayan bazı olumlu sonuçlar elde edildi. Gelişen bitki örtüsü yeniden kuruldu ve bitki birlikleri değişmeye devam ediyor, birçok böcek türü ve tozlayıcı, kertenkele, orbets ve diğer hayvanlar geldi.açık kahverengi ve kabukluydu, şimdi bitki örtüsü altında daha koyu ve yumuşak.

Koleksiyon sonuçları

Hasat olarak da bazı sonuçlar elde ettim. İlkbaharda sarı marul boldu ve bezelye bu bahçenin ilk yılında en başarılı sebze oldu, denemenin küçük alanı göz önüne alındığında iyi bir hasat elde ettim. Sarımsak da iyi sonuç verdi, yıllardır o alanda kendiliğinden vardı ve hala her koşulda çoğalmaya devam ediyor.

Gelişen bir ortam

Fukuoka doğal tarımın babası, şöyle dedi doğal bir sebze bahçesinin dengelenmesi için zamana ihtiyacı vardır Doğal sebze bahçesi aslında mevsimlik bir bahçe değildir. Elbette bazı bitkiler mevsimliktir ancak bitki örtüsü çok yıllıktır, insan doğaya mümkün olduğunca az müdahale eder, benim durumumda biçme ve ekme ile.

Sebze bahçesi şimdi nasıl görünüyor

Bahçedeki durum şu an ne? Karmakarışık.

Yabani otlar her yerde, Birçok türde, iyi yetişen ve çiçeklenen baklalar bunu başaramadı, ilk baklagiller çeşitli böcekler tarafından yenildi ve ardından bitkiler yabani otlar tarafından boğuldu. Her halükarda, ekim zamanlamasını yanlış anladığımı düşünüyorum: en sıcak mevsimde gelişmemeliler.

Sebze bahçesindeki uzun otların arasında artık tohuma dönüşmüş olan marulları, son zamanlarda orada burada ortaya çıkan birkaç bezelye bitkisini ve toplamda 8 tane olmak üzere ektiğim domates bitkilerini hala görebiliyoruz.

Yeniden kurulan ortamın domates yetiştirmek için iyi olup olmayacağını görmek istedim. Başlangıçta bitkiler yabani otlarla boğulmuştu, büyüyorlardı ama biraz zorlukla. Alanı yeni bir biçme işlemiyle temizledim ve bitki materyalini malç olarak yerde bırakmaya devam ettim.

O andan itibaren, domates bitkileri hiç gübrelenmeden veya sulanmadan iyi bir şekilde büyümeye başladı. Yabani otlar da yeniden büyümeye başladı ve başlangıçtakine benzer bir durumu hızla yeniden oluşturdu. Aslında, biçme ile çoğu bitkinin ölmediğini ve hemen yeniden bitki örtüsü oluşturmaya başladığını hatırlıyorum.

Domatesler neredeyse hazır, artık bu yaz domatesleri hasat etmek dışında daha fazla müdahale etmeyeceğim. Bu sonbahar bezelyeleri yeniden ekeceğim ve o zamana kadar bu sayfalarda herhangi bir güncelleme olmayacak.

Daha büyük uzantılar mı?

Küçük bir arazi parçası (yaklaşık 50 metrekare) muhtemelen doğal tarımın potansiyelini anlamak için fazla bir şey yapmıyor. Çevreyi bazı ağaç ve çalılarla zenginleştirmek güzel olurdu, ancak 50 metrekarelik alanda fazla yer yok Etrafta ağaçlar olduğu doğrudur, ancak yükseltilmiş sebze bahçesi yine de özel bir ortamdır. Önümüzdeki yıllarda daha büyük ölçekte bir deney başlatmak güzel olurdu.

Aslında küçük uzantılarda bile görebilirsiniz. çevrenin iyileştirilmesi. Öte yandan, hasat için, hangi sebze türlerinin o yerin gerçek mesleği olduğunu anlamamız daha uzun sürebilir. Bu arsa için, ilkbaharda bezelye yetiştirmek, sonbaharda onları ekmek iyi olabilir, ancak yine de ilkini takip eden yıllarda ne olduğunu gözlemlememiz gerekir. Bu yüzden deneyi takip etmeye devam etmek önemli olacaktır!

Gelecek yıl doğa kendi ayarlamalarını yapacak ve ben de hatalarımdan ders çıkarıp daha iyisini yapmaya çalışacağım.

Deneyin başlamasından bir yıl sonra doğal bahçe

Yaklaşık bir yıl önce doğal tarımla ilgili denemeler yapmaya başladım. düşük bakım Masanobu Fukuoka'nın fikirlerini takip etmeye çalışıyor: Toprak işleme yok, sentetik kimyasallar yok ve yabani otları yok etmek yok, en fazla onları biraz kontrol altına aldım.

Bu tür yetiştiricilikte toprağı bozmadığımız ve dış girdilere ihtiyaç duymadığımız için, gübreleme yapılmasa bile toprak verimliliği artırılmalıdır. Geçen yıl sonbaharda her şeyden biraz ekmeyi denedim, ancak sonunda sadece birkaç bitki meyve verdi, özellikle bir ekim bu tür tarım için iyi gitti, benim arazimdebenim tekniklerim ve buradaki iklim: bezelye.

Bu nedenle bu sonbaharda doğal bahçenin her yerine bezelye ekmeye karar verdim, Bu tür bir yetiştiriciliğin benim koşullarımda yarı seçici bir şekilde yetiştirilmeye uygun olduğunu doğrulamak için. İşte, bu yıl doğal bahçede bezelyeleri tekrar nasıl ektiğimi anlatıyorum.

Ekim işi

Sebze bahçesinde uzun otlar ve hala meyve veren birkaç domates bitkisi vardı. Tüm otları yere kadar kestim ve malç görevi görebilmesi için tüm bitki materyalini yerinde bıraktım. Ekimden önce, malçı ekeceğim sıraların yan tarafına taşıdım.

Bezelyeleri saçarak ektim (espresso çeşidi, yarım ekim), sebze bahçesinin tüm sıralarına ektim ve sonra her şeyi malçla kapladım. Ve işte buydu, hazırlık çalışması buydu.

Son olarak, malçın üzerine bir miktar organik gübre serpilebilir Bu kışın mutfak atıklarını kompostlamak yerine doğrudan toprağa sereceğim ve zaman zaman biraz soba külü serpeceğim.

Şimdi daha fazla malç koymak için bahçedeki ağaçların yapraklarını dökmesini bekleyeceğim ve bu kadar diyebilirim. Geçen yıl fideler zaten sonbaharda gelişmişti ve kışı iyi atlatmış, ilkbaharın ilk sıcaklığıyla yeniden büyümeye başlamıştı.

Bu sebze bahçesi günlüğü ile her zaman iletişim kurmak istiyorum bahçede deney yapmanın önemi Benim için doğru olan yetiştiricilik sizin için doğru olmayabilir, bu nedenle genel kurallar verme iddiasında değilim. Standart tarımdan uzaklaşmaya niyetliyseniz, deneme yanılma yoluyla ilerlemek gerekli olabilir.

Makale Giorgio Avanzo tarafından yazılmıştır.

Başa dön