TOPRAK ENGELLEYİCİLER: plastiğe son ve sağlıklı fideler

Yay içeri bastırıldığında ekim çılgınlığı Bahçıvanlık uzmanları ya da basit meraklılar, işte buradayız, gelecekteki bahçeyi hazırlamak için enerjiliyiz: yemyeşil, bereketli bir büyüme geleceğine dair bahsimiz bu.

Vazolar, alveolar tepsiler ve her türlü kaplar sağlıklı, besleyici sebzeler vaat eden en iyi saksı topraklarıyla doludur. Her yıl kendimizi bu plastik dağını kazarken buluruz, yeniden kullanmak için bir önceki sezondan kalan kabı ararız. Tohum yatağımız yıldan yıla birikir plastik piller, polistiren, polietilen .

Ama orada bir alternatif ekolojik ve ekonomik: toprak engelleyiciler Basitliği ile dahiyane olan bu sistemin icadından bu yana 40 yıldan fazla bir süre geçtikten sonra, çok ilginç yeni şirket Officina Walden sayesinde nihayet İtalya'da mevcut olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, ekiminiz için toprak bloklarını nasıl kullanacağınızı açıklamaya değer.

İçindekiler

Toprak Engelleyicilerin İcadı

Toprak engelleyicilerin icat edilmesi 1970'lerin sonu Amerikalı bahçecilik uzmanı Eliot Colemann Küçük ölçekli profesyonel bahçecilik alanındaki en önemli kitaplardan biri olan 'The New Organic Grower'ın yazarı. İngiliz bir zanaatkârla işbirliği yaparak küp bitki sistemi Profesyonel fidanlıklarda ve büyük ölçekli tarımda halihazırda benimsenmiş olan bu yöntem, küçük profesyonellerin ve hobicilerin ihtiyaçlarına uyarlanarak plastik kapların maliyetini ve birikimini ve genç fidelerin gelişimi ve nakli ile ilgili sorunları bir çırpıda ortadan kaldırıyor.

Böylece Soilblockers doğdu bugün hala orijinal tasarımlarında değişiklik yok çünkü... tek kelimeyle mükemmel.

Toprak blok sistemi nasıl çalışır?

Toprak engelleyiciler, adının da vurguladığı gibi, preslenmiş alt tabaka küpleri oluşturun ikisi de konteyner hangi yetiştirme ortamı Toprak, fideler için bir kalıp Bu şekilde, küpün sadece hava ile ayrılmış duvarları, köklerin birbirine dolanması sorununu önler.

Her ne kadar tüm niyet ve amaçlara rağmen bir küp saksı toprağı Toprak bloklar hiç de kırılgan değildir. Yapıldıkları anda, alt tabakanın nemi ve lifleri, toprak blokların sağlam yapı daha sonra adventisya kökleri alt tabakayı kolonize ederek sıkılığını artıracaktır.

La sistem modülerliği her boyutta küp oluşturmanıza ve basit küpler eklemenize olanak tanır. NİŞLER Tohumları yerleştirmek, çelikler için daha derin delikler veya daha küçük küpleri daha büyük olanlara yeniden paketlemek için kare delikler, verimli bir tohum yatağı için çimlenme alanlarını optimize eder.

Küplere ekim yapmanın avantajları

Dicer'ın getirdiği ilk avantaj şudur ekolojik : plastik, kap, tepsi, petek ve kavanoz tasarrufu. Bunun bir de yan etkisi var ekonomik Neredeyse ebedi bir alet olan doğrayıcıyı satın aldıktan sonra, artık kaplara yatırım yapmanıza gerek kalmaz.

Bununla birlikte fide gelişimi açısından yararları Bir bitkinin kök sistemini onun 'sinir sistemi' olarak düşünürsek, 'kısıtlamalar' olmadan büyümenin avantajları açıktır.

  • Kök sisteminin havalandırılması Plastik duvarların olmaması daha iyi bir OKSİJENASYON kök sisteminin gelişimini kolaylaştırır.
  • Nakil şokundan kaçınma Geleneksel saksılarda kökler duvarlara ulaştığında birbirine dolanır, oysa toprak bloklu küplerde böyle bir şey olmaz. Sonuç olarak, ekimden sonra bitkisel iyileşme çok daha hızlı olur: kökler zaten uyumlu gelişim için ideal konumdadır ve hemen toprağa kök salar. Küp bitkilerin en önemli bitkilerden biri olması boşuna değildirprofesyonel fidanlık üretim standardı.

Son olarak, pratik açıdan, sistemin modülerliği aşağıdakileri mümkün kılmaktadır Fideleri kolay yoldan yeniden dikmek tohum yatağındaki alanın optimize edilmesi.

Aslında, tohumları çimlendirmek için küçük küpler kullanabiliriz ve daha sonra fideler büyüdükçe, bu küpleri daha büyük bloklara sıkıştırmak kolay olacaktır. Daha büyük blokların kalıbı, ilk küpleri yerleştirmek için zaten hazırlanmış mükemmel bir nişe sahip olabilir, bu nedenle fideyi daha fazla alt tabakaya aktarmak zahmetsizdir ve herhangi bir acı içermez.

Toprak blokları nasıl yapılır

Sistem temel olarak şunlardan oluşur alt tabaka küpleri oluşturabilen bir kalıp Bu kalıpların saatte 10.000 küp üretebilen profesyonel versiyonları vardır, ancak amatör bir bahçıvan veya küçük bir profesyonel için yeterlidir. küçük manuel presler ile satın alınabilir. kapalı yatırım ve çok esnektir, 'kademeli' ekim planlamasına uygundur.

SOILBLOCKER küpleme makineleri şunlardan oluşur farklı boyutlar Küçük bir alanda hassas mahsulleri (domates, biber vb.) tahmin etmek için yaklaşık 1,5 cm'lik 20 küp üretebilen MICRO20'den, 6x6x7 cm'ye kadar çeşitli boyutlarda 12 ila 30 basınçlı küp üretebilen standa monte doğrayıcılara kadar.

La boyut seçimi iki ana faktör tarafından belirlenir: küpün tohum türü ve transplantasyona kadar küpte geçirilen süre İlkbaharda, havanın hala belirsiz olduğu ve nakillerin gecikme riskinin hala yüksek olduğu zamanlarda, fidelere gelişmeleri için yeterli alan sağlamak amacıyla daha büyük bir küp tercih edilirken, sezon ortasında daha küçük küpler kullanılabilir.

Öte yandan, sezon çok daha erkene alınacaksa, yeniden dikim düşünülmelidir; alanı optimize etmek için mikrolarla başlamak ideal seçim olacaktır. Emin değilseniz, tavsiye şudur orta/büyük küpleri tercih ederim Alt tabakanın küplerdekinin 1/3'ü kadar kalın olduğu peteklere ekim yapıldığında gerekli olan, gelişme döneminde ferröz sulama ile müdahale etmek zorunda kalmamak için.

Her bir doğrayıcıda nişleri işaretlemek için çeşitli ekler Soilblocker modellerinde salata, lahana, soğan gibi küçük tohumların ekimi için mükemmel olan standart bir uç vardır... Alternatif olarak, çeliklerin çoğaltılması için daha uzun uçlar veya yeniden filizlenme için mikro20 küpleri yerleştirmek üzere nişi işaretleyebilen kübik uçlar veya balkabağı gibi büyük tohumlar için daha uzun uçlar takılabilir.Kabak.

Toprak blokları için hangi substrat kullanılmalı

Soilblocks için tohumlama substratı, alveolarlarda veya daha genel olarak kaplarda kullanılan klasik substrattan biraz farklıdır.

Bu küpler için toprak aslında bir büyük miktarda lif Öte yandan, basit ekim toprağı da uygun değildir, çünkü bir kez sıkıştırıldığında bitki kökleri tarafından geçilmez hale gelecektir.

İdeal olarak, alt tabakanın da aşağıdakilere sahip olması gerekir yüksek su tutma kapasitesi geçirimsiz duvarlarla çevrili olmadığından, buharlaşma daha yüksektir.

En basit substrat tabanı aşağıdakilerden oluşmalıdır turba veya hindistan cevizi lifi, kum, toprak ve elenmiş kompost .

Uygun substratı kendi kendine üretmek için bir reçete

Doğru özelliklere sahip ticari bir organik substrat bulamamanız durumunda şunları deneyebilirsiniz TARİF Zaman içinde kazandığınız deneyime göre değiştirerek takip edin:

  • 3 kova torf;
  • fincan kireç (asit torfun pH'ını düzeltmek için);
  • 2 kova kum veya perlit;
  • 1 kova bahçe toprağı;
  • 2 kova elenmiş olgun kompost.

Mikro20 söz konusu olduğunda, tohumlar biraz 'zayıf' bir substratta daha iyi çimlendiğinden tarif biraz değişebilir.

İyi küpler elde etmenin püf noktası hamurun nem oranı Genellikle peteklerde veya kaplarda substrat çok az nemlidir ve daha sonra ıslatılır. Küpler için substrat söz konusu olduğunda, kıvam aşağıdaki gibi olmalıdır koyu bir çikolata veya puding Saksı toprağını sıkarken, suyun parmaklarınızdan aktığını görmelisiniz. Bu şekilde, alt tabaka kesiciyi düzgün bir şekilde doldurabilecek ve en iyi sonucu elde edebilecektir... Mutlu ekimler!

Toprak Engelleyici nereden alınır

ABD'de ve çeşitli Avrupa ülkelerinde Toprak Engelleyiciler yaygındır ve yıllardır satılmaktadır. İtalya'da ise yakın zamanda Walden Atölyesi Nicola Savio tarafından kurulan, küçük ölçekli tarımı geliştirmek için birçok yenilikçi ve sürdürülebilir fikir öneren ve sizi sitesini ziyaret etmeye davet ettiğim genç ve çok ilginç bir şirket.

Le vazgeçilmez toprak engelleyicileri çevrimiçi olarak bulunabilir (örneğin burada), Çeşitli sıkıştırma preslerinin kalitesini test etmek için.

Matteo Cereda tarafından yazılan makale ve Nicola Savio .

Başa dön